Քննարկվել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ Ոստիկանության 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականը
Մայիսի 31-ին Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ Ոստիկանության 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ 2021 թ. ընթացքում Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից իրականացվել է 6 ծրագիր, ընդհանուր փաստացի կատարված ծրագրերի արդյունքում արձանագրվել է 14 մլրդ 402 մլն 429 հազար դրամի կատարողական:
Ոստիկանության կողմից 2021 թ. ընթացքում իրականացվել է 2 ծրագիր, 18 միջոցառում, փաստացի կատարված ծախսերի հանրագումարը կազմել է 65 մլրդ 463 մլն դրամ:
«Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ապահովել է 99,4 տոկոս կատարողական»,- ասել է նախարար Արմեն Փամբուխչյանը` ներկայացնելով 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը:
Խոսելով թերացումների մասին` նախարարը, մասնավորապես, անդրադարձել է «Նաիրիտ գործարան ՓԲԸ-ի անվտանգության ապահովում» եւ «Նաիրիտ գործարան ՓԲԸ-ի տեխնոլոգիական համակարգերում, տարողություններում, սարքավորումներում առկա քիմիական նյութերի ու սարքավորումների անվտանգ պահպանություն» միջոցառումներին: Նա խոսքով` թերացումների  պատճառը գործարանի կողմից որոշ ծախսերի գծով համապատասխան փաստաթղթեր չներկայացնելն է:
Կատարվել է սեյսմոլոգիական ցանցից ստացվող տվյալների ամբողջական վերլուծություն: ՀՀ եւ ԱՀ տարածքների ընթացիկ սեյսմիկ վտանգի գնահատման նպատակով հավաքագրվել եւ վերլուծվել են երկրաֆիզիկական բլոկի եւ երկրաքիմիական դիտակայանների տվյալները: Իրականացվել է սեյսմածին անոմալիաների վիճակագրության ուսումնասիրություն:
Նախարարը ներկայացրել է նաեւ «Ճգնաժամային կառավարման ուսուցում» ոլորտում իրականացված աշխատանքները, խոսել է աղետների ռիսկերի տվյալների հավաքագրման, վերլուծության, համայնքներում աղետների ռիսկերի բացահայտման եւ գնահատման համակարգի փուլային, ինչպես նաեւ սողանքային աղետի կառավարման միասնական համակարգի փորձնական ներդրումների մասին:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` Արմեն Փամբուխչյանն անդրադարձել է հատկապես Սյունիքի մարզում փրկարար ծառայության աշխատանքներում իրականացված որակական փոփոխություններին, Մեղրի համայնքում ծառայության` հաստիքների եւ համապատասխան տեխնիկայով համալրելուն վերաբերող հարցերին:
Ներկայացնելով 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականը` ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Մովսիսյանը նշել է. «Հաշվետու տարում ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ վերահսկվել է օպերատիվ իրավիճակը, պահպանվել է հասարակական կայուն կարգն ու անվտանգությունը` միաժամանակ իրականացնելով բարեփոխումների ռազմավարություններով եւ ծրագրերով նախատեսված առաջնահերթ միջոցառումները»:
Նրա խոսքով` կապիտալ ծախսերի գծով հատկացումների աճը հիմնականում պայմանավորված է Երեւանում ոստիկանության նոր Պարեկային ծառայության եւ Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ստեղծման համար գույքի, սարքավորումների, ավտոտրանսպորտային միջոցների, շենք-շինությունների կապիտալ վերանորոգման, կառուցման հանգամանքներով:
Հաշվետու տարում Հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր թիվն աճել է 14,3 տոկոսով:
Հայտնաբերվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործության 950 դեպք, որից 42,4 տոկոսը հայտնաբերվել է ոստիկանության մարմինների կողմից:
Մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում փակ ձեւաչափով քննարկվել են պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ պետական ռեզերվներին վերաբերող հարցերը:
Օրենսդրական նախաձեռնություններով կբարելավվի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների իրացումը
«Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններով ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանն առաջարկում է սահմանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիության պարտադիր պահանջ՝ ներհամայնքային փոխադրումներ իրականացնելու կապակցությամբ անցկացվող մրցույթին ներ...
