Հայաստանի նման սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող երկրների զարգացումը հնարավոր է մեկ ճանապարհով՝ ժողովրդավարությամբ:  Այն մեր երկրի համար կենսական նշանակություն ունի: Իր ելույթում այս համոզմունքն է հայտնել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրված թեկնածու Վահագն Հովակիմյանը:
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 7-ին պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ է գումարել, որի օրակարգում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ անդամների թեկնածուների ընտրության հարցերն են:
Վահագն Հովակիմյանը փաստել է, որ Հայաստանը վերջին տարիներին ընթանում է ժողովրդավարության զարգացման ուղիով, ինչն այսօր միջազգայնորեն արձանագրված փաստ է: «Չկա ազատ, արդար, թափանցիկ եւ մրցակցային ընտրություն, չի կարող լինել ժողովրդավարություն»,- ընդգծել է Վահագն Հովակիմյանը՝ հավելելով, որ ազատ, արդար, թափանցիկ եւ մրցակցային ընտրությունների դեմ իրականացված ցանկացած ոտնձգություն ոտնձգություն է մեր պետության ինքնիշխանության դեմ:
Թեկնածուի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ընտրական համակարգը վերջին 25 տարիներին անընդհատ զարգացել է, իսկ վերջին տարիներին առավել քան առաջընթաց է ապրել: Դրան նպաստել են ինչպես քաղաքացիները, այնպես էլ՝ հայաստանյան քաղաքական ուժերը, տեղական եւ միջազգային հասարակական կազմակերպություններն ու դիտորդական առաքելություն իրականացնող կառույցները, դեռեւս գործող ԿԸՀ-ն եւ այլն:
Ընտրական համակարգի բարեփոխումը շարունակական գործընթաց է, որի առանցքում պետք է լինի առավել թափանցիկության ապահովումը: Այս համոզմունքն է հայտնել Վահագն Հովակիմյանը:
Թեկնածուն վստահեցրել է՝ ընտրվելու դեպքում չի խնայելու ջանքերը, որպեսզի նպաստի, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն էլ ավելի զարգանա:
«ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում գործելու եմ բացառապես ի շահ Հայաստանի Հանրապետության, ի շահ ընտրական համակարգի հեղինակության եւ վստահելիության բարձրացման, որպեսզի Հայաստանում ընտրությունները լինեն էլ ավելի ազատ, արդար, թափանցիկ եւ մրցակցային»,- հավաստիացրել է Վահագն Հովակիմյանը:
Պատասխանելով պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հարցին, թե ինչ է թեկնածուի համար ժողովրդավարությունը՝ Վահագն Հովակիմյանն ասել է. «Ժողովրդավարությունն ինձ համար պետության զարգացման բանաձեւ է»:
Պատգամավորներ Էմմա Պալյանը եւ Խաչատուր Սուքիասյանը դրական են գնահատել Վահագն Հովակիմյանի առաջադրումը ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում՝ ընդգծելով, որ նա, ընտրվելու պարագայում, լավագույնս կիրականացնի իր աշխատանքը:
ԿԸՀ նախագահի թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա Վահագն Հովակիմյանին գնահատել է որպես սկզբունքային, պայքարող, ժողովրդավարական արժեքները մշտապես գնահատող եւ արդարադատություն որոնող անձնավորություն:

“Развитие стран с ограниченными ресурсами, таких как Армения, возможно одним путем – демократическим. Это жизненно необходимо для нашей страны”, - убежден кандидат на должность председателя Центральной избирательной комиссии (ЦИК) В.Овакимян.
7 октября Национальное Собрание по инициативе депутатов созвало внеочередное заседание, повесткой дня которого является избрание кандидатов на пост председателя и членов ЦИК.
В.Овакимян отметил, что в последние годы Армения движется по пути развития демократии, что является международно зафиксированным фактом. “Нет свободных, честных, прозрачных и конкурентных выборов, не может быть и демократии”, - подчеркнул кандидат, добавив, что любое посягательство на свободные, честные, прозрачные и конкурентные выборы – посягательство на суверенитет нашего государства.
По В.Овакимяну, избирательная система РА за последние 25 лет непрерывно развивалась, и в последние годы пережила явный прогресс. Этому способствовали как граждане, так и политические силы Армении, местные и международные общественные организации и структуры, осуществляющие наблюдательную миссию, действующий до сих пор ЦИК и т.д.
По мнению кандидата, реформа избирательной системы – непрерывный процесс, ядром которого должно стать обеспечение максимальной транспарентности.
В.Овакимян заверил, что в случае избрания не пожалеет сил, чтобы способствовать дальнейшему развитию демократии в Армении.
“В должности председателя ЦИК буду действовать исключительно на благо РА, повышения доверия и авторитета избирательной системы, чтобы выборы в стране были еще более свободными, справедливыми, прозрачными и конкурентоспособными”, - заверил В.Овакимян.
Отвечая на вопрос депутата А.Асланяна, что такое демократия для кандидата, В.Овакимян ответил: “Демократия для меня – формула развития государства”.
Депутаты Э.Палян и Х.Сукиасян положительно оценили выдвижение кандидатуры В.Овакимяна на должность председателя ЦИК, подчеркнув, что в случае избрания он будет выполнять свою работу наилучшим образом.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян представил биографию и трудовой путь кандидата в председатели ЦИК. Он охарактеризовал В.Овакимяна как принципиальную личность, всегда ценящую демократические ценности и стремящегося к справедливости.