«Մենք կարող ենք» հասարակական կազմակերպության կողմից երիտասարդների հետ իրականացվող աշխատանքները տպավորիչ են եւ ոգեշնչող, քանի որ նրանց հնարավորություն են տալիս սովորել ժամանակակից եւ իր պատմությամբ երիտասարդ արվեստ, որը փորձում է հավերժացնել կյանքի մի պահ, մի շունչ, մի դրվագ եւ լուսանկարի միջոցով անմահացնել ապագա սերունդների համար: Պատմության մեջ արդեն հայտնի են բազմաթիվ լուսանկարներ, որոնք փոխել եւ հեղափոխել են աշխարհը, ստիպել են զգալ եւ կիսել այն զգացողություններն ու ապրումները, որոնք ունեցել են հեղինակները. ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը հուլիսի 15-ին խորհրդարանում «Մենք կարող ենք» մտավոր խնդիրներ ունեցող երիտասարդների, երեխաների եւ նրանց ընտանիքների շահերի պաշտպանության կազմակերպության սաների լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը:
Երիտասարդ լուսանկարիչներն իրենց աշխատանքներով մի փոքր սեր ու լուսավորություն են բերել Ազգային ժողով` հնարավորություն տալով պատգամավորներին ու ԱԺ աշխատակազմին տեսնել աշխարհն իրենց աչքերով:
«Ցուցահանդեսը հնարավորություն է տալիս երեխաներին լուսանկարների միջոցով ինքնադրսեւորվել, զբաղվել արվեստով բոլորի հետ հավասար հիմունքներով, կրթության իրավունքի կիրառկմամբ»,-նշել է հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արմինե Սահակյանը:
Նա ընդգծել է, որ կազմակերպության կարեւոր գործառույթներից մեկը կրթության ոլորտում շահերի պաշտպանության իրականացումն է եւ զարգացնող կրթական ծրագրեր ստեղծելը: Արմինե Սահակյանը տեղեկացրել է, որ այսօրվա ցուցահանդեսում ներկայացված են այն լուսանկարները, որոնք արդեն իսկ հասցրել են լինել բազմաթիվ ցուցահանդեսներում, արվեստի տարբեր մշակութային հաստատություններում:
«Մենք կարող ենք»-ի սան Ռուզաննա Ղազարյանը, ով տարիների ընթացքում դարձել է աշխատանքային խմբի անդամ, խոսել է ՀԿ-ի եւ նրա ընձեռած հնարավորությունների մասին:
«Կազմակերպությունում անցկացրած դասընթացներն օգնել են մեկին` դիմացինի մեջ գտնել գեղեցիկը, մյուսին` ընտրել մասնագիտություն: Լուսանկարչության շնորհիվ մենք գտանք շրջապատող աշխարհի գեղեցկությունը»,- ասել է նա:
Ցուցահանդեսի ընթացքում երիտասարդ լուսանկարիչներին հնարավորություն տրվեց ԱԺ պատգամավորներին եւ աշխատակիցներին ներկայացնել իրենց աշխատանքները, լուսանկարներն անելու ընթացքում ունեցած հույզերն ու զգացողությունները:
Հիմք ընդունելով պատգամավորի հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի եւ 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի պահանջով՝ դադարած համարել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով ընտրված պատգա...

“The works carried out with young people by the We Can NGO are impressive and inspiring, because they are given the opportunity to learn modern and young art, which tries to immortalize a moment of life, a breath, an episode and immortalize it for future generations through a photo. There are already many photos known in history, which have changed and revolutionized the world, made people feel and share the feelings and experiences that the authors had,” the Chief of Staff, Secretary General of the National Assembly of the Republic of Armenia Vahan Naribekyan said at the opening of the photo exhibition of the students of the We Can organization for the protection of the interests of mentally challenged youth, children and their families in parliament.
The young photographers have brought a little love and light to the National Assembly, giving the deputies and the NA Staff the opportunity to see the world through their eyes.
“The exhibition gives children the opportunity to express themselves through photos, to engage in art on an equal basis with everyone, using the right to education,” the Head of the NGO Armine Sahakyan noted.
She underlined that one of the important functions of the organization is the protection of the interests in the field of education and creation of developing educational programs. Armine Sahakyan informed that today’s exhibition presents the photos that have already managed to be in many exhibitions, in various art and cultural institutions.
Ruzanna Ghazaryan, pupil of We Can, who has become a member of the working group over the years, spoke about the NGO and the opportunities provided by it.
“The courses held in the organization helped one to find beauty in another person, and the other to choose a profession. Thanks to photography, we found the beauty of the world around us,” she said.
The young photographers were given the opportunity to present their works, emotions and feelings they had while taking the photos to the NA deputies and the employees during the exhibition.
Taking as a basis the resignation letter of the deputy by the requirement of Article 154.1.6 and Article 155.2.2 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, consider the powers of the deputy Artur Ghazinyan elected by the national electoral list of the Armenia alliance...