Ի պատասխան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների`  մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանի ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանի 2005 թվականի գործունեության մասին զեկույցը Ազգային ժողովում քննարկելու մասին նամակի արձագանքի, տեղեկացնում ենք, որ.
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի համաձայն`  «Յուրաքանչյուր տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում պաշտպանը ՀՀ նախագահին, օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմիններ է ներկայացնում նախորդ տարվա ընթացքում իր գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտման մասին զեկույց, իսկ ԱԺ գարնանային նստաշրջանի ընթացքում դա ներկայացվում է ԱԺ նիստում: Պաշտպանը զեկույցը ներկայացնում է նաեւ ԶԼՄ-ներին եւ համապատասխան հասարակական կազմակերպություններին»: Հիմք ընդունելով օրենքի պահանջը` հաշվետվությունը օրենքով սահմանված կարգով կներառվի քառօրյայի օրակարգում:
Նկատի ունենալով, որ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանի լիազորությունները դադարել ենհունվարի 5-ին (մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին օրենքի 27-րդ հոդվածի համաձայն) եւ նույն օրենքի 17-րդ հոդվածի համաձայն` միայն մարդու իրավունքների պաշտպանին է վերապահված մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խախտման մասին զեկույցի ներկայացումը, ԱԺ գարնանային նստաշրջանի առաջին քառօրյայում կընտրվի մարդու իրավունքների պաշտպան, եւ օրենքով սահմանված կարգով Ազգային ժողովին կներկայացնի տարեկանզեկույցը, որտեղ անպայման ներառված կլինի մարդու իրավունքների պաշտպանի 2005 թվականի գործունեության հաշվետվությունը:
Փետրվարի 3-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին  ԱԺ երրորդ գումարման յոթերորդնստաշրջանի եւ  2006թ-ի փետրվարի 6-9-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերըը: ԱԺ երրորդ գումարման յոթերորդ նստա...
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումը եւ  հակամարտության կարգավորումը Հայաստանի եւ Ղարաբաղի, ինչպես նաեւ ամբողջ հայության անվտանգության պահանջներին եւ շահերին լիովին համահունչ  իրականացնելու համար անհրաժեշտ է պահպանել հայեցակարգված մոտեցում:Այդ մոտեցման հիմնատարրերը պետք է հստակ ներկայացնե...

В ответ на реакцию представителей СМИ в связи с письмом об  обсуждении в НС доклада о деятельности в 2005 г. омбудсмена Л.Алавердян, направленного Председателю НС А.Багдасаряну, сообщаем, что:
согласно статье 17 закона РА “О Защитнике прав человека”, в течение первого квартала каждого года омбудсмен представляет Президенту РА, органам законодательной, исполнительной и судебной властей доклад о своей деятельности и о нарушениях прав и основных свобод  человека в стране за предшествующий год, а в ходе весенней сессии НС он представляется на заседании НС. Омбудсмен представляет доклад также СМИ и соответствующим общественным организациям. Принимая за основу требование закона, отчет в порядке, установленном законом, будет включен в повестку дня четырехдневки.
Учитывая, что полномочия первого омбудсмена истекли 5 января ( согласно статье 27 закона о Защитнике прав человека) и согласно статье 17 того же закона, только за омбудсменом закреплено право представления доклада по нарушениям прав и основных свобод человека, на первой четырехдневке весенней сессии НС  будет избран омбудсмен и в порядке, установленном законом, Национальному Собранию будет представлен годовой доклад, в который обязательно будет включен отчет о деятельности Защитника прав человека за 2005 год.
3 февраля состоялось рабочее совещание НС, которое вел Председатель НС Артур Багдасарян. На совещании обсуждались проекты повесток дня седьмой сессии НС третьего созыва и четырехдневных заседаний НС 6-9 февраля 2006 г. В проект повестки дня седьмой сессии НС включены 75 вопросов. В проект повестки д...