«2020թ. ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական գործողությունները եւ ադրբեջանական զորքերի ապօրինի ներկայությունը մեր երկրի որոշ հատվածներում սկզբունքորեն փոխել են Պաշտպանի գործունեության առանձնահատկություններն ու ուղղությունները»,- ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը` մայիսի 4-ին ԱԺ հերթական նիստում ներկայացնելով «2021թ. ՀՀ ՄԻՊ-ի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդումը:
Նա նշել է, որ 2020թ. եւ 2021թ. խիստ անհրաժեշտ է եղել 24-ժամյա ռեժիմով փաստահավաք աշխատանքների իրականացումը:
Հաշվետու տարում ինտենսիվ աշխատանք է տարվել ռազմական գործողությունների համատեքստում Ադրբեջանի զինված ուժերի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ ապացույցներ հավաքելու, անհրաժեշտ իրավական գնահատական տալու եւ դրանք միջազգային կառույցներին ներկայացնելու համար:
Նշվել է, որ ՄԻՊ-ի աշխատակազմն այս աշխատանքները կատարել է համավարակի պայմաններում:
2021թ. Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորությամբ պարբերական այցեր են կատարվել սահմանամերձ բնակավայրեր, որոնց արդյունքում մշակվել եւ իրավասու պետական մարմիներին ու միջազգային կառույցներին են ներկայացվել զեկույցներ` արձանագրված խախտումների վերաբերյալ:
Կատարված արձանագրումների հիման վրա որպես հիմնարար առաջարկություն է ներկայացվել Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի հարեւանությամբ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու գաղափարը, որն իր արտացոլումն է գտել ԵԽԽՎ այս տարվա հունվարին ընդունված բանաձեւում:
Քրիստիննե Գրիգորյանն անդրադարձել է ՄԻՊ-ի գործունեության երաշխիքներին: Նշվել է, որ Պաշտպանի աշխատանքի արդյունավետության գրավական են նաեւ այն օրենսդրական երաշխիքները, որոնք ապահովում են ինստիտուցիոնալ անկախության անհրաժեշտ մակարդակ:
Ըստ նրա` գործնականում Պաշտպանն արձանագրել է դեպքեր, որոնք պարունակել են իր գործունեության խոչընդոտների իրական վտանգներ: Դրանցից մեկը Պաշտպանի գործունեության իրականացման կապակցությամբ կեղծ էջերից կամ օգտահաշիվներից ատելության, վիրավորանքի, ինչպես նաեւ ակնհայտ կեղծ կամ սխալ տեղեկությունների տարածումն է եղել:
Նշվել է նաեւ, որ Պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումներով Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր» ծրագիրն անտեսել է Պաշտպանի հրապարակումները երկրում տեղի ունեցող կարեւոր իրադարձությունների վերաբերյալ:
Քրիստիննե Գրիգորյանը կարեւորել է ՄԻՊ-ի օրենսդրության կատարելագործման գործառույթի իրականացումը:
Նախորդ Պաշտպանն ընդգծել է ՄԻՊ-ի եւ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների հետ համատեղ աշխատանքի կարեւորությունը:
Քրիստիննե Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ-ի մոնիթորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների 2021թ. նոյեմբերի պաշտոնական բնորոշմամբ` Հայաստանում ինստիտուցիոնալ հակակշիռները գտնվում են կառուցման փուլում: Նշվել է նաեւ, որ ՄԻՊ-ը զսպումների եւ հակակշիռների արդեն իսկ գործող համակարգ է ապահովում:
ԵԽԽՎ-ի 2022թ. հունվարի բանաձեւում եւս մեկ անգամ անդրադարձել է Պաշտպանի հաստատությանը` որպես զսպումների եւ հակակշիռների ապահովման արդյունավետ հաստատության: Նշվել է, որ Պաշտպանի անկախությունն ամուր կերպով հաստատվել է:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է նաեւ վիճակագրություն: Եթե 2020թ. ստացվել է 14780 դիմում-բողոք, ապա 2021թ. դրանք անցել են 21000-ի սահմանը:
Դրական լուծում ստացած դիմումների դինամիկան հետեւյալն է` 2020 թ. 2200 է, իսկ 2021թ. այդ դիմումների թիվը 2750-ից ավելի է:
Քրիստիննե Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի կողմից 2022թ. հունվարին հրապարկված հանրային կարծիքի հարցման արդյունքներով Պաշտպանի գործունեությունից գոհ է եղել հարցմանը մասնակից քաղաքացիների 68 տոկոսը:
