ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիայի Սենատի գլխավոր քարտուղար Էրիկ Տավերնիեի հրավերով աշխատանքային այցով մեկնել է Ֆրանսիայի Հանրապետություն:
Սենատում կայացած հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը, շնորհակալություն հայտնելով գործընկերոջը հրավերի համար, ընդգծել է այն շարունակական աջակցությունը, որը Ֆրանսիայի Հանրապետությունը բոլոր մակարդակներով ցուցաբերում է Հայաստանի Հանրապետությանը. դրա վառ օրինակն է նաեւ այս այցը Ֆրանսիայի Սենատ:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը երկու խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները քննարկել են աշխատակազմերի համագործակցության հայեցակարգը՝ հիմք ընդունելով 2021 թվականի նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի կնքած՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Ֆրանսիայի Սենատի միջեւ համագործակցության համաձայնագիրը: Վերոնշյալ համաձայնագրով նախատեսվում է ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցություն եւ փոխանակումների ծրագիր. դրանք կարող են վերաբերել խորհրդարանների վարչական գործունեությանը, աշխատակազմերի վերապատրաստմանը, հանրային կապերի քաղաքականությանը:
Քննարկվել է նախանշված փոխգործակցությունն ինստիտուցիոնալ դարձնելու նպատակով երկու խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության հուշագրի ստորագրման հարցը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Սենատի գլխավոր քարտուղար Էրիկ Տավերնիեն վստահեցրել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի աշխատակազմը կտրամադրի հնարավոր աջակցությունը եւ ողջունել Վահան Նարիբեկյանի՝ համագործակցության հուշագիր ստորագրելու առաջարկը:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների զարգացման համատեքստում քննարկվել են նաեւ միջազգային ֆրանկոֆոն ծրագրերի օժանդակության տրամադրման մեխանիզմները:
Այցի շրջանակում հանդիպում է եղել նաեւ Սենատի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ինստիտուցիոնալ այցերի տնօրեն Բերտրան Ֆոլլինի հետ: Բերտրան Ֆոլլինը ներկայացրել է իր ղեկավարած ստորաբաժանումների առանձնահատկությունները, մասնավորապես, աշխատակազմի կողմից խորհրդարանի օրենսդրական գործունեության ապահովումը, Սենատի իրականացրած նորարարությունները, որոնք թույլ են տալիս էլեկտրոնային հանրագրերի ներկայացման հնարավորությամբ քաղաքացիներին առավել մասնակցային դարձնել օրենսդրական աշխատանքին: Մանրամասն ներկայացվել եւ քննարկվել են հետօրենսդրական մոնիտորինգի մեխանիզմների կարգավորմանն առնչվող հարցերը:

Делегация во главе с руководителем-генеральным секретарем Аппарата НС В.Нарибекяном по приглашению генерального секретаря Сената Франции Эрика Тавернье находится с рабочим визитом во Французской Республике.
На состоявшейся встрече в Сенате В.Нарибекян, поблагодарив коллегу за приглашение, подчеркнул постоянную поддержку, которую Франция оказывает Республике Армения на всех уровнях, и данный визит в Сенат – яркий тому пример.
В первый день рабочего визита генеральные секретари двух парламентов обсудили концепцию взаимодействия аппаратов на базе соглашения о сотрудничестве между НС РА и Сенатом Франции, подписанного 22 ноября 2021 г. спикером НС А.Симоняном и председателем Сената Франции Жераром Ларше. Соглашение предусматривает программу сотрудничества и обменов в сферах, представляющих взаимный интерес, – административной деятельности парламентов, переподготовке кадров аппаратов, политике по связям с общественностью.
Обсужден вопрос подписания меморандума о сотрудничестве между аппаратами двух парламентов с целью институционализации намеченного взаимодействия.
Генеральный секретарь Сената Эрик Тавернье, приветствуя коллегу, заверил, что Аппарат Сената Франции окажет всевозможное содействие, и приветствовал предложение В.Нарибекяна подписать меморандум о сотрудничестве.
В контексте развития потенциала Аппарата НС также обсуждались механизмы оказания помощи международным франкоязычным программам.
В рамках визита также состоялась встреча с заместителем генерального секретаря Сената, директором по институциональным визитам Бертраном Фоллином. Он представил особенности возглавляемых им подразделений, в частности обеспечение аппаратом законотворческой деятельности парламента, нововведения Сената, которые позволяют гражданам шире участвовать в законотворческой работе с возможностью подачи электронных сообщений. Подробно представлены и обсуждены вопросы регулирования механизмов постзаконодательного мониторинга.