ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել՝ ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահի հայտարարության:
Թագուհի Թովմասյանի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Պատերազմական հանցագործություններով հայտնի Ադրբեջանում, փաստորեն, գոյություն ունի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողով:
Լրատվական կայքերում տարածվում է Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող ինչ-որ հանձնաժողովի նախագահ Զ. Օրուջի հայտարարությունն առ այն, որ Ադրբեջանը պատերազմով տիրեց Շուշիին, խաղաղությամբ էլ կտիրի Երեւանին:
Միջազգային գործընկերներիս ուշադրությունն եմ հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ մարդու իրավունքներով զբաղվող Ադրբեջանի այս պաշտոնյան, ըստ էության, անտեսում է մարդու անօտարելի, համընդհանուր իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող այն առանցքային դրույթները, որոնցով պետությունները պարտավորված են առաջնորդվել իրենց միջազգային հարաբերություններում:
Մասնավորապես, այս հայտարարությամբ Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահը, փաստորեն, ողջունում է Ադրբեջանի վարքագիծն առ այն, որ Ադրբեջանը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունների հիմքում դրված, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված՝ ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու, վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծել է լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա Արցախի դեմ, կիրառել ընդհանուր միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ, թիրախավորել Արցախի քաղաքացիական բնակչությունը եւ ենթակառուցվածքները: Իսկ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների հետեւանքով հազարավոր մարդկային կյանքերի կորուստը, ցավալի է, որ որեւէ կերպ չի հետաքրքրում մարդու իրավունքներով զբաղվող այս պաշտոնյային:
Զ. Օրուջը, հավատարիմ Ադրբեջանի նվաճողական քաղաքականության տրամաբանությանը, խոսում է միջազգային իրավունքի սուբյեկտի՝ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքին տիրանալու մասին, որը միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտում է:
Ինչ վերաբերում է վերջինիս հիշատակած խաղաղությանը, ընդգծում եմ՝ Ձեր խաղաղությունը՝
. ամենօրյա հրաձգային, ականանետային կրակոցներն են,
. հայ խաղաղ բնակչության, զինծառայողների սպանություններն ու վիրավորումներն են, քաղաքացիական բնակչության ուղղակի թիրախավորումը,
. հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց պատանդառությունը, գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունները,
. բռնի անհետացումը,
. քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց նկատմամբ խոշտանգումները, դաժան եւ անմարդկային վերաբերմունքը,
. հայ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը, նոր ցեղասպանության իրագործման պետական քաղաքականության կյանքի կոչումը,
. Արցախի շրջափակումն ու աշխարհի հետ կապի արգելափակումը,
. երեխաներին սննդի մատակարարումների արգելափակումը, նրանց կյանքի իրավունքի ոտնահարումները,
. վիրավորներին անհրաժեշտ բժշկական օգնության արգելափակումը,
. առհասարակ անարգանքը միջազգային հումանիտար իրավունքի նկատմամբ...
Թերեւս այս պաշտոնյային հիշեցնեմ՝ Ձեր խաղաղության օրակարգն այնքան կեղծ է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը ձեզ պարտավորեցրել է՝
1. «Պաշտպանել բռնությունից եւ մարմնական վնասվածքներից բոլոր այն անձանց, ովքեր գերեվարվել են՝ 2020 թ. զինված հակամարտությամբ պայմանավորված, եւ դեռեւս շարունակում են մնալ գերեվարված, եւ ապահովել նրանց անվտանգությունն ու օրենքի առջեւ հավասարությունը»,
2. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ եւ էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության եւ խտրականության հրահրումը եւ խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների եւ պետական հաստատությունների կողմից»:
Միաժամանակ կարող եք ընդունել ի գիտություն, որ Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի եզրափակիչ դիտարկումներում տեղ են գտել 2020 թ. Արցախի դեմ ագրեսիայի ընթացքում եւ դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների դեպքերը:
Իսկ Ձեր երկրում մարդու իրավունքների խայտառակ վիճակի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք ծանոթանալ Freedom House-ի 2021, 2022 թվականների զեկույցներին հետեւյալ հղումով »:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին (այդ թվում՝ վճռաբեկ դատարանի նախագահին եւ վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահին) օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում տրամադրելու մոտեցումը կկիրառվի նաեւ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի եւ անդամի նկատմամբ: ««Պետական պաշտոններ եւ պետա...
