Կառավարությունը «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում լրացումներով եւ փոփոխությամբ առաջարկում է լուծել երեք կարեւորագույն խնդիր: Առաջինը ռազմական խաղերի կարեւորությունն ընդգծելն է: ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանի խոսքով դրանք հեղինակավոր մրցումներ են, որին երբեմն մասնակցում է մինչեւ 200 երկիր. Օլիմպիական խաղերից հետո ամենամասսայական մրցումներն են: Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ բանակային խաղերն ընդգրկված չեն միանգամյա պարգեւավճար ստացող միջոցառումների ցանկում, եւ հավաքականները պարբերաբար բանակային խաղերին ուղարկում են երկրորդ, երրորդ համարներին՝ ուժեղներին թողնելով Եվրոպայի կամ աշխարհի առաջնություններին պատրաստելու եւ մասնակցելու համար: «Կարծում ենք, որ 200 երկրի մասնակցությամբ անցկացվող խաղերին պետք է առաջին համարները մասնակցեն եւ դրա համար պետք է ամեն ինչ անենք, որ մարզիկները շահագրգռված լինեն՝ մասնակցելու այդ խաղերին»,- ասել է նա: Այս համատեքստում առաջարկվում է այդ խաղերը եւս ներառել պարգեւատրվող մարզական միջոցառումների ցանկում: Մարզիկները հաջողության դեպքում բանակային խաղերից կստանան պարգեւավճար, ինչպես աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններից, ուսանողական կամ Օլիմպիական խաղերից են ստանում:
Հաջորդ կարգավորմամբ լիազորող նորմ է ստեղծվում, որը հնարավորություն կտա Կառավարությանն ավելի հեշտ իրականացնել ծրագրերը: Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ, օրինակ, անցած տարի իրականացված «Փարիզ 24» ծրագրով լրացուցիչ վարձատրություն կամ նպաստ է նշանակվել մարզիկներին, նրանց անձնական մարզիչներին, հավաքականների գլխավոր եւ ավագ մարզիչներին, բժիշկներին եւ մերսողներին: «Սրա շնորհիվ էր նաեւ, որ շռնդալից հաջողություններ ունեցանք, եւ 307 մեդալ նվաճեցին մեր մարզիկները պատանիների, երիտասարդների եւ մեծահասակների աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում: Այդ լիազորող նորմը թույլ կտա ավելի շատ իրականացնել նման ծրագրեր»,- ասել է Կարեն Գիլոյանը:
Հաջորդ փոփոխությամբ էլ տարեկան ծրագրերը կհաստատվեն ոչ թե Կառավարության որոշմամբ, այլ լիազոր մարմնի կողմից:

“Правительство предлагает дополнениями и изменениями в закон “О физической культуре и спорте” подчеркнуть важность военных игр, в которых иногда принимают участие до 200 стран, включить данные игры в перечень награждаемых спортивных мероприятий. В случае успеха спортсмены получат награду от Армейских игр, как они получают от чемпионатов мира и Европы, студенческих или Олимпийских игр”, - отметил заместителя министра образования, науки, культуры и спорта К.Гилоян.
Следующее регулирование создает разрешительную норму, которая позволит правительству легче осуществлять намеченные программы. Замминистра уточнил, что, например, в рамках реализованной в прошлом году программы “Париж 24” спортсменам, их личным тренерам, главным и старшим тренерам сборных, врачам и массажистам были назначены дополнительные вознаграждения или льготы. “Благодаря также этому мы добились больших успехов, и наши спортсмены завоевали 307 медалей на чемпионатах мира и Европы среди юношей, молодежи и взрослых. Эта уполномочивающая норма позволит реализовать больше таких программ", - заметил К.Гилоян.
Другим положением годовые программы будут утверждаться не решением правительства, а уполномоченным органом.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта представил председатель комиссии С.Габриелян.