Իշխանությունները հավատարիմ են մնացել խոսքի եւ մամուլի ազատության երաշխավորը լինելու իրենց պարտավորություններին: Այս մասին են վկայում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի կատարած ուսումնասիրությունները, հարցումները եւ մեդիամասնագետների կարծիքները: Այս մասին ասել է հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդման քննարկման ժամանակ:
Ըստ նրա` 2021թ. կառույցի համար եղել է ամենածանր, ամենահագեցած ու պատասխանատու տարին: Հանձնաժողովը փոքրաթիվ աշխատակազմով կարողացել է մեծածավալ աշխատանք կատարել: Առաջին անգամ անցկացվել է լիցենզավորման 12 մրցույթ` ուղիղ հեռարձակմամբ եւ 54 նիստ:
Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչի համաձայն` 2018թ.-ի համեմատ 2021թ. Հայաստանը 17 կետով բարելավել է իր դիրքերը` 180 պետությունների շարքում զբաղեցնելով 60-րդ տեղը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 2020թ.-ի համեմատ Հայաստանը 2 կետով զիջել է դիրքերը, որի պատճառը, ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության, կապված է լրագրողների նկատմամբ դատական գործերի ավելացման հետ: Սակայն, հանձնաժողովի կարծիքով, հաճախ օտարերկրյա կազմակերպություններն իրենց գնահատականները տալիս են` հիմնվելով իրենց երկրների օրենսդրական կարգավորումների, փորձի, ավանդույթների, քաղհասարակության զարգացման մակարդակի վրա եւ հաշվի չեն առնում տվյալ երկրի առանձնահատկությունները:
Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո որոշ հեռարձակող լրատվամիջոցների բովանդակության անբաժանմելի մաս են դարձել ապատեղեկատվությունը, ատելության խոսքը, կողմնակալությունը, սպառնալիքները եւ այլն: «Այդ լրատվամիջոցների վերափոխումը որպես որոշ քաղաքական ուժերի եւ ֆինանսատնտեսական խմբավորումների քարոզչական գործիք` առավել նկատելի էր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ»,- ընդգծել է Տիգրան Հակոբյանը:
Հաշվետու տարում ապահովված է եղել հանձնաժողովի գործունեության անկախությունը, որոշումների կայացման ինքնուրույնությունը: Պետական մարմինները, քաղաքական ուժերը չեն միջամտել կառույցի բնականոն աշխատանքներին:
Եվրախորհրդարանի փորձագետների կողմից պատրաստված` «Հայաստանի մեդիատիրույթի պահանջների գնահատումը» զեկույցում նշվել է, որ քաղաքական ղեկավարությունը չի միջամտում կարգավորման գործընթացներին, եւ հանձնաժողովը գործունեության նշանակալի ազատություն ունի: Նման գնահատական, ըստ հանձնաժողովի նախագահի, հնչել է առաջին անգամ, ինչը շատ կարեւոր է:
2021թ. առաջին անգամ բոլոր մարզերն ունեցել են տեղական հեռուստատեսություններ: Հայկական հեռուստաընկերություններում հայերենով հաղորդումներն ավելացել են` կազմելով 81 տոկոս:
Կառույցի ղեկավարը խոսել է նաեւ ոլորտը կարգավորող մի շարք օրենքներում փոփոխություների անհրաժեշտության մասին:

“Власти по-прежнему привержены своему обязательству гарантировать свободу слова и печати. Об этом свидетельствуют исследования, опросы и мнения медиаэкспертов, проведенные Комиссией по телевидению и радио (КТР) ”, - заявил председатель комиссии Т.Акопян в ходе обсуждения годового отчета о деятельности КТР в 2021 г.
По его словам,   2021 г. был самым тяжелым, насыщенным и ответственным для структуры. Комиссия смогла проделать большую работу небольшим штатом. Впервые в прямом эфире проведено 12 лицензионных конкурсов и проведено 54 заседания.
Согласно Мировому индексу свободы прессы, РА в 2021 г. по сравнению с 2018 г. улучшила свои позиции на 17 пунктов, заняв 60-е место среди 180 стран.
Т.Акопян отметил, что после 44-дневной войны дезинформация, разжигание ненависти, предвзятость, угрозы и т.д. стали неотъемлемой частью контента некоторых вещательных медиа. “Превращение этих СМИ в инструмент пропаганды некоторых политических сил и финансово-экономических групп было более заметно перед внеочередными парламентскими выборами”, - подчеркнул он.
В отчетном году обеспечена независимость деятельности комиссии и принятия решений. Государственные органы, политические силы не вмешивались в нормальную работу структуры.
В докладе экспертов Европарламента “Оценка потребностей медиаполя Армении” отмечается, что политическое руководство не вмешивается в процесс регулирования, а комиссия имеет значительную свободу действий. По Акопяну, подобная оценка дана впервые, что очень важно.
В 2021 г. впервые во всех регионах появилось местное телевещание. Количество армяноязычных программ в армянских телекомпаниях возросло на 81%.
Руководитель структуры также коснулся необходимости внесения изменений в ряд законов, регулирующих сферу.