Նպատակ ունենալով Եվրամիության անդամակցության հեռանկարը
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ,  դեսպան Հեյկի Տալվիտիեին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Հայաստանում եւ Վրաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Թորբեն Հոլթցեն, ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հայկե Փայչը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Արմեն Բայբուրդյանը եւ այլ պաշտոնատար անձինք:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հյուրի խնդրանքով տեղեկություններ հաղորդեց սահմանադրական փոփոխություններից հետո Ազգային ժողովի կատարելիք օրենսդրական աշխատանքների մասին. ժողովրդավարության խորացման առումով կարեւորվեց դատաիրավական, Ընտրական օրենսգրքի, տեղական ինքնակառավարման համակարգի կատարելագործումը: Խորհրդարանի նախագահը, կարեւորելով նոր հարեւանության ԵՄ ծրագիրը իբրեւ տարածաշրջանի երկրների քաղաքական, տնտեսական զարգացման խթան, նշեց, որ ճիշտ կլիներ կիրառել տարբերակված մոտեցում եւ հավասարության նշան չդնել տարածաշրջանի երկրների միջեւ, թեեւ, բնականաբար, Հարավային Կովկասը քաղաքական եւ տնտեսական միասնական շուկա դիտարկելն ավելի դյուրին է: Համաձայնելով այս տեսակետին` պարոն Տալվիտիեն նշեց եվրոպական չափանիշների ընդունման տարբերակվածությունը երեք պետություններում եւ կարեւորեց ժողովրդավարության զարգացումը ամբողջ տարածաշրջանում, որը հնարավորություն կտա ձերբազատվել  հակամարտություններից, համատեղ տնտեսական միջազգային ծրագրեր իրականացնել: Տարածաշրջանի երկրների եվրաինտեգրման գործընթացներին դրական գնահատական տալով` պարոն Տալվիտիեն կարեւորեց, որ դա լինի քաղաքական առաջնահերթություն եւ նշեց խորհրդարանների կարեւոր դերակատարությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, նշվեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունները շարունակելը մնում է օրախնդիր եւ կողմերը պետք է փոխզիջումների ճանապարհով հասնեն հարցի լուծմանը:
Ի թիվս այլ հարցերի քննարկվեցին նաեւ տարածաշրջանի էնեգետիկ եւ տրանսպորտային խնդիրներին միասնական լուծումներ գտնելու հնարավորությունները` այլընտրանքային տարբերակների առկայությամբ եւ համաեվրոպական էներգետիկ անվտանգության ապահովման շրջանակներում:

Имея целью перспективу членства в Евросоюзе
20 февраля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Специального представителя ЕС на Южном Кавказе, Посла Хейки Талвитие и возглавляемую им делегацию. Во встрече также участвовали руководитель делегации ЕС в Армении и Грузии, Посол Торбен Холтцен, Чрезвычайный и полномочный посол Германии в РА Хайке Пайтч, Замминистра МИД РА Армен Байбуртян и другие официальные лица.
Председатель НС РА Артур Багдасарян по просьбе гостя предоставил ему сведения о предстоящей после конституционной реформы законодательной работе Национального Собрания: в аспекте усиления демократии отмечалась важность усовершенствования судебно-правовой системы, Избирательного кодекса, системы местного самоуправления. Председатель парламента, подчеркнув важность программы нового соседства ЕС и считая ее стимулом политического и экономического развития стран региона, отметил, что было бы правильнее применить дифференцированный подход и не ставить знаки равенства между странами региона, хотя, естественно, намного проще рассматривать Южный Кавказ в качестве единого экономического рынка. Согласившись с этой точкой зрения, г-н Талвитие отметил дифференциацию подхода к европейским критетиям в трех государствах и придал важность развитию демократии во всем регионе, что создаст возможность для избавления от конфликтов и реализации совместных международных экономических программ. Позитивно оценивая процесс евроинтеграции стран региона, г-н Талвитие выразил желание, чтобы это стало политическим приоритетом и отметил особую роль парламентов в этом процессе.
В ходе встречи присутствующие также затронули вопрос урегулирования конфликта НКР, было отмечено, что продолжение переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ продолжает оставаться актуальным, и стороны должны достичь разрешения этой прблемы путем компромиссов.
В числе других вопросов обсуждались возможности поиска совместных решений энергетических и транспортных проблем в регионе при наличии альтернативных вариантов, в рамках обеспечения общеевропейской энергетической безопасности.