ՀՀ ԱԺ <<Լուսավոր Հայաստան>> խմբակցության անդամ Աննա Կոստանյանն ապրիլի 23-ին հանդիպեց Երեւանի մի շարք համալսարանների ուսանողների հետ:
Պատգամավորին հետաքրքրում էր, թե ուսանողները որքանով են հետաքրքրված ոլորտում տեղի ունեցող փոխոխություններով: Աննա Կոստանյանի համոզմամբ՝ երիտասարդությունը պետք է երկրի որոշումների կայացման հարցում վճռորոշ դեր ունենա: «Երիտասարդները պետք է լինեն խթանող ուժն ու նախաձեռնողը, վեր հանեն իրենց վերաբերող խնդիրները եւ առաջարկեն լուծումներ»:
Ուսանողները հիմնականում նշեցին, որ մինչ «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի ընդունումը բոլոր բուհերում առանձին քննարկումներ չեն իրականացվել թեմայի վերաբերյալ: Նրանք մտահոգություն հայտնեցին, որ փոփոխությունների արդյունքում բուհերի կառավարման խորհրդում նվազել է ուսանողների ներկայացվածությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ ինքնակառավարվող ուսանողական միավորումների դերին:
Ուսանողներն անհրաժեշտ համարեցին, որ թեզերի եւ դիպլոմային աշխատանքների պաշտպանությունն անցկացվի առկա համակարգով, իսկ համավարակի ընթացքում հատկապես հեռավար եղանակով կազմակերպվող դասապրոցեսի դեպքում նվազեն վարձավճարները:
Ուսանողները նաեւ այցելեցին ԱԺ թանգարան, ծանոթացան խորհրդարանի պատմությանը եւ Ազգային ժողովին տարբեր ժամանակներում նվիրաբերած նմուշներին:

On April 23, the member of the RA NA Bright Armenia Faction Anna Kostanyan met with the students from a number of universities of Yerevan.
The MP has been concerned about how much the students are interested in the changes taking place in the sphere. According to Anna Kostanyan, the youth should play a crucial role in the issue on decision making of the country. “The youth should be a stimulating force and an initiator, should raise the problems regarding them and propose solutions.”
The students mainly noted that separate discussions were not held in all universities relating to the theme until the adoption of the law on High Education and Science. They were worried about the decrease of the students’ representation in the university management board as a result of the amendments.
During the meeting, they referred to the role of the self-government student unions.
The students have considered it necessary that the defense of theses and diploma works will not be carried out online, and during the pandemic, especially in case of organizing distant learning, the tuition fees will be reduced.
The students also visited the NA Museum, got acquainted with the history of the parliament and the samples donated to the National Assembly at different times.