«Քվեն փամփուշտից զորեղ է»
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ելույթը Խորհրդարանների նախագահների երկրորդ համաշխարհային համաժողովում
Խորհրդարանների մասնակցությունը գլոբալխնդիրների կարգավորման գործում դարձել է ժամանակի հրամայականը, իսկ ընդհանուր ժողովրդավարացման եւ ժողովրդավարության տարածման համատեքստում խորհրդարանների դերը կարեւորվում է մի շարք պատճառներով. առաջին` ժողովրդավարությունը ամենակարճ եւ ամենաարդյունավետ ճանապարհն է դիմակայելու դարաշրջանի մարտահրավերներին` ահաբեկչությանը, պատերազմին, մարդու իրավունքների խախտումներին, սովին եւ աղքատությանը: Ուժեղ խորհրդարանը նշանակում է զարգացած եւ կենսունակ ժողովրդավարություն: Այս իմաստով կարեւոր է սահմանադրական մակարդակով եւ ներպետական օրենսդրության մեջ երաշխավորել խորհրդարանի լիազորությունները` անընդունելի համարելով դրանց սահմանափակման որեւէ փորձ: Խորհրդարանը, լինելով ներկայացուցչական մարմին, ժողովրդին ամենամոտ պետական ինստիտուտն է: Բաց խորհրդարան ունենալ նշանակում է առաջնորդվել թափանցիկության սկզբունքով, առավելագույնս մատչելի ու հասանելի լինել ընտրողների համար եւ պատրաստ լինել համագործակցության` միջազգային ասպարեզում: Այս առումով անհրաժեշտ է զարգացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը` որպես ժողովրդավարության տարածման լավագույն ճանապարհներից մեկը:
Ակտիվ երկխոսությունը բոլոր ժողովրդավարական հաստատությունների եւ անհատների միջեւ մեզ հնարավորություն է ընձեռում ուղղորդել մեր գործունեությունը համատեղ ծրագրերի եւ նպատակների շրջանակներում: Մենք պատրաստ ենք համագործակցության եւ բաց` յուրաքանչյուր ժողովրդավարական նախաձեռնության առջեւ:  Ցավոք, մեր ադրբեջանցի գործընկերները միջազգային ատյաններում օգտագործում են բոլոր հնարավոր բեմերը` միայն հանդիմանելու եւ քննադատ ելու Հայաստանին` փոխանակ խոսելու տարածաշրջանային հիմնախնդիրների,ժողովրդավարության զարգացման, համագործակցության ընդլայնման եւ հարեւանների հետ լավ հարաբերությունների հաստատման հնարավորությունների ու հեռանկարների մասին: Արդեն վաղուց` բոլորն ամեն ինչ գիտեն. գիտեն` ինչն է իրական, ինչն է ներկայացվում իբրեւ իրականություն: Ղարաբաղյան հակամարտությունը ղարաբաղյան ժողովրդի պայքարն էր` հանուն ինքնորոշման եւ ազատության իրավունքի, որը նրանց հաջողվեց ձեռք բերել մի պատերազմի միջոցով, որը հրահրվեց հենց Ադրբեջանի կողմից:
Տասնամյա խաղաղությունը, որին ակտիվորեն նպաստել էմիջազգային հանրությունը,լավ հնարավորություններ է ստեղծում արդարացի եւ տեւական լուծում գտնելու ղարաբաղյան խնդրի համար: Հայաստանը միշտ կողմ է եղել տարածաշրջանային համագործակցությանը` որպես վստահության ձեւավորման միջոց: Այս համատեքստում ցանկացած դեստրուկտիվ քաղաքականություն, որը նպատակ ունի մեկուսացնել տարածաշրջանի երկրներից որեւէ մեկը, անընդունելի է եւ կվտանգի տարածաշրջանի կայունությունը: Խոսքը վերաբերում է Գյումրի-Կարս պատրաստի երկաթուղագիծը գործարկելու փոխարեն նոր երկաթգիծ կառուցելուն միտված թուրք-ադրբեջանական ջանքերին, որոնց նպատակը Հայաստանիմեկուսացումն է: Նման գործելակերպը չի նպաստում տարածաշրջանային համագործակցությանը, այդ պատճառով ենք մենք շեշտում, որ առկա խնդիրները պետք է լուծել կառուցողական երկխոսության միջոցով, այլ ոչ թե արդեն վաղուց մեզ համար ոչինչ չասող ագրեսիվ կոչերի, որոնք պետք է մնան անցյալում, քանի որ մեզ համար շատ ավելի կարեւոր է համագործակցությունը հանուն ապագայի, որը ենթադրում է խաղաղ Կովկաս, համագործակցության եւ երկխոսության վրա խարսխվող տարածաշրջան, որը դրսեւորվելով իբրեւ միասնական եւ քաղաքական տարածք, իր ապագան պետք է տեսնի միացյալ եվրոպական ընտանիքում:
