Փետրվարի 6-ին երրորդ գումարման Ազգային ժողովի յոթերորդ նստաշրջանի բացումն սկսվեց ՀՀ պետական հիմնով, այնուհետեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերը, որոնք ԱԺ պատգամավորներն ընդունեցին քվեարկությամբ:
Ազգային ժողովի պատգամավորները վերահաստատեցին ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը, քվեարկությամբ ընդունեցին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի առաջարկությունը` մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի գործունեության ծրագիրը  քննարկելիս հրավիրել նաեւ ՀՀ նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանին` լսելու նախորդ տարվա գործունեության տարեկան հաշվետվությունը: Ազգային ժողովը մերժեց ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկությունը` օրակարգում ընդգրկված մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հետ կապված քննարկումները ՀՀ հանրային հեռուստատեսությամբ հեռարձակելու մասին:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցը:
«Ազգային միաբանություն» խմբակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը ներկայացրեց իրենց խմբակցության թեկնածուին` Ռուբեն Թորոսյանին, իսկ Արմեն Հարությունյանի թեկնածությունը ներկայացրեց ՀՀԿ խմբակցության նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Այնուհետեւ թեկնածուները իրենց տեսակետները հայտնեցին մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի գործունեության, կատարվելիք աշխատանքների մասին եւ պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցի քննարկումները կշարունակվեն փետրվարի 7-ի` Ազգային ժողովի նիստում:
Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության խորացումը, ինչպես նաեւ համապատասխան մշակույթի եւ ավանդույթների արմատավորումը գերակա խնդիր է մեր երկրի համար:2005թ. սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի դրական արդյունքով իրականություն դարձավ քաղաքական կոալիցիայի ծրագրային գլխավոր նպատակներից մեկը: Մ...

Открытие седьмой сессии НС третьего созыва 6 февраля началось с исполнения Государственного гимна РА, затем Председатель НС РА Артур Багдасарян представил повестки дня сессии и четырехдневных заседаний, которые депутаты НС приняли голосованием.
Депутаты НС подтвердили состав временной счетной комиссии, голосованием  приняли предложение Председателя НС А.Багдасаряна при обсуждении программы деятельности омбудсмена пригласить также бывшего Защитника прав человека Л.Алавердян – заслушать  годовой отчет о деятельности за предыдущий год. НС отклонило предложение депутата В.Даллакяна транслировать включенные в повестку дня обсуждения по избранию омбудсмена по Общественному ТВ.
Депутаты НС обсудили вопрос избрания Защитника прав человека.
Председатель фракции “Национальное единение” А.Гегамян представил кандидата от своей фракции – Рубена Торосяна, а кандидатуру Армена Арутюняна представил председатель фракции РПА Галуст Саакян. Затем кандидаты изложили свои точки зрения о деятельности института Защитника прав человека, по намечаемым работам и ответили на вопросы депутатов.
Дебаты по выборам Защитника прав человека будут продолжены на заседании НС 7 февраля.
Углубление демократии в Республике Армения, а также внедрение соответствующей культуры и традиций – приоритетная задача для нашей страны.Положительным итогом референдума по конституционным изменениям 2005 г. стала реальностью одна из главных программных целей политической коалиции. Одновременно это ...