ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստին հաջորդած ճեպազրույցում ամփոփել է երկօրյա աշխատանքները: Նա նշել է, որ գործընկերներին մանրամասն տեղեկություններ է ներկայացրել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին՝ մասնավորեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան զինված ագրեսիային վերաբերող դրվագները: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի ռազմական ագրեսիան Ադրբեջանի կողմից իրականացվել է հենց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, խախտվել են Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները:
«Կարծում ենք, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը խաթարում է տարածաշրջանում իրականացվող գործընթացները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատմանը: Հայաստանի համար կարեւոր է նաեւ իրավիճակի քաղաքական գնահատականը, որը կներկայացնեն մեր գործընկերները»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ ՀՀ Ազգային ժողովի համար կարեւոր է համագործակցությունը միջխորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակում: ՀՀ ԱԺ պատգամավորները ներկայացված են ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի բոլոր տասը մշտական հանձնաժողովներում: ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի պատվիրակությունը հետագայում եւս ակտիվորեն կմասնակցի ԱՊՀ ՄԽՎ համատեղ աշխատանքին՝ ուղղված օրենսդրության արդիականացմանը, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտներում փոխգործակցությանը:

The RA NA President Alen Simonyan summarized the two-day work during the briefing following the IPA CIS Plenary Session. He noted that he presented his partners thorough information about the situation in the South Caucasus region, detailing the episodes related to the armed aggression of Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia in September. Alen Simonyan emphasized that the military aggression of September 13, 2022 was unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia, the internationally recognized borders of Armenia were violated.
‘We think that the use of force or the threat of force disrupts the processes aimed at establishing peace and security in the South Caucasus. The political assessment of the situation, which will be presented by our partners, is also important for Armenia,” Alen Simonyan noted.
According to the RA Head of Parliament, cooperation within the framework of inter-parliamentary organizations is important for the RA National Assembly. The RA NA deputies are represented in all ten permanent commissions of the CIS Interparliamentary Assembly. The NA President assured that the Armenian delegation will actively participate in the joint work of the IPA CIS in the future, aimed at the modernization of legislation, cooperation in the humanitarian and cultural spheres.