ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել՝ ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահի հայտարարության:
Թագուհի Թովմասյանի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Պատերազմական հանցագործություններով հայտնի Ադրբեջանում, փաստորեն, գոյություն ունի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողով:
Լրատվական կայքերում տարածվում է Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող ինչ-որ հանձնաժողովի նախագահ Զ. Օրուջի հայտարարությունն առ այն, որ Ադրբեջանը պատերազմով տիրեց Շուշիին, խաղաղությամբ էլ կտիրի Երեւանին:
Միջազգային գործընկերներիս ուշադրությունն եմ հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ մարդու իրավունքներով զբաղվող Ադրբեջանի այս պաշտոնյան, ըստ էության, անտեսում է մարդու անօտարելի, համընդհանուր իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող այն առանցքային դրույթները, որոնցով պետությունները պարտավորված են առաջնորդվել իրենց միջազգային հարաբերություններում:
Մասնավորապես, այս հայտարարությամբ Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահը, փաստորեն, ողջունում է Ադրբեջանի վարքագիծն առ այն, որ Ադրբեջանը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունների հիմքում դրված, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված՝ ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու, վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծել է լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա Արցախի դեմ, կիրառել ընդհանուր միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ, թիրախավորել Արցախի քաղաքացիական բնակչությունը եւ ենթակառուցվածքները: Իսկ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների հետեւանքով հազարավոր մարդկային կյանքերի կորուստը, ցավալի է, որ որեւէ կերպ չի հետաքրքրում մարդու իրավունքներով զբաղվող այս պաշտոնյային:
Զ. Օրուջը, հավատարիմ Ադրբեջանի նվաճողական քաղաքականության տրամաբանությանը, խոսում է միջազգային իրավունքի սուբյեկտի՝ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքին տիրանալու մասին, որը միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտում է:
Ինչ վերաբերում է վերջինիս հիշատակած խաղաղությանը, ընդգծում եմ՝ Ձեր խաղաղությունը՝
. ամենօրյա հրաձգային, ականանետային կրակոցներն են,
. հայ խաղաղ բնակչության, զինծառայողների սպանություններն ու վիրավորումներն են, քաղաքացիական բնակչության ուղղակի թիրախավորումը,
. հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց պատանդառությունը, գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունները,
. բռնի անհետացումը,
. քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց նկատմամբ խոշտանգումները, դաժան եւ անմարդկային վերաբերմունքը,
. հայ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը, նոր ցեղասպանության իրագործման պետական քաղաքականության կյանքի կոչումը,
. Արցախի շրջափակումն ու աշխարհի հետ կապի արգելափակումը,
. երեխաներին սննդի մատակարարումների արգելափակումը, նրանց կյանքի իրավունքի ոտնահարումները,
. վիրավորներին անհրաժեշտ բժշկական օգնության արգելափակումը,
. առհասարակ անարգանքը միջազգային հումանիտար իրավունքի նկատմամբ...
Թերեւս այս պաշտոնյային հիշեցնեմ՝ Ձեր խաղաղության օրակարգն այնքան կեղծ է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը ձեզ պարտավորեցրել է՝
1. «Պաշտպանել բռնությունից եւ մարմնական վնասվածքներից բոլոր այն անձանց, ովքեր գերեվարվել են՝ 2020 թ. զինված հակամարտությամբ պայմանավորված, եւ դեռեւս շարունակում են մնալ գերեվարված, եւ ապահովել նրանց անվտանգությունն ու օրենքի առջեւ հավասարությունը»,
2. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ եւ էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության եւ խտրականության հրահրումը եւ խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների եւ պետական հաստատությունների կողմից»:
Միաժամանակ կարող եք ընդունել ի գիտություն, որ Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի եզրափակիչ դիտարկումներում տեղ են գտել 2020 թ. Արցախի դեմ ագրեսիայի ընթացքում եւ դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների դեպքերը:
Իսկ Ձեր երկրում մարդու իրավունքների խայտառակ վիճակի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք ծանոթանալ Freedom House-ի 2021, 2022 թվականների զեկույցներին հետեւյալ հղումով »:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին (այդ թվում՝ վճռաբեկ դատարանի նախագահին եւ վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահին) օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում տրամադրելու մոտեցումը կկիրառվի նաեւ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի եւ անդամի նկատմամբ: ««Պետական պաշտոններ եւ պետա...
