«Մենք կարող ենք» հասարակական կազմակերպության կողմից երիտասարդների հետ իրականացվող աշխատանքները տպավորիչ են եւ ոգեշնչող, քանի որ նրանց հնարավորություն են տալիս սովորել ժամանակակից եւ իր պատմությամբ երիտասարդ արվեստ, որը փորձում է հավերժացնել կյանքի մի պահ, մի շունչ, մի դրվագ եւ լուսանկարի միջոցով անմահացնել ապագա սերունդների համար: Պատմության մեջ արդեն հայտնի են բազմաթիվ լուսանկարներ, որոնք փոխել եւ հեղափոխել են աշխարհը, ստիպել են զգալ եւ կիսել այն զգացողություններն ու ապրումները, որոնք ունեցել են հեղինակները. ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը հուլիսի 15-ին խորհրդարանում «Մենք կարող ենք» մտավոր խնդիրներ ունեցող երիտասարդների, երեխաների եւ նրանց ընտանիքների շահերի պաշտպանության կազմակերպության սաների լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը:
Երիտասարդ լուսանկարիչներն իրենց աշխատանքներով մի փոքր սեր ու լուսավորություն են բերել Ազգային ժողով` հնարավորություն տալով պատգամավորներին ու ԱԺ աշխատակազմին տեսնել աշխարհն իրենց աչքերով:
«Ցուցահանդեսը հնարավորություն է տալիս երեխաներին լուսանկարների միջոցով ինքնադրսեւորվել, զբաղվել արվեստով բոլորի հետ հավասար հիմունքներով, կրթության իրավունքի կիրառկմամբ»,-նշել է հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արմինե Սահակյանը:
Նա ընդգծել է, որ կազմակերպության կարեւոր գործառույթներից մեկը կրթության ոլորտում շահերի պաշտպանության իրականացումն է եւ զարգացնող կրթական ծրագրեր ստեղծելը: Արմինե Սահակյանը տեղեկացրել է, որ այսօրվա ցուցահանդեսում ներկայացված են այն լուսանկարները, որոնք արդեն իսկ հասցրել են լինել բազմաթիվ ցուցահանդեսներում, արվեստի տարբեր մշակութային հաստատություններում:
«Մենք կարող ենք»-ի սան Ռուզաննա Ղազարյանը, ով տարիների ընթացքում դարձել է աշխատանքային խմբի անդամ, խոսել է ՀԿ-ի եւ նրա ընձեռած հնարավորությունների մասին:
«Կազմակերպությունում անցկացրած դասընթացներն օգնել են մեկին` դիմացինի մեջ գտնել գեղեցիկը, մյուսին` ընտրել մասնագիտություն: Լուսանկարչության շնորհիվ մենք գտանք շրջապատող աշխարհի գեղեցկությունը»,- ասել է նա:
Ցուցահանդեսի ընթացքում երիտասարդ լուսանկարիչներին հնարավորություն տրվեց ԱԺ պատգամավորներին եւ աշխատակիցներին ներկայացնել իրենց աշխատանքները, լուսանկարներն անելու ընթացքում ունեցած հույզերն ու զգացողությունները:
Հիմք ընդունելով պատգամավորի հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի եւ 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի պահանջով՝ դադարած համարել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով ընտրված պատգա...

“Работы, проводимые общественной организацией “Мы можем” с молодежью, впечатляют и вдохновляют, так как дают им возможность познать современное и молодое искусство со своей историей, пытающееся увековечить мгновение жизни, дыхание, эпизод и увековечить его для будущих поколений с помощью фотографии. В истории известно уже много фотографий, которые изменили и перевернули мир, заставили нас прочувствовать и разделить те эмоции и переживания, которые были у авторов”, - отметил руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян 15 июля на открытии в парламенте фотовыставки питомцев организации защиты интересов имеющей умственные проблемы молодежи, детей и их семей "Мы можем".
Юные фотографы своими работами принесли в Национальное Собрание крупицу любви и просвещения, предоставив депутатам и сотрудникам парламента возможность увидеть мир их глазами.
“Выставка дает детям возможность самовыражения через фотографии, заниматься искусством наравне со всеми, используя право на образование”, - подчеркнула руководитель общественной организации А.Саакян.
Она особо выделила, что одной из важных функций организации является защита интересов в сфере образования и создание развивающих образовательных программ. А.Саакян сообщила, что на сегодняшней выставке представлены фотографии, которые уже успели побывать на многих выставках, в различных учреждениях искусства и культуры.
Питомец ОО “Мы можем” Р.Казарян, ставшая с годами членом рабочей группы, рассказала об организации и предоставляемых ею возможностях.
“Курсы, проводимые в организации, помогли одному найти прекрасное в другом человеке, другому – выбрать профессию. Благодаря фотографии мы познали красоту окружающего мира", - отметила она.
В ходе выставки юным фотографам была предоставлена ​​возможность представить депутатам и сотрудникам НС свои работы, эмоции и чувства, которые они испытали при съемке.
На основании прошения об отставке депутата и руководствуясь требованием п.6 ч.1 ст.154 и п.2 ч.2 ст.155 Kонституционного закона “Регламент Национального Собрания”, считать прекращенными полномочия избранного по общегосударственому избирательному списку блока партий “Армения” депутата НС А.Казиняна. ...