Ի պատասխան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների`  մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանի ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանի 2005 թվականի գործունեության մասին զեկույցը Ազգային ժողովում քննարկելու մասին նամակի արձագանքի, տեղեկացնում ենք, որ.
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի համաձայն`  «Յուրաքանչյուր տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում պաշտպանը ՀՀ նախագահին, օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմիններ է ներկայացնում նախորդ տարվա ընթացքում իր գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտման մասին զեկույց, իսկ ԱԺ գարնանային նստաշրջանի ընթացքում դա ներկայացվում է ԱԺ նիստում: Պաշտպանը զեկույցը ներկայացնում է նաեւ ԶԼՄ-ներին եւ համապատասխան հասարակական կազմակերպություններին»: Հիմք ընդունելով օրենքի պահանջը` հաշվետվությունը օրենքով սահմանված կարգով կներառվի քառօրյայի օրակարգում:
Նկատի ունենալով, որ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանի լիազորությունները դադարել ենհունվարի 5-ին (մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին օրենքի 27-րդ հոդվածի համաձայն) եւ նույն օրենքի 17-րդ հոդվածի համաձայն` միայն մարդու իրավունքների պաշտպանին է վերապահված մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խախտման մասին զեկույցի ներկայացումը, ԱԺ գարնանային նստաշրջանի առաջին քառօրյայում կընտրվի մարդու իրավունքների պաշտպան, եւ օրենքով սահմանված կարգով Ազգային ժողովին կներկայացնի տարեկանզեկույցը, որտեղ անպայման ներառված կլինի մարդու իրավունքների պաշտպանի 2005 թվականի գործունեության հաշվետվությունը:
Փետրվարի 3-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին  ԱԺ երրորդ գումարման յոթերորդնստաշրջանի եւ  2006թ-ի փետրվարի 6-9-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերըը: ԱԺ երրորդ գումարման յոթերորդ նստա...
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումը եւ  հակամարտության կարգավորումը Հայաստանի եւ Ղարաբաղի, ինչպես նաեւ ամբողջ հայության անվտանգության պահանջներին եւ շահերին լիովին համահունչ  իրականացնելու համար անհրաժեշտ է պահպանել հայեցակարգված մոտեցում:Այդ մոտեցման հիմնատարրերը պետք է հստակ ներկայացնե...

In response to the letter of the representatives of the media about the discussion of the report of Human Rights Defender (Ombudsperson) Larisa Alaverdyan on 2005 Ombudsperson’s activity in the National Assembly, addressed to Artur Baghdasaryan, President of the National Assembly, we inform that:
According to Article 17 of RA law on Ombudsman: “During the first quarter of each year the Ombudsman submits to RA President, legislative, executive and judicial powers a report on his/her activity during the previous year and violation of human rights and fundamental freedoms in the country, and during NA spring session it’s submitted to the MPs at NA session. The Ombudsman also submits to the mass media and appropriate public organizations.” Taking as a basis the demand of the law, the report will be put on the agenda of the four-day sittings prescribed by law.
Taking into account that the powers of the first Human Rights Defender (Ombudsperson) have been suspended on January 5 (according to Article 27 of the law on Ombudsman) and according to Article 17 of the same law the submission of the report on the violation of human rights and fundamental freedoms is only reserved to the Ombudsman, an Ombudsman will be elected at the first four-day sittings of NA spring session, and by prescribed law the annual report will be submitted to the National Assembly, where certainly the 2005 Ombudsperson’s activity report will be included.
On February 3 the working deliberations of the National Assembly were held, which presided Artur Baghdasaryan, President of the National Assembly.During the deliberations the drafts agenda of the seventh session of the National Assembly of the third convocation and the NA February 6-9, 2006 four-day...
OF THE 29-30.03.2005 PARLIAMENTARY HEARINGS ON THE THEME“THE NAGORNO KARABAKH PROBLEM: MEANS OF SETTLEMENT”A conceptual approach should be maintained to resolve the Nagorno Karabakh problem and settle the conflict in full with the security requirements and interests of Armenia and Karabakh, as ...