Ողջունում եւ կարեւորում եմ Ձեր այցը Հայաստան՝ մեզ համար նման դժվարին ժամանակաշրջանում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եւ տարածաշրջանում, շատ խնդիրներ եւ հետաքրքրություններ է պարունակում: Տարածաշրջանային այս լարված իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլեւ միջազգայ...

Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в ответ на заявление председателя Комиссии по правам человека Милли Меджлиса Азербайджана распространила нижеследующее заявление:
“В известном военными преступлениями Азербайджане, оказывается, существует Комиссия по правам человека.
На новостных сайтах распространяется заявление председателя Комиссии по правам человека парламента Азербайджана З.Оруджа о том, что Азербайджан завладел Шуши войной, а Ереваном завладеет миром.
Обращаю внимание моих международных коллег на то, что этот уполномоченный по правам человека Азербайджана фактически игнорирует ключевые положения о защите неотъемлемых, универсальных прав человека, которыми государства обязаны руководствоваться в своих международных отношениях.
В частности, этим заявлением председатель Комиссии по правам человека Азербайджана, по сути, приветствует поведение Азербайджана, что Азербайджан, нарушая принципы мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, а также Устав ООН и Хельсинкский Заключительный акт ОБСЕ, основополагающие принципы воздержания от осуществления или угрозы его осуществления, мирное урегулирование споров, 27 сентября 2020 г. развязал широкомасштабную военную агрессию против Арцаха, применил запрещенное международным правом оружие, нацелился на гражданское население и инфраструктуру Арцаха. Печально, что этого чиновника, занимающегося правами человека, никоим образом не интересует гибель тысячи людей в результате военных преступлений Азербайджана.
Продолжая логику завоевательной политики Азербайджана, З.Орудж говорит о завладении субъекта международного права – столицы Республики Армения, что является вопиющим нарушением международного права.
Что касается мира, упомянутого последним, подчеркиваю, ваш мир – это:
- ежедневные обстрелы из стрелкового и артиллерийского оружия;
- убийства и ранения мирного армянского населения и военнослужащих, прямой обстрел гражданского населения;
- удерживание в заложниках армянских военнопленных и мирных жителей, внесудебные убийства армянских военнослужащих и гражданских лиц, оказавшихся в плену;
- насильственное исчезновение;
- пытки гражданских лиц, в том числе женщин, жестокое и бесчеловечное отношение;
- этническая ненависть к армянскому народу, реализация государственной политики нового геноцида как жизненное призвание;
- блокада Арцаха и блокирование связи с остальным миром;
- блокирование поставок продуктов питания детям, нарушение их права на жизнь;
- блокирование необходимой медицинской помощи раненым;
- неуважение к международному гуманитарному праву в целом…
Пожалуй, напомню этому чиновнику, Ваша мирная повестка настолько ложна, что Международный суд ООН обязал вас:
“Обеспечить защиту от насилия и нанесения телесных повреждений всех лиц, захваченных в ходе конфликта 2020 года и находящихся в заключении, и обеспечить их безопасность и равенство перед законом”.
“Принять все необходимые меры в целях предотвращения разжигания расовой ненависти и дискриминации в отношении лиц армянского происхождения, в том числе со стороны должностных лиц и государственных учреждений Азербайджана”.
Одновременно, можете принять к сведению, что в заключительных наблюдениях Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации в рамках выполнения Азербайджаном обязательств по Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации отмечены случаи грубых нарушений прав человека, совершаемых Азербайджаном в 2020 г. во время и после агрессии против Арцаха.
А для получения информации о позорной ситуации с правами человека в Вашей стране вы можете ознакомиться с докладами Freedom House за 2021 и 2022 годы: https://freedomhouse.org/country/azerbaijan
8 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден проект о внесении дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”.По повестке заседания выступила основной докладчик заместитель м...
“Приветствую и особо подчеркиваю важность Вашего визита в Армению в столь сложный для нас период. То, что произошло за последние два года в РА и в регионе, содержит много проблем и интересов. Эта напряженная региональная ситуация должна быть в центре внимания не только Армении и Арцаха, но и ме...