«Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովն էլ ավելի է զարգացնում հայ-ռուսական հարաբերությունները»,- նշել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ռուսական համայնքի ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Սանդիկովը ԵՊՀ-ի եւ ՀՀ ՊԿԱ-ի ուսանողների հետ ապրիլի 13-ին հանդիպման ժամանակ:
Ուսանողները մեկամսյա փորձաշրջան են անցնում Ազգային ժողովում:
Հանդիպման ընթացքում ռուսական համայնքի ներկայացուցիչը կարեւորել է խորհրդարանական այն հարթակները, որտեղ համագործակցում են հայ եւ ռուս պատգամավորները:
Սանդիկովն ընդգծել է, որ այս տարին հոբելյանական է. նշվելու են Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ «Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրի 25-ամյակը:
Անդրադառնալով խորհրդարանում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածությանը` պատգամավորը մանրամասնել է, որ վեցերորդ գումարման ԱԺ-ից սկսած` Դոնթի բանաձեւի համաձայն` Հայաստանի չորս մեծաթիվ ազգային փոքրամասնությունները (եզդիական, ռուսական, ասորական եւ քրդական) մեկական ներկայացուցիչ ունեն խորհրդարանում:
Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն օրենսդիր մարմնում բարձրաձայնում են իրենց համայնքների խնդիրների մասին եւ փորձում գտնել լուծման տարբերակներ:

“The National Assembly of the eighth convocation further develop the Armenian-Russian relations,” the deputy of the Civil Contract Faction, the representative of the Russian community Aleksey Sandikov noted during the meeting with the students of Yerevan State University and the RA Public Administration Academy on April 13.
The students pass one-month probation period in the National Assembly.
At the meeting the representative of the Russian community has emphasized the parliamentary platforms, where the Armenian and Russian deputies cooperate.
Sandikov has underlined that this year is a jubilee year: the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Russia, as well as the 25th anniversary of the treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance.
Touching upon the representation of the national minorities in parliament, the deputy detailed that according to the D’Hondt Method, beginning from the NA of the six convocation, the four big number of national minorities of Armenia (Yazidi, Russian, Assyrian and Kurdish) have one representative in parliament.
Aleksey Sandikov has stated that the representatives of the national minorities voice the problems of their communities in the legislative body and try to find versions for their solution.