Խորհրդարանը մայիսի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Վահագն Հովակիմյանի եւ Վիկտոր Ենգիբարյանի հեղինակած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը:
Նախաձեռնությամբ ձերբակալման հասկացությունից հանվում է ձերբակալման նպատակը: Փոփոխություններով հստակեցվում են ազատության մեջ գտնվող եւ խափանման միջոցի պայմանները խախտած մեղադրյալի ձերբակալման տեսակները, դրանց համար նախատեսվում են ավելի կարճ ժամկետներ: «Նախաձեռնության ընդունումից հետո օրենսգրքի 130-րդ եւ 131-րդ հոդվածներով  իրականացվող ձերբակալումը չի կարող տեւել 36 ժամից ավելի: Գործող կարգով այն 72 ժամ է», -տեղեկացրեց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Գլխադասային` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Սերգեյ Ատոմյանը: Նրա խոսքով` փոփոխություններից հետո կորոշակիացվի նաեւ ձերբակալման արձանագրությունների կազմումը:
Հարակից զեկույցում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը նշեց, որ Կառավարության առաջարկների հիման վրա նախագիծը լրամշակվել է:

4 мая на очередном заседании парламент обсудил в первом чтении законопроект о внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс РА, предложенный депутатами фракции НС «Мой шаг» Н.Багдасаряном, В.Овакимяном и В.Енгибаряном.
Инициативой из понятия арест исключается цель ареста. Поправки уточняют виды задержания обвиняемого, находящегося на свободе и нарушающего условия меры пресечения, - для них предусматриваются более короткие сроки. «Арест по ст.130 и 131 Кодекса после принятия инициативы не может длиться более 36 часов. По действующему порядку он составляет 72 часа», - заметил Н.Багдасарян.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представил член комиссии С.Атомян. По его словам, после внесения изменений будет прояснен также порядок оформления протоколов задержания.
Содокладчик заместитель министра юстиции РА А.Ованнисян отметил, что проект доработан на основе предложений правительства.