2021 թ. տնտեսությունը թեւակոխել է վերականգնման փուլ` գրանցելով ՀՆԱ-ի 5.7 տոկոս իրական աճ. Տիգրան Խաչատրյան
2021 թ. համաշխարհային եւ ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսություններում նկատվել են վերականգման միտումներ. ընդգծել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը մայիսի 31-ի ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ...
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը:...
Ազգային ժողովի մշտական հանձաժողովների համատեղ նիստում մայիսի 31-ին սկսվել են «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները: Քննարկումներին ներկա է եղել ՀՀ վարչապետը: Նա տեղեկացրել է, որ 2021 թ. տնտեսական աճի ցուցանիշը նախատեսվածից...

State Budget Execution for 2021 of the Ministry of Emergency Situations and Police are Discussed
On May 31, at the joint sitting of the Standing Committees on Defense and Security and on Financial-Credit and Budgetary Affairs the state budget execution for 2021 of the Ministry of Emergency Situations and Police was discussed.
The RA Minister of Finance Tigran Khachatryan informed that during the year 2021, six programmes were carried out, as a result of the programmes totally factually implemented, 14bln 402mln 429.000 AMD performance.
During the year 2021, two programmes, 18 events were carried out, the sum of the factually implemented expenditures was 65bln 463mln AMD.
“The Ministry of Emergency Situations provided 99.4% performance,” the Minister Armen Pambukhchyan said, presenting the annual report on the execution of the state budget execution for 2021.
Speaking about the disadvantages, the Minister particularly touched upon the measures ensuring security of Nairit Plant CJSC and Safe Preservation of the Chemical Substances and Devices available in the technological systems, containers and devices of Nairit Plant CJSC. According to him, the reason of the disadvantages is not submitting relevant documents on some expenditures by the plant.
Complete analysis of the data being received from seismological network was done. The data of the geo-physical block and geochemical observatories were collected and analyzed for the assessment of the current seismic danger of the territories of the Republic of Armenia and the Artsakh Republic. Study of seismic anomalies statistics was carried out.
The Minister also presented the work done in the sphere Crisis Management Study, spoke about the recruitment, analysis of the disaster risks, data, the disclosure of the disaster risks and the assessment system phase, as well as experimental investments of the landslide disaster management united system.
Answering to the deputies’ question, Armen Pambukhchyan especially referred to the qualitative changes made in the rescue service works in Syunik Marz, the issues regarding the replenishing the jobs and relevant technique in Meghri community service.
Presenting the state budget execution for 2021, the Deputy Head of the RA police Vardan Movsisyan noted: “Due to the undertaken measures, the operative situation was controlled, the public stable order and security was maintained, at the same time taking prior measures designed by the strategies and programmes of the reforms.”
According to him, the growth of allocations on capital expenditures is mainly conditioned by the circumstances of property, equipment, transport means for the creation of the Patrol Service and Operative Management Centre and the capital repairing, building of the constructions.
In the reporting year, the total number of the crimes registered in the Republic has grown by 14.3 percent.
950 cases of corruption crime were disclosed, 42.4% out of them – by the police.
At the joint sitting of the Standing Committees the issues referring to the defense, national security and state reserves were discussed in closed format.
Execution of Rights of Persons with Disabilities to Be Improved by Legislative Initiatives
The deputy of the Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan proposes to establish a mandatory access requirement for persons with disabilities for all transport means submitted to the tender on intra-community transportation with the amendments to the Law on Road Transport. It is proposed to empower the...
In 2021 the Economy Turned Out to a Recovery Phase, Registering 5,7 Percent GDP Real Growth: Tigran Khachatryan
In 2021, in the world economy and the economy of the RA main partner countries recovery tendencies were noticed: the RA Minister of Finance Tigran Khachatryan at the joint sitting of the Standing Committees of the RA National Assembly during the discussions of the annual report on Budget Execution o...
Discussions on State Budget Execution Report Begin in NA Standing Committees
On May 31, the preliminary discussions on the annual report on State Budget Execution of the Republic of Armenia for 2021 has begun at the joint sitting of the Standing Committees of the National Assembly. The RA Prime Minister attended the discussions. He informed that the economic growth indicator...