Ողջունում եւ կարեւորում եմ Ձեր այցը Հայաստան՝ մեզ համար նման դժվարին ժամանակաշրջանում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եւ տարածաշրջանում, շատ խնդիրներ եւ հետաքրքրություններ է պարունակում: Տարածաշրջանային այս լարված իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլեւ միջազգայ...

The Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan spread a statement in response to the statement of the Chair of the Human Rights Committee of Parliament of Azerbaijan.
Taguhi Tovmasyan’s statement particularly says:
“In Azerbaijan known with war crimes, in fact, exists Human Rights Committee.
The statement made by the Chair of the Human Rights Committee of Parliament of Azerbaijan Z. Oruj is spread on the websites that Azerbaijan took over Shushi, and will take over Yerevan with peace.
I draw attention of my international colleagues to the circumstance that this official of Azerbaijan engaged with human rights, in fact, ignores the key provisions on the protection of human rights, by which the states are obliged to be guided in their international relations.
In particular, with this statement the Chair of the Human Rights Committee, in fact, welcomes the behavior of Azerbaijan that Azerbaijan, violating the fundamental principles of the peaceful settlement of the disputes, refraining from exercising of force or its threat put on the basis of the negotiations of the peaceful settlement of the Karabakh conflict, as well as stipulated by the UN Charter, in the OSCE Helsinki Final Act, launched large-scale aggression against Artsakh on September 27, 2020, used weaponry prohibited by universal international law, targeted the civilian population and infrastructure of Artsakh. And as a consequence of war crimes of Azerbaijan the loss of thousands of human lives, sadly, does not interest in any way this official engaged with human rights.
Z. Oruj, faithful to the conquest policy of Azerbaijan, speaks about invading the capital of the Republic of Armenia, the subject of international law, which is flagrant violation of international law.
Regarding the latter’s mentioned peace, I underline your peace:
- Daily shooting and mortal fire,
- The direct targeting of the Armenian peaceful population, the servicemen’s murders and
injuries, the direct targeting of the civilian population,
- Keeping as hostages, prisoners of war and the civilians, the extrajudicial killings of the
Armenian servicemen and the civilians appeared as captives,
- The forcible disappearing,
- The tortures, the severe and inhumane treatment towards the civilians, including the women,
- The ethnic hatred towards Armenian people, bringing into life the state policy of the
implementation of a new genocide,
- The blockade of Artsakh and the blocking of the connection with the world,
- The blocking of the food supplies to the children, the violations of the right to their life,
- The blocking of necessary medical aid to the wounded,
- In general, the dishonor towards international humanitarian right…
Perhaps, I will remind this official that the agenda of your peace is so false that the International Court of Justice obliged you:
1. “To protect all the persons from violence and bodily injuries, who were kept as prisoners,
conditioned by the armed conflict in 2020, and still continue remaining prisoners and ensure their security and equality before the law,”
2. “Take all necessary measures to prevent the provocation and boosting of the racial hatred and
discrimination targeting the ethnic Armenians, including by the officials and state institutions of Azerbaijan.”
At the same time, you can take as information that the cases of gross violations of human rights being implemented by Azerbaijan during the aggression against Artsakh in 2020 and after that were in the final observations of the UN Committee on Elimination of Racial Discrimination on the Fulfillment of Obligations Assumed by Azerbaijan with the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
And you can get acquainted with the information on disgraceful state of human rights in your country quoting the following reports of the Freedom House for 2021, 2022 https://freedomhouse.org/country/azerbaijan .
The approach of providing additional pay of the official rate of 50% by the established order of the law to the judges of the Court of Cassation (including the President of the Court of Cassation and the President of the Chairman of the Court of Cassation) will be also applied towards the President ...
I welcome and highlight your visit to Armenia during such difficult period for us. What happened during the period of the last two years in the Republic of Armenia and in the region, contain many problems and interests. This regional tense situation should be in the centre of attention not only of A...