ԱԺ պատգամավորը մասնակցեց ԱՊՀ ՄԽՎ միջոցառումներին
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը մայիսի 20-21-ը մասնակցեց ԱՊՀ ՄԽՎ առցանց ձեւաչափով տեղի ունեցած միջոցառումներին եւ հանդես եկավ «Անկախ դիտորդական առաքելության դերն ընտրական գործընթացներում» թեմայով զեկույցով:
Պատգամավորը ներկայացրեց Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ հասարակության լայն շերտերի վերաբերմունքի փոփոխությունը՝ շեշտելով քաղաքացիական վերահսկման ինստիտուտի ներդրման կարեւորությունը եւ ազդեցությունը ժողովրդավարական գործընթացների մեկնարկի հարցում:
Տիկին Ղազարյանը ներկայացրեց դիտորդական առաքելությունների՝ որպես ինստիտուտ ձեւավորման օրենսդրական պատմական ակնարկը:
Կարեւորելով դիտորդական առաքելությունների դերը՝ պատգամավորը ներկայացրեց, թե ինչ գործունեությամբ են դրանք զբաղվում թե' ընտրությունների օրը եւ թե' դրան նախորդող օրերի ընթացքում: Նշվեց նաեւ, թե ինչպիսի կարեւոր զեկույցներով են հանդես եկել անկախ դիտորդական առաքելությունները:
Որպես ամփոփում՝ տիկին Ղազարյանը ներկայացրեց դիտորդական առաքելությունների եւ քաղաքական ուժերի բարձր գնահատականը վերջին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, ինչը գնահատվել է որպես տարիներ տեւած ժողովրդավարական գործընթացների կապիտալիզացիա:
Տնտեսական ոլորտի կանոնակարգմանը միտված նախագծերը ստացան հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 21-ի հերթական նիստում քննարկեց եւ դրական եզրակացություն տվեց մի շարք օրինագծերի: ««Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Նախագիծն ուղղված է չափ...
«Խորհրդարան 1918-1920». Պառլամենտական ընտրությունների ժամանակ ինչպե՞ս էին վերահսկում ընտրացուցակները
Ալեքսանդրապոլի քաղաքային իշխանությունները կոչով դիմեցին սեփական քաղաքացիներին, որպեսզի վերջիններս ինքնակամ ներկայանան ու  ընդգրկվեն ընտրացուցակներում: «...Քաղաքային Վարչությունը խնդրում է այն քաղաքացիներին, որոնք մտցրած չեն Դումայի ընտրողական ցուցակների մէջ եւ որոնք նոր են եկել Ալեքսանդրապոլ, յ...

On May 20-21, the RA NA deputy of My Step Faction Sona Ghazaryan took part in IPA CIS events which was held online and made a report on the theme - The Role of the Independent Observation Mission in the Election Processes.
The MP presented the changed attitude of wide layers of society towards the election processes in Armenia, stressing the importance and the impact of the investment of the institute of civil control on the launch of democratic processes.
Mrs. Ghazaryan presented the legislative historical overview of the observation mission as the formation of an institute
Highlighting the role of the observation missions, the MP introduced the activities they are engaged in both on the election day and during the days preceding it. The important reports made by the independent observation missions were also mentioned.
In conclusion, Mrs. Ghazaryan introduced the high assessment of the observation missions and political forces regarding the recent snap parliamentary elections, which was assessed as the capitalization of democratic processes lasted for years.
21.05.2021
Draft Laws Aimed at Regulation of Economic Sphere Endorsed
At May 21 regular sitting the NA Standing Committee on Economic Affairs debated and endorsed a number of bills.The draft law on Making Addenda and Amendments to the law on Ensuring the Unity of Measurements was debated in the second reading. The revised draft law was endorsed.The adoption of the dra...
Parliament 1918-1920: How were Voters’ List Controlled During Parliamentary Elections?
The city authorities of Alexandropol addressed with an appeal to their own citizens to voluntarily come and be included in the voters’ list.“The City Administration asks the citizens who are not included in the voters’ list of Duma and who has just come to Alexandropol to tell about this for includ...