ԱԺ պատգամավորը մասնակցեց ԱՊՀ ՄԽՎ միջոցառումներին
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը մայիսի 20-21-ը մասնակցեց ԱՊՀ ՄԽՎ առցանց ձեւաչափով տեղի ունեցած միջոցառումներին եւ հանդես եկավ «Անկախ դիտորդական առաքելության դերն ընտրական գործընթացներում» թեմայով զեկույցով:
Պատգամավորը ներկայացրեց Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ հասարակության լայն շերտերի վերաբերմունքի փոփոխությունը՝ շեշտելով քաղաքացիական վերահսկման ինստիտուտի ներդրման կարեւորությունը եւ ազդեցությունը ժողովրդավարական գործընթացների մեկնարկի հարցում:
Տիկին Ղազարյանը ներկայացրեց դիտորդական առաքելությունների՝ որպես ինստիտուտ ձեւավորման օրենսդրական պատմական ակնարկը:
Կարեւորելով դիտորդական առաքելությունների դերը՝ պատգամավորը ներկայացրեց, թե ինչ գործունեությամբ են դրանք զբաղվում թե' ընտրությունների օրը եւ թե' դրան նախորդող օրերի ընթացքում: Նշվեց նաեւ, թե ինչպիսի կարեւոր զեկույցներով են հանդես եկել անկախ դիտորդական առաքելությունները:
Որպես ամփոփում՝ տիկին Ղազարյանը ներկայացրեց դիտորդական առաքելությունների եւ քաղաքական ուժերի բարձր գնահատականը վերջին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, ինչը գնահատվել է որպես տարիներ տեւած ժողովրդավարական գործընթացների կապիտալիզացիա:
Տնտեսական ոլորտի կանոնակարգմանը միտված նախագծերը ստացան հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 21-ի հերթական նիստում քննարկեց եւ դրական եզրակացություն տվեց մի շարք օրինագծերի: ««Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Նախագիծն ուղղված է չափ...
«Խորհրդարան 1918-1920». Պառլամենտական ընտրությունների ժամանակ ինչպե՞ս էին վերահսկում ընտրացուցակները
Ալեքսանդրապոլի քաղաքային իշխանությունները կոչով դիմեցին սեփական քաղաքացիներին, որպեսզի վերջիններս ինքնակամ ներկայանան ու  ընդգրկվեն ընտրացուցակներում: «...Քաղաքային Վարչությունը խնդրում է այն քաղաքացիներին, որոնք մտցրած չեն Դումայի ընտրողական ցուցակների մէջ եւ որոնք նոր են եկել Ալեքսանդրապոլ, յ...

Депутат НС приняла участие в мероприятиях МПА СНГ
20-21 мая депутат фракции НС «Мой шаг» С.Казарян приняла участие в мероприятиях, проводимых в онлайн-формате МПА СНГ, выступив с докладом «Роль независимой наблюдательной миссии в избирательных процессах».
Депутат отметила изменение отношения широких слоев общества к избирательным процессам в Армении, подчеркнув внедрение института гражданского надзора и его влияние на запуск демократических процессов.
С.Казарян представила законодательный исторический обзор наблюдательных миссий как института.
Подчеркнув роль наблюдательных миссий, депутат представила их функции как в день выборов, так и в предшествующие им дни. Она отметила также важность докладов независимых наблюдательных миссий.
В заключение С.Казарян высоко оценила миссии наблюдателей и политических сил как капитализацию демократических процессов к внеочередным парламентским выборам.
Проекты по регулированию экономической сферы удостоились положительного заключения комиссии
21 мая Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила и вынесла положительное заключение ряду законопроектов.В первом или втором чтении обсуждались предложенные правительством и депутатами НС проекты о внесении дополнений и изменений в законы РА «Об обеспечении единства измерений», «О гос...
«Парламент 1918-1920». Как отслеживали списки избирателей во время парламентских выборов?
Городские власти Александрополя призвали своих граждан добровольно явиться и включиться в списки избирателей.«Городская Управа просит  тех граждан, которые не внесены в избирательные списки по выборам гласных и которые вновь прибыли в Александрополь, заявить об этом для внесения их в дополнител...