Սոնա Ղազարյանի առցանց ելույթը ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը հունվարի 24-28-ն առցանց ձեւաչափով մասնակցել է ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի առաջին մասի աշխատանքներին եւ ելույթ է ունեցել: Պատգամավորը մասնավորապես նշել է.
«Դուստրս ծնվել է անցյալ տարի` համաշխարհային համաճարակի եւ Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Եթե անկեղծ լինեմ, ես երբեք չէի հավատա, որ այս իրավիճակում կարող էի հայտնվել: Աղջիկս արդեն մեկ տարեկան է: Արդեն մեկ տարի է, ինչ ստորագրվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի միջեւ եռակողմ հայտարարությունը, բայց մեր հայ եղբայրները որպես ռազմագերիներ անօրինական ձեւով դեռեւս պահվում են Ադրբեջանում:
Մեկ տարի է, բայց իրավիճակը հեռու է նորմալ լինելուց: Եւս մեկ անգամ պետք է մեջբերեմ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ընդունված բանաձեւը: Հարգելի՛ գործընկերներ, մեր ընդունած բանաձեւի անվանումն է «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարդասիրական հետեւանքները», որում զեկուցողը հստակ նշում է գերության մեջ գտնվող 31 անձանց գործերի մասին: Զեկուցողին ցուցադրվել են տեսանյութեր, լուսանկարներ եւ տեղեկություններ նրանց ձերբակալման վայրի եւ հանգամանքների ու նրանց ինքնության վերաբերյալ: Բռնի անհետացման 31 դեպք: Եղբայրներիս ապօրինի պահելու 31 դեպք: Այս տեղեկությունը հասանելի է նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին:
Ես իսկապես հավատում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը՝ որպես ինստիտուցիոնալ կառույց, անում է հնարավորը մարդու իրավունքների համար եւ շարունակաբար կաշխատի իմ եղբայրներին Հայաստան վերադարձնելու համար:
Ռազմագերիներն առեւտրի առարկա չեն, ինչպես ոմանք խորհուրդ կտան պարոն Ալիեւին: Եղբայրներս մարդիկ են, որոնց իրավունքները տեւական ժամանակ է ոտնահարվում են»:

Онлайн-выступление С.Казарян на пленарной сессии ПАСЕ
24-28 января член делегации НС РА в ПАСЕ С.Казарян приняла участие в работе первой части пленарной сессии Ассамблеи в онлайн-формате и выступила с речью:
“Моя дочь родилась в прошлом году во время глобальной пандемии и 44-дневной войны в Нагорном Карабахе. Честно говоря, никогда бы не поверила, что могу оказаться в такой ситуации. Моей дочери уже годик. Прошел год с подписания трехстороннего заявления между Арменией, Азербайджаном и Россией, но наши армянские братья до сих пор незаконно удерживаются в Азербайджане в качестве военнопленных.
Прошел год, но ситуация далека от нормальной. Вынуждена еще раз процитировать резолюцию, принятую Парламентской Ассамблеей Совета Европы. Уважаемые коллеги, принятая нами резолюция озаглавлена ​​“Гуманитарные последствия Нагорно-Карабахского конфликта”, в которой докладчик четко упоминает дела 31 пленного. Докладчику представлены видеоматериалы, фотографии и сведения о месте и обстоятельствах их задержания и личности. 31 случай насильственного исчезновения. 31 случай незаконного удержания моих братьев. Эта информация также доступна Европейскому Суду по правам человека.
Я действительно верю, что Совет Европы, как институциональная структура, делает все возможное для защиты прав человека и продолжит последовательную работу по возвращению моих братьев в Армению.
Военнопленные не предмет торговли, как некоторые советуют г-ну Алиеву. Мои братья – люди, чьи права уже длительное время попираются”.