Այս լույսի տակ կցանկանայի նշել տարածաշրջանում ծավալած մեր ակտիվ երկխոսությունները, որտեղ քննարկվեցին մեր խնդիրների լուծման տարբեր ասպեկտներ: 2003-2005 թվականներին ես մի քանի հանդիպումներ եմ ունեցել Հարավային Կովկասի պետությունների խորհրդարանների նախագահների հետ: Ստորագրված հուշագրի համաձայն` 2007 թ. հունվարի 1-ից կգործի Հարավկովկասյան Խորհրդարանական Վեհաժողովը: Վստահ եմ` այն մեծապես կնպաստի խնդիրների լուծմանը Հարավային Կովկասում, կոնֆլիկտներից զերծ եւ ժողովրդավարական տարածաշրջան ունենալուն` նաեւ խորհրդարանների շնորհիվ:
Ժողովրդավարացման գործընթացը երկրի ներքին մարտահրավերներից մեկն է, քանզի միայն ժողովրդավարական երկիրը կարող է ձեւավորել առաջադեմ հասարակություն, որը պատրաստակամէ պահպանել արդարության, հավասարության եւ ազատության սկզբունքները: Մենք գիտակցում ենք այս գործընթացի կարեւորությունը մեր երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում եւ կարող ենք ասել, որ Ազգային ժողովը կարեւոր քայլեր է ձեռնարկել այդ ուղղությամբ` ընդունելով նոր Ընտրական Օրենսգիրքը եւ ձեռնամուխ լինելով սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը, որոնք կենթադրեն իշխանության ապակենտրոնացում, անկախ եւ պատասխանատու դատական համակարգ, ազատ շուկա, մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության արդյունավետ երաշխիքներ, ուժեղ տեղական ինքնակառավարում, ինչպես նաեւ արդար, թափանցիկ եւժողովրդավարական ընտրություններ: Մեր համոզմամբ հենց ազատ եւ թափանցիկ ընտրություններն են, որ կարող են հիմք ծառայել երկրի նկատմամբ վստահության աճի եւ ներդրումների մեծացման համար: Վաղուց ասված է` քվեն փամփուշտից զորեղ է: Եվ մենք իրոք պետք է պոռթկում կատարենք այս թեզը իրականություն դարձնելու համար հենց առաջիկայում: Միջազգային ստանդարտներին համապատասխան օրենսդրություն եւ քաղաքական կամք այն կյանքի կոչելու համար` սրանք կարեւոր առաջնահերթություններ են հանդիսանում: Հայաստանն այսօր գտնվում է բարեփոխումների հետաքրքրիր եւ պատասխանատու փուլում եւ մեր ներկան ու առաջիկա մի քանի տարիները կարեւոր նշանակություն ունեն` դրանք մեր երկրում անշրջելի դարձնելու համար: Այս առումով. մենք ուրախ կլինենք համաշխարհային հանրությանը ներկայանալ մեր մշակույթով եւ ժողովրդավարական ամուր ավանդույթներով: Ես համաձայն եմ, որ մեր ժողովրդավարությունը դեռես երիտասարդ է, բայց լինել երիտասարդ չի նշանակում լինել դիլետանտ: Մենք պետք է համաշխարհային հանրությանը ներկայանանք մեր մոտեցումներով եւ յուրացնենք այլ երկրների արժեքավոր փորձը: Ժողովրդավարական ամուր ավանդույթներով, մրցունակ եւ կազմակերպված պետությունը հենց այն տեսլականն է, որ մեզ առաջ պետք է մղի:
Լույս տարածելու երկու ձեւ գոյություն ունի. դու կարող ես լույս վառել, կամ դառնալ այն հայելին, որն արտացոլում է լույսը:

'Голос избирателя сильнее патрона”
Выступление Председателя НС РА Артура Багдасаряна на втором Всемирном форуме председателей парламентов
Участие парламентов в урегулировании глобальных проблем – веление времени, а в контексте всеобщей демократизации и распространения демократии роль парламентов выделяется по ряду причин: первое – демократия самый короткий и эффективный путь противостояния вызовам эпохи – терроризму, войне, нарушению прав человека, голоду и нищете. Сильный парламент означает развитую и жизнеспособную демократию. В этом смысле важно гарантировать полномочия парламента на конституционном уровне и во внутригосударственном законодательстве, считая неприемлемой любую попытку их ограничения. Парламент, будучи представительским органом, - самый близкий народу государственный институт. Но иметь парламент – означает руководствоваться принципом прозрачности, быть в наибольшей степени доступным и досягаемым для избирателей, быть готовым к сотрудничеству на международной арене. В этом плане необходимо развивать межпарламентское сотрудничество – как один из лучших каналов распространения демократии.
