Փետրվարի 6-ին երրորդ գումարման Ազգային ժողովի յոթերորդ նստաշրջանի բացումն սկսվեց ՀՀ պետական հիմնով, այնուհետեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերը, որոնք ԱԺ պատգամավորներն ընդունեցին քվեարկությամբ:
Ազգային ժողովի պատգամավորները վերահաստատեցին ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը, քվեարկությամբ ընդունեցին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի առաջարկությունը` մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի գործունեության ծրագիրը  քննարկելիս հրավիրել նաեւ ՀՀ նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանին` լսելու նախորդ տարվա գործունեության տարեկան հաշվետվությունը: Ազգային ժողովը մերժեց ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկությունը` օրակարգում ընդգրկված մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հետ կապված քննարկումները ՀՀ հանրային հեռուստատեսությամբ հեռարձակելու մասին:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցը:
«Ազգային միաբանություն» խմբակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը ներկայացրեց իրենց խմբակցության թեկնածուին` Ռուբեն Թորոսյանին, իսկ Արմեն Հարությունյանի թեկնածությունը ներկայացրեց ՀՀԿ խմբակցության նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Այնուհետեւ թեկնածուները իրենց տեսակետները հայտնեցին մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի գործունեության, կատարվելիք աշխատանքների մասին եւ պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցի քննարկումները կշարունակվեն փետրվարի 7-ի` Ազգային ժողովի նիստում:
Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության խորացումը, ինչպես նաեւ համապատասխան մշակույթի եւ ավանդույթների արմատավորումը գերակա խնդիր է մեր երկրի համար:2005թ. սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի դրական արդյունքով իրականություն դարձավ քաղաքական կոալիցիայի ծրագրային գլխավոր նպատակներից մեկը: Մ...

On February 6 the opening of the seventh session of the National Assembly of the third convocation began with the RA national hymn. The RA National Assembly President Artur Baghdasaryan then presented the agendas of the session and the four-day sittings, and the deputies of the National Assembly voted for their adoption.
The deputies of the National Assembly re-approved the staff of the Ad hoc Accounting Committee, accepted with voting the recommendation of Artur Baghdasaryan, President of the National Assembly, to invite Larisa Alaverdyan, former Ombudsperson, in order to hear the annual activity report of the previous year. The National Assembly refused the NA deputy Viktor Dallakyan’s recommendation on broadcasting by RA Public television the discussions connected with the election of the Human Rights Defender/Ombudsman, which is put on the agenda.
The NA deputies discussed the issue of the Ombudsman’s election.
Artashes Geghamyan, Chairman of Azgayin Miabanutiun/National Unity faction, presented the candidate of their faction, Ruben Torosyan, and Galust Sahakyan, Chairman of RPA faction, presented Armen Harutiunyan’s candidacy. Then the candidates expressed their views on the activity of the Institute of Ombudsman and the works to be done. Then they answered the deputies’ questions.
The discussions of the issue of the Ombudsman’s election will continue at February 7 National Assembly sitting.
The deepening of democracy in the Republic of Armenia, as well as the rooting of the appropriate culture and traditions is a priority for our country. With the positive outcome of 2005 constitutional amendments referendum one of the major goals of the political coalition’s programme became a reality...