Գործող Քրեական դատավարության օրենսգրքով խոշտանգման հանցակազմով գործերը քննվում են Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում:
««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի ուժի մեջ մտնելուց հետո խոշտանգման հանցակազմով գործերը կքննի ՀՀ քննչական կոմիտեն: Իսկ Քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից կատարված խոշտանգման դեպքերի քննությունն առաջարկվում է տալ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտին: Այս մասին տեղեկացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ապրիլի 21-ին հրավիրված ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
Կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը հանձնաժողովում քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարվել է միայն տեխնիկական բնույթի փոփոխություն:
Նախագծերի փաթեթով կապահովվի խոշտանգումների եւ ընտրական հանցագործությունների դեպքերով քրեական գործերի քննության իրականացումն անկախ մարմնի կողմից:

The cases with corpus delicti of torture by the Criminal Procedure Code are investigated in the Investigative Department of the National Security Service.
The RA Investigative Committee will investigate the cases with corpus delicti of torture after entering into force the package of the draft laws on Making Amendments and Addendum to the RA Criminal Procedure Code and on Amending the RA Criminal Procedure Code. The examination of the cases with corpus delicti of torture carried out by the investigators of the Investigative Committee is proposed to give to the Investigative Department of the National Security Service. The Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan informed about this at April 21 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The package of the draft laws on Making Amendments and Addendum to the RA Criminal Procedure Code and on Amending the RA Criminal Procedure Code authored by the Government was debated in the Committee in the second reading.
The Deputy Minister underlined that after the first reading amendment of technical character was made.
The criminal cases with tortures and electoral crimes under examination will be provided by the package of the draft laws.