«Քվեն փամփուշտից զորեղ է»
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ելույթը Խորհրդարանների նախագահների երկրորդ համաշխարհային համաժողովում
Խորհրդարանների մասնակցությունը գլոբալխնդիրների կարգավորման գործում դարձել է ժամանակի հրամայականը, իսկ ընդհանուր ժողովրդավարացման եւ ժողովրդավարության տարածման համատեքստում խորհրդարանների դերը կարեւորվում է մի շարք պատճառներով. առաջին` ժողովրդավարությունը ամենակարճ եւ ամենաարդյունավետ ճանապարհն է դիմակայելու դարաշրջանի մարտահրավերներին` ահաբեկչությանը, պատերազմին, մարդու իրավունքների խախտումներին, սովին եւ աղքատությանը: Ուժեղ խորհրդարանը նշանակում է զարգացած եւ կենսունակ ժողովրդավարություն: Այս իմաստով կարեւոր է սահմանադրական մակարդակով եւ ներպետական օրենսդրության մեջ երաշխավորել խորհրդարանի լիազորությունները` անընդունելի համարելով դրանց սահմանափակման որեւէ փորձ: Խորհրդարանը, լինելով ներկայացուցչական մարմին, ժողովրդին ամենամոտ պետական ինստիտուտն է: Բաց խորհրդարան ունենալ նշանակում է առաջնորդվել թափանցիկության սկզբունքով, առավելագույնս մատչելի ու հասանելի լինել ընտրողների համար եւ պատրաստ լինել համագործակցության` միջազգային ասպարեզում: Այս առումով անհրաժեշտ է զարգացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը` որպես ժողովրդավարության տարածման լավագույն ճանապարհներից մեկը:
Ակտիվ երկխոսությունը բոլոր ժողովրդավարական հաստատությունների եւ անհատների միջեւ մեզ հնարավորություն է ընձեռում ուղղորդել մեր գործունեությունը համատեղ ծրագրերի եւ նպատակների շրջանակներում: Մենք պատրաստ ենք համագործակցության եւ բաց` յուրաքանչյուր ժողովրդավարական նախաձեռնության առջեւ:  Ցավոք, մեր ադրբեջանցի գործընկերները միջազգային ատյաններում օգտագործում են բոլոր հնարավոր բեմերը` միայն հանդիմանելու եւ քննադատ ելու Հայաստանին` փոխանակ խոսելու տարածաշրջանային հիմնախնդիրների,ժողովրդավարության զարգացման, համագործակցության ընդլայնման եւ հարեւանների հետ լավ հարաբերությունների հաստատման հնարավորությունների ու հեռանկարների մասին: Արդեն վաղուց` բոլորն ամեն ինչ գիտեն. գիտեն` ինչն է իրական, ինչն է ներկայացվում իբրեւ իրականություն: Ղարաբաղյան հակամարտությունը ղարաբաղյան ժողովրդի պայքարն էր` հանուն ինքնորոշման եւ ազատության իրավունքի, որը նրանց հաջողվեց ձեռք բերել մի պատերազմի միջոցով, որը հրահրվեց հենց Ադրբեջանի կողմից:
Տասնամյա խաղաղությունը, որին ակտիվորեն նպաստել էմիջազգային հանրությունը,լավ հնարավորություններ է ստեղծում արդարացի եւ տեւական լուծում գտնելու ղարաբաղյան խնդրի համար: Հայաստանը միշտ կողմ է եղել տարածաշրջանային համագործակցությանը` որպես վստահության ձեւավորման միջոց: Այս համատեքստում ցանկացած դեստրուկտիվ քաղաքականություն, որը նպատակ ունի մեկուսացնել տարածաշրջանի երկրներից որեւէ մեկը, անընդունելի է եւ կվտանգի տարածաշրջանի կայունությունը: Խոսքը վերաբերում է Գյումրի-Կարս պատրաստի երկաթուղագիծը գործարկելու փոխարեն նոր երկաթգիծ կառուցելուն միտված թուրք-ադրբեջանական ջանքերին, որոնց նպատակը Հայաստանիմեկուսացումն է: Նման գործելակերպը չի նպաստում տարածաշրջանային համագործակցությանը, այդ պատճառով ենք մենք շեշտում, որ առկա խնդիրները պետք է լուծել կառուցողական երկխոսության միջոցով, այլ ոչ թե արդեն վաղուց մեզ համար ոչինչ չասող ագրեսիվ կոչերի, որոնք պետք է մնան անցյալում, քանի որ մեզ համար շատ ավելի կարեւոր է համագործակցությունը հանուն ապագայի, որը ենթադրում է խաղաղ Կովկաս, համագործակցության եւ երկխոսության վրա խարսխվող տարածաշրջան, որը դրսեւորվելով իբրեւ միասնական եւ քաղաքական տարածք, իր ապագան պետք է տեսնի միացյալ եվրոպական ընտանիքում:
Այս լույսի տակ կցանկանայի նշել տարածաշրջանում ծավալած մեր ակտիվ երկխոսությունները, որտեղ քննարկվեցին մեր խնդիրների լուծման տարբեր ասպեկտներ: 2003-2005 թվականներին ես մի քանի հանդիպումներ եմ ունեցել Հարավային Կովկասի պետությունների խորհրդարանների նախագահների հետ: Ստորագրված հուշագրի համաձայն` 2007 թ. հունվարի 1-ից կգործի Հարավկովկասյան Խորհրդարանական Վեհաժողովը: Վստահ եմ` այն մեծապես կնպաստի խնդիրների լուծմանը Հարավային Կովկասում, կոնֆլիկտներից զերծ եւ ժողովրդավարական տարածաշրջան ունենալուն` նաեւ խորհրդարանների շնորհիվ:
Ժողովրդավարացման գործընթացը երկրի ներքին մարտահրավերներից մեկն է, քանզի միայն ժողովրդավարական երկիրը կարող է ձեւավորել առաջադեմ հասարակություն, որը պատրաստակամէ պահպանել արդարության, հավասարության եւ ազատության սկզբունքները: Մենք գիտակցում ենք այս գործընթացի կարեւորությունը մեր երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում եւ կարող ենք ասել, որ Ազգային ժողովը կարեւոր քայլեր է ձեռնարկել այդ ուղղությամբ` ընդունելով նոր Ընտրական Օրենսգիրքը եւ ձեռնամուխ լինելով սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը, որոնք կենթադրեն իշխանության ապակենտրոնացում, անկախ եւ պատասխանատու դատական համակարգ, ազատ շուկա, մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության արդյունավետ երաշխիքներ, ուժեղ տեղական ինքնակառավարում, ինչպես նաեւ արդար, թափանցիկ եւժողովրդավարական ընտրություններ: Մեր համոզմամբ հենց ազատ եւ թափանցիկ ընտրություններն են, որ կարող են հիմք ծառայել երկրի նկատմամբ վստահության աճի եւ ներդրումների մեծացման համար: Վաղուց ասված է` քվեն փամփուշտից զորեղ է: Եվ մենք իրոք պետք է պոռթկում կատարենք այս թեզը իրականություն դարձնելու համար հենց առաջիկայում: Միջազգային