Նա կարեւոր է համարել այն հանգամանքը, որ ՄԻՊ-ի տարեկան հաղորդումը եւ «ՀՀ ՄԻՊ-ի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2021թ. գործունեության վերաբերյալ» տարեկան զեկույցը հրապարակվել են նախորդ Պաշտպան Արման Թաթոյանի պաշտոնավարման ընթացքում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են բնագավառում առկա խնդիրներին, Պաշտպանի գործունեությանն ու առաջիկա ծրագրերին:
Մտքերի փոխանակությանը մասնակցած պատգամավորները հիմնականում դրական են գնահատել ՀՀ ՄԻՊ-ի 2021թ. տարեկան հաղորդումը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը նշել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հաստատությունը չափազանց կարեւոր դերակատարում ունի մեր հասարակության ձեւավորման եւ պետականության ամրապնդման ու կատարելագործման հարցում: «Մեր պետությունը վերջին 30 տարում ամբողջատիրական համակարգից անցում է կատարում դեպի ժողովրդավարական համակարգ, որն ունի դրական առումով իր չափազանց կարեւոր կողմերը եւ, իհարկե, ունի ներքին բարդություններ»,- ասել է ԱԺ պատգամավորը: Նա կարեւոր ձեռքբերում է համարել Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի ձեւավորումն ու կայացումը: Ըստ Վիգեն Խաչատրյանի` ՄԻՊ-ը վատ չի կատարել իր պարտականությունները: Պատգամավորն առաջարկել է օրենսդրորեն ամրագրել, որ Պաշտպանը պաշտոնավարումից հետո առնվազն 5 տարի չի կարող զբաղեցնել քաղաքական որեւէ պաշտոն, քանի որ Պաշտպանը պետք է լինի անկախ, հեռու մնա պաշտոնավարման ընթացքում քաղաքականությամբ զբաղվելու գայթակղությունից:
«Մեր իրավունքները սկսվում են մեր ազատություններով: Մեր հանրապետությունը պետք է լինի ազատ երկիր: Քաղաքացիներն իրենց երկրում պետք է լինեն ազատ: Մենք ուզում ենք, որ մեր հասարակությունը ձեւափոխվի»,- ասել է պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը:
Անդրադառնալով խորհրդարանական ընդդիմության անհնազանդության ակցիաներին` նա նշել է, որ փողոցում մի գործընթաց է, որի նպատակը քաղաքացու ազատությունները խլելն է: Նշվել է, որ քաղաքացու կարեւորագույն ազատություններից է իշխանություն ընտրելու իրավունքը: Պատգամավորի հավաստմամբ` ընդդիմադիրները մի թեզ են նետել հանրության մեջ, թե գործող իշխանությանը կողմ քվեարկած 680000 ընտրողները սխալվել են: «Մենք պետք է ուղիղ խոսենք հասարակության հետ: Ընդդիմությունը քաղաքական գործունեություն է իրականացնում առանց բովանդակության: Նրանք ժողովրդի մեջ սերմանում են անվստահություն` սեփական ճակատագիրը տնօրինելու տեսանկյունից»,- ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Նշվել է նաեւ, որ մենք պետք է կարողանանք սթափ կառավարել մեր երկրի ներկան ու ապագան:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու խորհրդանական մշտական հանձնաժողովների հետ ինտենսիվ գործակցությունը:

“Военные действия азербайджанских вооруженных сил в 2020 г. и незаконное присутствие азербайджанских войск в некоторых районах РА коренным образом изменили особенности и направления деятельности омбудсмена”, - заявила Защитник прав человека РА К.Григорян, представляя 4 мая на очередном заседании НС годовое сообщение “О деятельности ЗПЧ, состоянии защиты прав и свобод человека в РА в 2021 г.”.
Она отметила, что в 2020-2021 гг. была крайне необходима круглосуточная работа по сбору фактов.
В отчетном году проведена интенсивная работа по сбору доказательств военных преступлений азербайджанских вооруженных сил в условиях боевых действий, необходимой правовой оценке и представлению их в международные структуы.
Отмечалось, что аппарат ЗПЧ проводил эту работу в условиях пандемии.
В 2021 г. под руководством омбудсмена совершались регулярные выезды в приграничные регионы, по результатам которых составлялись отчеты о зарегистрированных нарушениях и представлялись в компетентные государственные органы, международные организации.
