ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստին հաջորդած ճեպազրույցում ամփոփել է երկօրյա աշխատանքները: Նա նշել է, որ գործընկերներին մանրամասն տեղեկություններ է ներկայացրել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին՝ մասնավորեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան զինված ագրեսիային վերաբերող դրվագները: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի ռազմական ագրեսիան Ադրբեջանի կողմից իրականացվել է հենց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, խախտվել են Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները:
«Կարծում ենք, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը խաթարում է տարածաշրջանում իրականացվող գործընթացները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատմանը: Հայաստանի համար կարեւոր է նաեւ իրավիճակի քաղաքական գնահատականը, որը կներկայացնեն մեր գործընկերները»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ ՀՀ Ազգային ժողովի համար կարեւոր է համագործակցությունը միջխորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակում: ՀՀ ԱԺ պատգամավորները ներկայացված են ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի բոլոր տասը մշտական հանձնաժողովներում: ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի պատվիրակությունը հետագայում եւս ակտիվորեն կմասնակցի ԱՊՀ ՄԽՎ համատեղ աշխատանքին՝ ուղղված օրենսդրության արդիականացմանը, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտներում փոխգործակցությանը:

Председатель НС А.Симонян на брифинге по итогам пленарного заседания Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ обобщил двудневную работу структуры. Он отметил, что представил коллегам подробную информацию о текущей ситуации в регионе Южного Кавказа, детализировав эпизоды, связанные с сентябрьской вооруженной агрессией Азербайджана против суверенной территории Республики Армения. Спикер подчеркнул, что в военная агрессия 13 сентября 2022 г. была осуществлена ​​Азербайджаном именно на суверенной территории РА, нарушены международно признанные границы Армении.
“Считаем, что применение силы или угроза силой подрывают осуществляемые в регионе процессы по установлению мира и безопасности на Южном Кавказе. Для Армении важна и политическая оценка ситуации, которую представят наши партнеры", - подчеркнул А.Симонян.
По словам главы парламента, для Национального Собрания РА важно сотрудничество в рамках межпарламентских организаций. Депутаты НС представлены во всех десяти постоянных комиссиях МПА СНГ. Спикер НС заверил, что армянская делегация и в дальнейшем будет активно участвовать в совместной работе Ассамблеи по модернизации законодательства, взаимодействию в гуманитарной и культурной сферах.