«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է լիզինգատուին եւ լիզինգառուին հնարավորություն տալ լիզինգի պայմանագրով սահմանելու լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցով պետական սահմանը հատելու իրավունքը կամ դրա սահմանափակումը: Համանման կարգավորում է նախատեսվում ներդնել նաեւ «Պետական սահմանի մասին» օրենքում:
Խնդիրն այն է, որ գործող իրավանորմերն ամբողջապես չեն կարգավորվում լիզինգառուի կամ նրա կողմից լիազորված անձի կողմից լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցով ՀՀ սահմանը հատելու հետ կապված գործնական խնդիրները: Արդյունքում, լիզինգառուն ցանկացած պահի կարող է լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցով հատել ՀՀ սահմանը՝ այդպիսով ռիսկի տակ դնելով լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցի իրացվելիությունը: Օրենքների նախագծով սահմանվում է դիսպոզիտիվ կարգավորում՝ լիզինգառուին հնարավորություն տալով հատել մեր երկրի սահմանը բացառապես լիզինգատուի համաձայնությամբ՝ այդպիսով նվազագույնի հասցնելով լիզինգի առարկա հանդիսացող  տրանսպորտային միջոցի հնարավոր կորստի ռիսկը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հարակից ելույթում նշել է, որ փաթեթը մշակվել է ՀԿ-ների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների առաջարկությունների հիման վրա: Նա գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել նախագծին:
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 21-ի նիստում:

The package of draft laws on Making Addendum to the Civil Code of the Republic of Armenia and on Making Addendum to the Law on State Border proposes to give the leaseholder and the lessor an opportunity to set out the right to cross the border by the transport means being subject to leasing or its restriction by the leasing contract. It is envisaged to introduce similar regulation in the Law on State Border.
The problem is that the current legal norms do not completely regulate the practical issues related to crossing the RA border by the transport means being subject to leasing by the leaseholder or a person authorized by him/her. As a result, the leaseholder can cross the RA border by the transport means being subject to leasing at any time, thus jeopardizing the liquidity of the transport means being subject to leasing. The draft law establishes a dispositive regulation, giving the leaseholder an opportunity to cross the border of our country exclusively with the lessor’s consent, thus minimizing the risks of possible loss of the transport means being subject to leasing.
The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan noted that after the first reading, the Government presented technical proposals, which were accepted.
In his speech, the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan stated that the package will be reviewed based on the proposals of the NGOs and the representatives of the civil society. He urged his colleagues to vote for the draft.
The legislative initiative of the Government was debated at the April 21sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.