ստանդարտներին համապատասխան օրենսդրություն եւ քաղաքական կամք այն կյանքի կոչելու համար` սրանք կարեւոր առաջնահերթություններ են հանդիսանում: Հայաստանն այսօր գտնվում է բարեփոխումների հետաքրքրիր եւ պատասխանատու փուլում եւ մեր ներկան ու առաջիկա մի քանի տարիները կարեւոր նշանակություն ունեն` դրանք մեր երկրում անշրջելի դարձնելու համար: Այս առումով. մենք ուրախ կլինենք համաշխարհային հանրությանը ներկայանալ մեր մշակույթով եւ ժողովրդավարական ամուր ավանդույթներով: Ես համաձայն եմ, որ մեր ժողովրդավարությունը դեռես երիտասարդ է, բայց լինել երիտասարդ չի նշանակում լինել դիլետանտ: Մենք պետք է համաշխարհային հանրությանը ներկայանանք մեր մոտեցումներով եւ յուրացնենք այլ երկրների արժեքավոր փորձը: Ժողովրդավարական ամուր ավանդույթներով, մրցունակ եւ կազմակերպված պետությունը հենց այն տեսլականն է, որ մեզ առաջ պետք է մղի:
Լույս տարածելու երկու ձեւ գոյություն ունի. դու կարող ես լույս վառել, կամ դառնալ այն հայելին, որն արտացոլում է լույսը:

Statement by Artur Baghdasaryan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia
The involvement of the parliaments in settling global issues has become imperative. In the context of democratization and spread of democracy the role of parliaments is important for several reasons, among which I may specify the following: first, democracy is the shortest and the most efficient way of meeting the challenges of the millennium – terrorism, violation of human rights, hunger and poverty. Strong parliament means developed and viable democracy. In this respect, it is significant to guarantee in the state legislation on the constitutional level the power of the parliament and reject any attempt of its restriction. Parliament, to my mind, is the institution most closely related to the people. Open parliament means that we strive for a parliament directed by the principle of transparency, ready for cooperation and open to the world. In this respect, it is imperative to develop inter-parliamentary cooperation as one of the best ways to achieve spread of democracy.
Active dialogue between all democratic institutions and individuals provides us with an opportunity to coordinate our activities in the framework of joint goals and projects. We are ready for collaboration and open for any democratic initiative. Unfortunately, our Azerbaijani colleagues use all possible floors only to reprimand and denounce Armenia, instead of speaking about development of democracy in the region, advance of cooperation and establishing good relations with neighbors. Everyone knows what the reality is. The Karabakh conflict was about the fight of the Karabakh people for their right for self-determination and freedom, which it managed to gain through a war that was unleashed by Azerbaijan itself.
Presently, we are going through a 10-year-long peace process, which is actively combined with the efforts of the international community seeking a solution to the Karabakh issue. Armenia has always been advocating for regional cooperation as a confidence-building measure. In this context, any destructive policy aimed at isolating any of the countries of the region is unacceptable and would be threatening the stability in the region. And the current issues should be resolved through a constructive dialogue and not aggressive calls, which should stay in the past.
In this view, I would like to mention the active dialogues we have had in our region, where different aspects of resolving our problems were discussed, In years 2003-2005, I had meetings with the speakers of the parliaments of the Southern Caucasus. According to the memorandum signed, the Southern Caucasus Parliamentary Assembly will start its activity on January the 1st , 2007. I am certain, it will contribute greatly to resolution of problems in Southern Caucasus and we will have a conflict-free and democratic region.
The process of democratization is one of the challenges inside our country as only a democratic country can have a progressive society committed to the principles of justice, equality and freedom. We understand the necessity of this process in the social and political life of our country and we can say that the National Assembly has taken important steps in this direction having adopted Electoral Code and implementing constitutional reforms, which will stand for democratization of power, as well as for just, transparent and democratic elections. We are certain that only just and transparent elections can provide ground for investments and bring trust towards our country. They say a ballot is stronger than a bullet. We will be happy to present our tradition, culture and democracy to the international community. I agree that our democracy is still young. But being young doesn’t mean being amateur. We should share our vision with the world and adopt the valuable experiences of other democratic countries.
There are two ways of spreading light: you can light a candle or you can be the mirror that reflects it.