Активный диалог между демократическими учреждениями и индивидуумами дает нам возможность направлять нашу деятельность в рамках совместных программ и целей. Мы готовы к сотрудничеству и открыты к любой демократической инициативе. К сожалению, наши азербайджанские коллеги используют все возможные арены в международных инстанциях, лишь бы только противостоять и критиковать Армению, - вместо того, чтобы говорить о региональных проблемах, развитии демократии, расширении сотрудничества, возможностях и перспективах установления хороших отношений с соседями. Уже давно все знают: что действительно реально, а что выдается за реальность. Карабахский конфликт – это борьба карабахского народа во имя самоопределения и права на свободу, которые ему удалось обрести путем войны, спровоцированной именно Азербайджаном.
Десятилетний мир, при активном содействии международного сообщества, создает хорошие возможностидля справедливого и долгосрочного решения карабахской проблемы. Армения всегда была за региональное сотрудничество как средство установления доверия. В этом контексте любая деструктивная политика, целенаправленная на изоляцию какой-либо страны региона, неприемлема и опасна длярегиональной стабильности. Речь идет о турецко-азербайджанских усилиях с целью изоляции Армении начать строительство новой железной дороги вместо задействования существующей Гюмри – Карс. Подобный образ действий не способствует региональному сотрудничеству, по этой причине мы подчеркиваем, что существующие проблемы надо решать посредством конструктивного диалога, а не путем уже давно ничего не говорящих агрессивных призывов, которые должны остаться в прошлом, так как для нас гораздо важнее сотрудничество во имя грядущего, предполагающего мирный Кавказ, базирующийся на сотрудничестве и диалоге регион, который как цельная и политическая территория должен видеть свое будущее в единой европейской семье.
В этом свете хотел бы отметить активно развернутый нами в регионе диалог – для обсуждения различных аспектов решения наших проблем. В 2003-2005 гг. я имел несколько встреч с председателями парламентов государств Южного Кавказа. Согласно подписанному меморандуму, с 1 января 2007 г. будет действовать Южнокавказская Парламентская Ассамблея. Уверен, она будет в значительной мере способствовать решению проблем Южного Кавказа, желанию иметь демократический и огражденный от конфликтоврегион – также благодаря парламентам.
Процесс демократизации – один из внутренних вызовов страны, так как только демократическая страна может сформировать передовое общество, готовое соблюдать принципы справедливости, равенства и свободы. Мы осознаем важность этого процесса в общественной и политической жизни нашей страны и можем сказать, что НС предприняло важные шаги в этом направлении, приняв новый Избирательный кодекс и взявшись зареализацию конституционных реформ, которые предполагаютдецентрализацию власти, независимую и ответственную судебную систему, свободный рынок, эффективные гарантии защиты прав и свобод человека, сильное местное самоуправление, а также справедливые, прозрачные и демократические выборы. По нашему убеждению, именно свободные и прозрачные выборы способны стать основойдля упрочения доверия к нашей стране и роста инвестиций. Давно сказано: голос избирателя сильнее патрона. И мы должны действительно совершить прорыв для реализации этого тезиса в предстоящее время. Законодательство, соответствующее международным стандартам, и политическая воля – вот важные приоритеты для претворения его в жизнь. Армения сегодня находится на интересном и ответственном этапе реформ и наше настоящее и грядущие несколько лет имеют важное значение для их необратимости в нашей стране. В этом плане мы будем рады предстать перед мировым сообществом своей культурой и крепкими демократическими традициями. Я согласен, что наша демократия еще молода, но быть молодым не означает быть дилетантом. Мы должны предстать мировому сообществу с нашими подходами и усвоить ценный опыт других стран. Государство с крепкими демократическими традициями, конкурентоспособное и организованное, – именно та мечта, которая поведет нас вперед.
Для распространения света есть два пути – ты можешь зажечь свет или стать тем зеркалом, что отражает свет.