Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության խորացումը, ինչպես նաեւ համապատասխան մշակույթի եւ ավանդույթների արմատավորումը գերակա խնդիր է մեր երկրի համար:
2005թ. սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի դրական արդյունքով իրականություն դարձավ քաղաքական կոալիցիայի ծրագրային գլխավոր նպատակներից մեկը: Միաժամանակ դա նոր հնարավորություններ ստեղծեց երկրում ժողովրդավարական գործընթացների խորացման, հետեւաբար նաեւ երկրի զարգացման համար: Մեծապես կարեւորելով հետագա բարեփոխումների նշանակությունը եւ արդյունավետությունը, քաղաքական կոալիցիայի կուսակցությունները վճռական են շարունակելու համագործակցությունն առնվազն մինչ 2007թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական մեկնարկը ընկած ժամանակահատվածը`  այն առավել արդյունավետ օգտագործելու այդ գործընթացի համար:
Մենք ամեն ջանք պետք է գործադրենք, որ  նախընտրական լարվածությունները չխաթարեն երկրի համար կարեւորագույն նշանակություն ունեցող գործընթացները: Դրա երաշխիքը կարող է լինել համագործակցությունը, միմյանց եւ միմյանց դիրքորոշումների նկատմամբ փոխադարձ հարգանքը, պայմանավորվածությունների հստակ կատարումը եւ առկա հիմնախնդիրների քաղաքակիրթ քննարկումն ու լուծումը: Մենք այդպիսի համագործակցության ու առողջ քաղաքական հարաբերությունների զարգացման կոչ ենք անում նաեւ խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական մեր գործընկերներին՝ կարեւորելով ոչ միայն 2007թ. խորհրդարանական ընտրությունները, այլեւ բարեփոխված Սահմանադրության հիման վրա խորքային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը` ապահովելու համար միջազգային չափանիշներին լիովին համապատասխանող ընտրություններ:
Հայ հեղափոխական դաշնակցություն
Փետրվարի 6-ին երրորդ գումարման Ազգային ժողովի յոթերորդ նստաշրջանի բացումն սկսվեց ՀՀ պետական հիմնով, այնուհետեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերը, որոնք ԱԺ պատգամավորներն ընդունեցին քվեարկությամբ:Ազգային ժողովի պատգամավորները վերահաստատ...

Углубление демократии в Республике Армения, а также внедрение соответствующей культуры и традиций – приоритетная задача для нашей страны.
Положительным итогом референдума по конституционным изменениям 2005 г. стала реальностью одна из главных программных целей политической коалиции. Одновременно это создало в стране новые возможности для углубления демократических процессов, следовательно и для развития страны. Придавая важность значению и эффективности дальнейших реформ, партии политической коалиции тверды в решимости  продолжить сотрудничество в период вплоть до официального старта парламентских выборов 2007 г., наиболее эффективно    используя его для этого процесса.
Мы должны приложить все усилия, чтобы предвыборные напряженности не помешали процессам, имеющим для страны важнейшее значение. Гарантией тому может быть сотрудничество, взаимное уважение друг к другу и к позициям сторон, четкое выполнение договоренностей  и цивилизованное обсуждение и решение существующих проблем. Мы призываем к развитию подобного сотрудничества и здоровых политических отношений также наших парламентских и внепарламентских коллег, отмечая важность не только парламентских выборов 2007 г., но и эффективное осуществление глубинных преобразований на основе реформированной Конституции – для обеспечения выборов, полностью соответствующих международным критериям.
Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн"
Партия "Оринац Еркир"
Открытие седьмой сессии НС третьего созыва 6 февраля началось с исполнения Государственного гимна РА, затем Председатель НС РА Артур Багдасарян представил повестки дня сессии и четырехдневных заседаний, которые депутаты НС приняли голосованием.Депутаты НС подтвердили состав временной счетной комисси...