Օրենսդրական նախաձեռնության նպատակն է ապահովել հակակոռուպցիոն քաղաքացիական եւ կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով կայացված դատական ակտերի վերաքննության կազմակերպումը մասնագիտացված Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից: Այս մասին դեկտեմբերի 16-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի նիստում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը՝ ներկայացնելով ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը պատգամավոր Արփինե Դավոյանի կողմից ստացել է բազմաթիվ առաջարկներ, որոնք համատեղ կարգով քննարկվել եւ ընդունվել են: Քննարկվող նախագծերի փաթեթում ընդգրկվել են նաեւ այդ առաջարկությունները՝ նոր խմբագրությամբ:
2021 թ. ապրիլի 14-ին ընդունված օրենսդրական փաթեթով, որպես նոր մասնագիտացված դատարան, ձեւավորվել է Հակակոռուպցիոն դատարանը: 2022 թ. փետրվարին ընդունված օրենքների նախագծերի փաթեթի արդյունքում, հակակոռուպցիոն գործերով արդյունավետ քննություն ապահովելու նպատակով, ստեղծվել է Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը:
Առաջարկվող օրենսդրական փաթեթով կապահովվի Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծումը՝ կոռուպցիոն հանցագործություններ քննող ե՛ւ քրեական, ե՛ւ քաղաքացիական դատավորների կազմով: Ըստ Արմենուհի Հարությունյանի՝ փոփոխություններով նոր դատավորների թիվ ավելացնելու անհրաժեշտություն չի առաջանալու: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծմանն ուղղված կարգավորումների կապակցությամբ անցումային դրույթներով դրանց ուժի մեջ մտնելու ժամկետն առաջարկվում է սահմանել 2024 թ. հունվարի 1-ը, ինչը պայմանավորված է դատարանի ձեւավորմանն ուղղված աշխատանքները պատշաճ ապահովելու հրամայականով:
Համառոտ անդրադառնալով առաջարկվող փոփոխություններին՝ հիմնական զեկուցողը կարեւորել է, որ դատարանների նախագահներին կվերապահվեն նոր լիազորություններ, ըստ որոնց՝ հնարավորություն կստեղծվի ԲԴԽ սահմանված կարգով մշտադիտարկում իրականացնել  դատարաններում գործերի քննության ողջամիտ ժամկետների պահպանման նկատմամբ:
Երեւան քաղաքի Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի ծանրաբեռնվածությունը հաղթահարելու նպատակով առաջարկվել է նաեւ առանձնացնել Երեւան քաղաքում ընդհանուր իրավասության՝ քաղաքացիական եւ քրեական դատարանները:
Որոշակի փոփոխություններ են առաջարկվել դատավորների թեկնածուների հավակնորդների ցուցակում ներառման կարգի վերաբերյալ եւս. նախատեսվում է ապահովել դատավորների թեկնածուների հավակնորդների ցուցակում վերջին 10 տարվա ընթացքում մասնագիտական աշխատանքի առնվազն 8 տարվա փորձառություն ունեցող անձանց ընդգրկման հնարավորություն:
Հարակից զեկուցող Արփինե Դավոյանը, համառոտ ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթը, նշել է, որ առաջարկները բավականին ծավալուն են եղել. համատեղ քննարկումների արդյունքում դրական լուծումներ են առաջարկվել:
Եզրափակիչ ելույթում Արմենուհի Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Արփինե Դավոյանին ծավալուն եւ ծանրաբեռնված աշխատանքի համար՝ դատական համակարգի ծանրաբեռնվածությունն էականորեն թեթեւացնելու ուղղությամբ ներկայացված արժեքավոր առաջարկությունների համար:

The purpose of the legislative initiative is to ensure the organizations of the re-examination of judicial acts carried out by the cases on the anti-corruption civil and corruption crimes by the professional Anti-Corruption Court of Appeal. The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan said at the December 16 RA NA extraordinary session, presenting the draft law on Amending the Constitutional Law the RA Judicial Code and the package of the enclosed presented draft laws.
The key rapporteur informed that the Government received numerous proposals from Arpine Davoyan, which were jointly debated and accepted. Those proposals with new edition were also included in the package if drafts under debate.
The Anti-Corruption Court as a new professional court was formed with a legislative package passed on April 14, 2021. As a result of the package of the draft laws passed in February 2022, to ensure effective examination on anti-corruption cases, the Anti-Corruption Chamber of the Court of Appeal was created.
The creation of the Anti-Corruption Court of Appeal will be ensured with the proposing legislative package with the composition of the criminal and civil judges examining corruption crimes. According to Armenuhi Harutyunyan, a necessity will not rise for increasing the number of the new judges with amendments. It is proposed to set the term of entering them into force with the transitional provisions in connection with the relations aimed at the creation of the Anti-Corruption Court of Appeal January 1, 2024, which is conditioned by the imperative of decently providing the work aimed at the formation of the court.
Briefly touching upon the proposing amendments, the key rapporteur emphasized that new powers will be reserved to the Chairmen of the courts, according to which, an opportunity will be created to carry out monitoring by the order established by the Supreme Judicial Court (SJC) towards preserving the reasonable terms of the examination of the cases in the courts.
To overcome the load of the Court of the General Jurisdiction of the First Instance, it was also proposed to separate the civil and criminal courts of the general jurisdiction of the city of Yerevan.
Certain amendments were proposed on the order of including in the list of the contenders of the candidates for the judges, too: It is designed to ensure an opportunity of including persons with at least 8-year experience of professional work during the last 10 years.
Briefly presenting the legislative package the co-rapporteur Arpine Davoyan noted that the proposals had been rather voluminous: as a result of joint debates positive solutions were proposed.
In her final speech Armenuhi Harutyunyan thanked Arpine Davoyan for extensive and burdensome work: for the valuable recommendation presented in essentially facilitating the load of the judicial system.