Իշխանությունները հավատարիմ են մնացել խոսքի եւ մամուլի ազատության երաշխավորը լինելու իրենց պարտավորություններին: Այս մասին են վկայում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի կատարած ուսումնասիրությունները, հարցումները եւ մեդիամասնագետների կարծիքները: Այս մասին ասել է հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդման քննարկման ժամանակ:
Ըստ նրա` 2021թ. կառույցի համար եղել է ամենածանր, ամենահագեցած ու պատասխանատու տարին: Հանձնաժողովը փոքրաթիվ աշխատակազմով կարողացել է մեծածավալ աշխատանք կատարել: Առաջին անգամ անցկացվել է լիցենզավորման 12 մրցույթ` ուղիղ հեռարձակմամբ եւ 54 նիստ:
Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչի համաձայն` 2018թ.-ի համեմատ 2021թ. Հայաստանը 17 կետով բարելավել է իր դիրքերը` 180 պետությունների շարքում զբաղեցնելով 60-րդ տեղը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 2020թ.-ի համեմատ Հայաստանը 2 կետով զիջել է դիրքերը, որի պատճառը, ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության, կապված է լրագրողների նկատմամբ դատական գործերի ավելացման հետ: Սակայն, հանձնաժողովի կարծիքով, հաճախ օտարերկրյա կազմակերպություններն իրենց գնահատականները տալիս են` հիմնվելով իրենց երկրների օրենսդրական կարգավորումների, փորձի, ավանդույթների, քաղհասարակության զարգացման մակարդակի վրա եւ հաշվի չեն առնում տվյալ երկրի առանձնահատկությունները:
Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո որոշ հեռարձակող լրատվամիջոցների բովանդակության անբաժանմելի մաս են դարձել ապատեղեկատվությունը, ատելության խոսքը, կողմնակալությունը, սպառնալիքները եւ այլն: «Այդ լրատվամիջոցների վերափոխումը որպես որոշ քաղաքական ուժերի եւ ֆինանսատնտեսական խմբավորումների քարոզչական գործիք` առավել նկատելի էր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ»,- ընդգծել է Տիգրան Հակոբյանը:
Հաշվետու տարում ապահովված է եղել հանձնաժողովի գործունեության անկախությունը, որոշումների կայացման ինքնուրույնությունը: Պետական մարմինները, քաղաքական ուժերը չեն միջամտել կառույցի բնականոն աշխատանքներին:
Եվրախորհրդարանի փորձագետների կողմից պատրաստված` «Հայաստանի մեդիատիրույթի պահանջների գնահատումը» զեկույցում նշվել է, որ քաղաքական ղեկավարությունը չի միջամտում կարգավորման գործընթացներին, եւ հանձնաժողովը գործունեության նշանակալի ազատություն ունի: Նման գնահատական, ըստ հանձնաժողովի նախագահի, հնչել է առաջին անգամ, ինչը շատ կարեւոր է:
2021թ. առաջին անգամ բոլոր մարզերն ունեցել են տեղական հեռուստատեսություններ: Հայկական հեռուստաընկերություններում հայերենով հաղորդումներն ավելացել են` կազմելով 81 տոկոս:
Կառույցի ղեկավարը խոսել է նաեւ ոլորտը կարգավորող մի շարք օրենքներում փոփոխություների անհրաժեշտության մասին:

The authorities remained faithful to their obligations being the warrant of the freedom of speech and press. The studies, surveys made by the Commission on Television and Radio and the media specialists’ opinions witnessed that. The Commission Chairman Tigran Hakobyan said about that during the debate of the annual report on the Activity of the Commission on Television and Radio of 2021.
According to him, the year 2021 has been the hardest, the fullest and the responsible one. The Commission could do a great volume of work with small number of staff. 12 license competitions were held for the first time by live broadcasting, as well as 54 sittings.
According to the world indicator of freedom of press, compared with 2018, in 2021 Armenia improved its positions by 17 point, holding the 60th place among 180 states. During the reporting period compared with 2020 Armenia gave way by two points, and its reason, according to the organization Journalists Without Borders, is connected with the increase of the judicial cases towards journalists. However, in the opinion of the Commission, often foreign organizations give their evaluations, based on the level of the legislative regulations, experience, traditions, civil society development of their countries and don’t take into consideration the peculiarities of the given country.
Tigran Hakobyan noted that after 44-day war the disinformation, the speech of hatred, the partiality, the threats, etc became an inseparable part of the content of some broadcasting media. “The transformation of those media into a campaigning tool of some political forces and financial-economic groupings was more noticeable before the snap parliamentary elections,” Tigran Hakobyan underlined.
During the reporting year the independence of the Commission’s activity and the decision making has been ensured. The state bodies, the political forces did not interfere in the regular work of the organization.
In the report The Evaluation of the Media Space Demands of Armenia prepared by the experts of the European Parliament it has been noted that the political leadership does not interfere into the settlement processes, and the Commission has a significant freedom of activity. According to the Chairman of the Commission, such evaluation has been voiced for the first time, which is very important.
In 2021, for the first time all the marzes had local televisions. The programmes in Armenian in the Armenian TV companies increased, making 81%.
The Head of the organization also spoke about the necessity of the amendments to a number of laws regulating the sphere.