На основе протоколов в качестве фундаментального предложения была представлена ​​идея создания демилитаризованной зоны безопасности в приграничных с Азербайджаном областях, что нашло отражение в принятой в январе этого года резолюции ПАСЕ.
К.Григорян коснулась гарантий деятельности ЗПЧ. Отмечено, что эффективность работы омбудсмена гарантируется также законодательно, обеспечивая необходимый уровень институциональной независимости.
По ее словам, на практике омбудсменом зарегистрированы опасные случаи воспрепятствования деятельности ЗПЧ. Одним из них стало распространение ненависти, оскорблений, а также заведомо ложной или вводящей в заблуждение информации с фейковых страниц или аккаунтов, связанных с деятельностью омбудсмена.
Отмечено также, что, по данным аппарата ЗПЧ, в новостной программе Общественного телевидения игнорировались публикации омбудсмена о происходящих в стране важных событиях.
К.Григорян особо выделила функции омбудсмена в деле совершенствования законодательства.
Бывший омбудсмен в своем сообщении подчеркнул важность совместной работы с ЗПЧ и постоянными комиссиями НС.
К.Григорян сообщила, что, согласно данной в ноябре 2021 г. официальной характеристике содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ, институциональные противовесы в Армении в стадии становления. Также отмечено, что ЗПЧ обеспечивает действующую систему сдержек и противовесов.
В январской резолюции ПАСЕ 2022 года ЗПЧ еще раз упомянут как эффективный институт сдерживания и противовесов. Отмечено, что независимость омбудсмена прочно утвердилась.
ЗПЧ РА также представил статистику: если в 2020 г. поступило 14780 заявлений-жалоб, то в 2021-м число их превысило 21000.
Динамика положительно решенных заявлений следующая: в 2020 г. – 2200, в 2021 г. – более   2750.
К.Григорян сообщила, что согласно опубликованным Международным республиканским институтом (IRI ) США в январе 2022 г. результатам опроса общественного мнения, деятельностью ЗПЧ удовлетворены 68% респондентов.
Онa также проинформировала, что годовой отчет ЗПЧ   и доклад “О деятельности Защитника прав человека РА как национального превентивного механизма в 2021 г.” были опубликованы во время пребывания в должности предыдущего омбудсмена А.Татояна.
К.Григорян ответила на вопросы депутатов, касающиеся существующих проблем в сфере, деятельности омбудсмена, предстоящих планов.
Парламентарии, принявшие участие в обмене мнениями, в основном положительно оценили годовое сообщение ЗПЧ РА за 2021 г.
Член фракции “Гражданский договор” В.Хачатрян отметил, что институт ЗПЧ играет важнейшую роль в становлении общества, укреплении и совершенствовании государственности. "Наше государство в течение последних 30 лет осуществляет переход от тоталитарной системы к демократической, что имеет свои весьма важные аспекты в положительном ключе и, конечно же, имеет внутренние сложности", - подчеркнул он. Считая важным достижением создание института ЗПЧ, В.Хачатрян заметил, что омбудсмен неплохо справлялся со своими обязанностями. Депутат предложил законодательно закрепить, что ЗПЧ не может занимать какую-либо политическую должность в течение как минимум 5 лет после вступления в должность, так как должен быть независимым, воздерживаться от соблазна заниматься политикой во время пребывания на посту.
“Наши права начинаются с наших свобод. Наша республика должна быть свободной страной. Граждане должны быть свободны в своем государстве . Мы хотим, чтобы наше общество изменилось”, - подчеркнул депутат Г.Арсенян.
Коснувшись акций неповиновения парламентской оппозиции, он отметил, что на улицах идет процесс, цель которого – лишить   граждан их свобод. Депутат особо выделил, что одной из важнейших свобод гражданина является право избирать власть. По его словам, оппозиция вбросила в общественность тезис о том, что 680 тысяч избирателей, проголосовавших за действующую власть, были неправы. “Мы должны говорить с обществом напрямую. Оппозиция осуществляет политическую деятельность без содержания. Они сеют в народе недоверие в плане управления собственной судьбой", - заметил парламентарий.
Отмечено, что мы должны уметь трезво управлять настоящим и будущим нашей страны.
В заключительном слове ЗПЧ РА выразила готовность продолжить активное взаимодействие с постоянными комиссиями НС.
4 мая на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян представил проект о внесении изменений и дополнений в закон “О гражданстве Республики Армения". По его словам, цель поправок – определение  нормы, которая уполномочивает пра...