Բաբկեն Թունյանը պատասխանել է տնտեսությանը եւ հակաճգնաժամային միջոցառումներին վերաբերող հարցերին
Մայիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը հրավիրված մամուլի ասուլիսում պատասխանել է վերջին շրջանում առավել քննարկվող, տնտեսությանը եւ հակաճգնաժամային միջոցառումներին վերաբերող հարցերին:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ մինչ օրս քննարկումներ են տեղի ունենում իր ելույթի շուրջ, որը նախորդել էր մայիսի 8-ին ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած միջադեպին:
Ըստ նրա` քննարկման շարժառիթ է հանդիսացել նաեւ հնչեցված այն հայտարարությունը, որ 9-րդ միջոցառումից օգտված շահառուներ կան, ովքեր ավանդներ ունեն բանկերում: Բանախոսը նշել է, որ շատերը մտավախություն են հայտնել, թե բանկային գաղտնիքը մեր երկրում պաշտպանված չէ եւ որոշ շրջանակներ, օգտվելով դրանից, հանրության շրջանում իշխանության նկատմամբ սխալ տպավորություն են ստեղծել:
Բաբկեն Թունյանը տեղեկացրել է, որ յուրաքանչյուր անձի ունեցած ավանդի մեծությունը, նրա հաշիվների շարժը, վարկերի ծավալը բանկային գաղտնիք է եւ անձի վերաբերյալ տվյալներ ոչ ոք չի կարող ունենալ: Նա հավելել է, որ հարցման միջոցով կարող են ստանալ ամփոփ տվյալներ պետական մարմինները, լրագրողները:
Բանախոսը  նաեւ նշել է, որ ցանկացած բանկ կարող է տեղեկատվություն տրամադրել այն մասին, թե օգնություն ստացած շահառուներից քանիսն ունեն ավանդներ` առանց առանձին մարդկանց հաշիվների շարժը ներկայացնելու:
«Դա ամփոփ տեղեկատվություն է, որը նաեւ հրապարակվում է Կենտրոնական բանկի կողմից»,- նշել է Բաբկեն Թունյանը:
Անդրադառնալով ԱԺ ամբիոնից իր ելույթի ժամանակ հնչեցրած վիրավորանքին` նա ընդգծել է, որ դրանք ուղղված չէին այն մարդկանց, ովքեր մանրամասներին չեն տիրապետել եւ հարց են բարձրացրել բանկային գաղտնիքի վերաբերյալ, այլ դա վերաբերել է այն անձանց, ովքեր միտումնավոր մեղադրանք են հնչեցրել գործող իշխանությունների հասցեին:
Բաբկեն Թունյանը նաեւ ներողություն է խնդրել այն մարդկանցից, ովքեր մտածել են, թե իրենց են ուղղված այդ խոսքերը:
«Ես պարզապես չէի կարող վիրավորել մեր հասարակությանը»,-ասել է նա:
Ազգային ժողովը գումարել է հատուկ նիստ
ՀՀ Ազգային ժողովը ՀՀ Սահմանադրության 120-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 48-րդ հոդվածի համաձայն` մայիսի 14-ին իրավունքի ուժով գումարել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էր «Հայաստանի Հանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված...
Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 13-ին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Կողմերը շնորհավորել են միմյանց Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ: Երկու երկրների խորհ...
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը
ՀՀ ԱԺ հարգելի պատգամավորներ, Կառավարությունը որոշում է ընդունել Հայաստանի Հանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգելու մասին:       «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` արտակարգ դրություն հայտարարվե...
Մամուլի ասուլիսի ուղիղ հեռարձակում
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանի մամուլի ասուլիսի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...
Մայիսի 14-ին՝ ժամը 11։00-ին, ԱԺ 214 սրահում տեղի կունենա ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում անդրադարձ կկատարվի տնտեսությանը եւ հակաճգնաժամային միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող հարցերի։...

Babken Tunyan Answers to the Questions of Economy and Anti-Crisis Measures
On May 14, the Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan answered to the questions concerning the economy and the anti-crisis measures more debated during recent period at the press conference.
The Committee Chair has noted that until now debates are held over the speech, which preceded the incident happened in the NA Session Hall on May 8.
According to him, motivation for debate has also been the sounded announcement that there are beneficiaries who have made use of the 9th measure, who have deposits in the banks. The speaker has noted that many people have fear that the banking secret is not protected, and some circles, making use of it, have created wrong impression.
Babken Tunyan has informed that the amount of everybody’s deposit, the flow of the accounts, and the amount of the loans is a secret, and nobody can have data on the person. He has added that the state bodies and the journalists can get brief data through questions.
The speaker has also noted that any bank can provide information about the quantity of the beneficiaries who have received aid, have deposits without presenting the flow of certain people’s accounts.
“That is a brief information, which is also issued by the Central Bank,” Babken Tunyan noted.
Touching upon his insulting voiced during his speech from the NA rostrum. He noted that they were not directed to the people, who did not have details and raised questions on banking secret, but it related to those who deliberately voiced accusations against the authorities.
Babken Tunyan also apologized the people, who thought those words were addressed to them.
“I simply could not insult our society,” he said.
On May 14, in accordance with Paragraph 2 of Article 120 of the RA Constitution and Article 48 of the Constitutional Law of the Rules of Procedure of the National Assembly, special sitting of the National Assembly was convened by force of law, and the item on Extending the State of Emergency declare...
Ararat Mirzoyan Has Telephone Talk with Vyacheslav Volodin
On May 13, the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan had a telephone talk at the initiative of the Chairman of the State Duma of the Russian Federation Vyacheslav Volodin. The parties congratulated each other on the 75th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War.The heads o...