Ապրիլի 16-ին շարունակվել է ԱԺ հերթական նիստը: Կառավարության ծրագրի 2020 թ. կատարման ընթացքի եւ արդյունքների վերաբերյալ ելույթ են ունեցել ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ ունեցավ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը. Տնտեսությունը կործանել եք, բանակը կործանել եք, դիվանագիտությունը կործանել եք եւ եկել ասում եք՝ նախկիններն են մեղավոր: Եթե նրանք մեղավոր չլինեին, դուք ի՞նչ գործ կունենայիք այստեղ: Ձեզ ո՞վ պետք է ընտրեր, որ դուք դառնայիք պատգամավոր ու նախարար: Նրանք մեղավոր էին ու դրա համար եղավ հեղափոխությունը: Որպեսզի այս ազգակործան պատուհասից մենք դուրս գանք, միակ ելքն արտահերթ ընտրությունների ճանապարհով գնալն է եւ ճգնաժամը լուծելը: Բայց մի կարեւոր հանգամանք կա. եթե ուզում ենք իշխանությունը փոխվի, պետք է կարեւոր քայլ անել: Ես պաշտոնական առաջարկ եմ անում բոլոր նախկին իշխանություններին՝ սկսած Ռոբերտ Քոչարյանով: Մի կողմ քաշվեք եւ մենք այս մարդկանց կդարձնենք փոքր ընդդիմություն: Եթե չքաշվեցիք, ձեր դեմ քարոզարշավով գնալու են վերարտադրման ճանապարհով: Թույլ չենք տալու, որ որեւէ ձեւով շարունակվի այս ազգակործան պատուհաս վիճակը:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ելույթ ունեցավ Հայկ Կոնջորյանը. Արդեն մի քանի օր է մենք քննարկում ենք Կառավարության 2020-ի կատարողականի վերաբերյալ զեկույցը: Երբեմն տպավորություն է, որ որոշ գործընկերներ ԱԺ այս բարձր ամբիոնը շփոթել են ֆեյսբուքյան պրոֆիլների հետ: Ցավոք սրտի, դա իրականություն է: Դա նաեւ ժողովրդավարության գինն է, որը մենք վճարում ենք: 2020-ը մենք անցել ենք ճգնաժամային կառավարման գործընթացի մեջ: Բախվել ենք երկու մեծ ֆորսմաժոռի հետ՝ մեկը գլոբալ մյուսը՝ ռեգիոնալ: Երկու դեպքում էլ դրանք իրենց տեմպով, ծավալներով տասնապատիկ անգամ գերազանցել են մեր հնարավորությունները, մեր գիտելիքները: Դա միայն մեր մասին չէ՝ ամբողջ աշխարհի մասին է: Մեր երկրում, երբ բժիշկները պայքարում էին COVID-ի վիրուսի բացիլների դեմ, մեր երկիրը զուգահեռաբար ինտենսիվորեն պայքարում էր նաեւ քարոզչական պատերազմի կեղծիքի ու ստի բացիլների դեմ: Կոնկրետ շրջանակներ վիրուսն օգտագործել են իբրեւ քաղաքական տրամպլին եւ իբրեւ քաղաքական մահակ այս իշխանության գլխին հարվածելու համար: Հարվածելով մեզ՝ հարվածել են նաեւ ՀՀ ժողովրդին:

16 апреля продолжилось очередное заседание НС.  Представители фракций НС выступили по докладу о ходе и итогах исполнения  программы Правительства на 2020 г.
От фракции НС «Просвещенная  Армения» выступил руководитель фракции Э.Марукян: Вы разрушили экономику, вы разрушили армию, вы разрушили дипломатию и говорите, что виноваты «бывшие». Если бы они не были виноваты, что бы вы здесь делали? Кто должен был вас избрать, чтобы вы стали депутатом и министром? Они были виноваты, и именно поэтому произошла революция. Единственный выход   для нас из этой антинациональной катастрофы – путем   внеочередных выборов разрешить кризис. Но есть важное обстоятельство: если хотим, чтобы правительство сменилось, должны сделать важный шаг. Я делаю официальное предложение всем предыдущим властям, начиная с Р.Кочаряна. Отойдите   в сторону, и мы превратим этих людей в небольшую оппозицию. Если не отойдете, они будут вести агиткампанию против вас путем воспроизводства. Ни в коем случае не допустим продолжения этого антинационального бедствия.
От имени фракции НС «Мой шаг» выступил А.Конджорян:   Мы уже несколько дней обсуждаем доклад по исполнению программы Правительства за 2020 г. Иногда создается впечатление, что некоторые коллеги спутали эту высокую трибуну Национального Собрания с профилями в Facebook. К сожалению, это реальность. Это также цена демократии, которую платим. В 2020 г. мы вошли в процесс антикризисного управления. Столкнулись с двумя крупными форс-мажорами: глобальным и региональным. В обоих случаях они своими темпами, объемами десятикратно превзошли наши возможности, наши знания. Это не только о нас – обо всем мире. В нашей стране, когда врачи боролись с бациллами вируса COVID, наша страна также интенсивно боролась с бациллами фальсификации и лжи пропагандистской войны. Конкретные круги использовали вирус как политический трамплин и политическую дубинку для удара по голове этой власти. Били нас –   ударили и по народу РА.