««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 4-ի նիստում:
Նրա խոսքով` տվյալ փոփոխության նպատակը բացառապես օրենքում լիազորող նորմի սահմանումն է, որով ՀՀ կառավարությանը կլիազորվի սահմանել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու, ինչպես նաեւ քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու եւ  դիմումների քննարկման կարգերը, ինչպես նաեւ եկեղեցական այն կառույցների ցանկը, որոնց կողմից տրված մկրտության մասին փաստաթուղթը համարվում է ազգությամբ հայ լինելը հաստատող փաստաթուղթ:
Նախագծի առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն եղել:
Քննարկվել է նաեւ ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից փաթեթով:
Նախաձեռնությունը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի` կուսկցությունների ընթացիկ ֆինանսական գործունեության նպատակով վերահսկողություն իրականացնող ոլորտում առկա է գործառույթներին առնչվող կոնկրետ իրավակարգավորումների հստակեցման անհրաժեշտություն: Գործնականում առաջացած խնդիրների լուծման համար էլ առաջարկվում է կատարել փոփոխություններ ու լրացումներ փաթեթում ներառված օրենքներում:
Հանձնաժողովը քննարկված հարցերին տվել է դրական եզրակացություն:
Կառավարության հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությունները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են նաեւ ԱԺ հերթական նիստերի ընթացքում եւ քվեարկությամբ ընդունվել:

4 мая на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян представил проект о внесении изменений и дополнений в закон “О гражданстве Республики Армения".
По его словам, цель поправок – определение   нормы, которая уполномочивает правительство Армении устанавливать необходимые документы для получения гражданства РА, представлять документы для прекращения гражданства, а также список церковных учреждений подтверждающих документом принадлежность к армянской национальности.
Предложений после первого чтения проекта не поступало.
Также обсужден с приложенным пакетом проект о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон “О партиях”.
Инициатива представлена заместителем министра юстиции РА Е.Туманянц.
Принятие проектов обусловлено необходимостью уточнения конкретных правовых норм, связанных с функциями Комиссии по предупреждению коррупции, осуществляющей надзор за текущей финансовой деятельностью сторон. Для решения возникших проблем на практике предлагается внести поправки во входящие в пакет законы.
Комиссия дала положительное заключение по обсуждаемым вопросам.
Законодательные инициативы правительства также обсуждались во втором чтении на очередных заседаниях НС и принимались голосованием.
“Военные действия азербайджанских вооруженных сил в 2020 г. и незаконное присутствие азербайджанских войск в некоторых районах РА коренным образом изменили особенности и направления деятельности омбудсмена”, - заявила Защитник прав человека РА К.Григорян, представляя 4 мая на очередном заседании НС ...