Դեկտեմբերի 16-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է այս տարվա նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 1-ը հանձնաժողովի պատվիրակության՝ Միացյալ Թագավորություն կատարած գործնական աշխատանքային այցի արդյունավետությունն ու օգտակարությունը եւ շնորհակալություն հայտնել Միացյալ Թագավորության կառավարությանը հանձնաժողովին ցուցաբերած աջակցության համար:
Ամփոփելով այցի արդյունքները՝ Կորյուն Նահապետյանը անդրադարձել է նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափով երկկողմ համագործակցության հեռանկարներին եւ գերակա ուղղություններին: Քննարկվել են պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտների նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության ամրապնդման, նշված ոլորտների օրենսդրության կատարելագործման, հանձնաժողովի կարողությունների բարձրացման, ինչպես նաեւ արդյունավետ կառավարման եւ ժողովրդավարության խթանման ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Ջուդիթ Ֆարնուորթը կարեւորել է հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը եւ պատրաստակամություն հայտնել խորացնելու հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը:

16 декабря председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт.
Приветствуя посла, К.Нагапетян подчеркнул эффективность и актуальность рабочего визита делегации комиссии с 28 ноября по 1 декабря с.г. в Соединенное Королевство и поблагодарил правительство Великобритании за содействие.
Обобщая итоги визита, К.Нагапетян обратился также к перспективам и приоритетным направлениям двустороннего сотрудничества в парламентском формате. Обсуждены вопросы укрепления парламентского контроля в области обороны и безопасности, совершенствования законодательства указанных сфер, расширения возможностей комиссии, а также реализации совместных программ по стимулированию эффективного управления и демократии.
Г-жа Фарнуорт подчеркнула необходимость развития армяно-британских отношений и выразила готовность содействовать углублению сотрудничества с комиссией.