Ծրագիրը մեկնարկել է 2020 թվականին՝ Հայաստանի համար բավականին բարդ ժամանակաշրջանում: Ձեզ պես շատ երիտասարդ մասնակիցներ համավարակի, պատերազմի շրջանում եղել են Ազգային ժողովի կողքին: Վստահ եմ՝ արդյունավետ կհամագործակցենք, եւ դուք ձեր բուռն ավանդը կունենաք Ազգային ժողովի աշխատանքներում. փետրվարի 13-ին ողջունելով Խորհրդարանական պրակտիկայի եւ ֆելլոուշիփի 2023 թվականի ծրագրի ընտրված մասնակիցներին՝ ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:
Տասն ամիս տեւողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից եւ իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի համագործակցության արդյունքում:
Վերջին 4 տարիներին ծրագրի մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալու եւ ներգրավվելու խորհրդարանական աշխատանքներին: Նրանք աջակցել են խմբակցություններին եւ մշտական հանձնաժողովներին, պատգամավորներին ու ԱԺ աշխատակազմին՝ իրականացնելով հետազոտություններ, օրենսդրական վերլուծություններ, մամուլի մշտադիտարկում: Փորձնակները պատրաստել են նաեւ մամուլի հաղորդագրություններ, օգնել կառավարել սոցիալական հարթակները, ինչպես նաեւ մասնակցել հանձնաժողովների եւ ԱԺ լիագումար նիստերին: Նրանք աջակցել են նաեւ համայնքային հանդիպումների կազմակերպչական աշխատանքներին:
Դասընթացներն օգնել են ծրագրի մասնակիցներին բարելավել իրենց մասնագիտական հմտությունները: Նրանցից շատերն ընդունել են Ազգային ժողովում աշխատելու առաջարկները:
«Շատ հետաքրքիր ճանապարհորդություն է ձեզ սպասվում: Դժվար է հավատալ, որ 2020 թվականից մինչ այսօր շուրջ 80 երիտասարդներ են մասնակցել այս փորձնակության ծրագրին: Ծրագիրն անցել է համավարակի, պատերազմի, արտահերթ ընտրությունների միջով: Եվ երբ խոսում ենք մասնակիցների հետ, նրանք միշտ շնորհակալությամբ ընդգծում են, որ ամենաարժեքավոր ձեռքբերումն ընկերներն են: Մասնագիտական զարգացման հնարավորություններ տրամադրելով՝ մենք վստահաբար գիտակցում ենք, որ այն ընկերությունը, որ հաստատվում է այս ծրագրի շրջանակում, շատ է օգնելու ձեզ՝ հետագայում հաջողությունների հասնելու հարցում: Մեր նպատակն է հավաստիանալ, որ ծրագիրը լինելու է արդյունավետ: Փորձնակության ծրագրին մասնակցելով՝ դուք միանում եք Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի փորձնակների մեծ խմբին»,- ասել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Նիքոլսը՝ շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի բոլոր աջակիցներին:
ԱԺ նախագահի օգնական Դավիթ Սարգսյանը փորձնակների հետ նախապատրաստական հանդիպմանը, ներկայացնելով խորհրդարանական պրակտիկայի հիմնական ուղղությունները, նշել է, որ ծրագիրը տալիս է ավելի լայն հնարավորություններ խորհրդարանական գործընթացներին ծանոթանալու, ինչպես նաեւ պատասխանատու հանձնարարություններ իրականացնելու համար:
Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) խորհրդարանի զարգացման հարցերով խորհրդատու Ռինոր Բեկան խոսել է խորհրդարանական հետազոտության մոտեցումների, մեթոդների, ինչպես նաեւ օրենսդրական հետաքննության մասին: Նա նշել է, որ ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել այդ գիտելիքների հետ՝ հետագայում հիմնական եւ հիմնարար գործառույթներ իրականացնելու համար: Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտը նման ծրագրեր իրականացրել է աշխարհի շուրջ 60 երկրների խորհրդարաններում: Ըստ Ռինոր Բեկայի՝ սա խորհրդարանները երիտասարդների համար բաց դարձնելու լավ ճանապարհ է:
Ծրագրի մասնակիցները ծանոթացել են նաեւ խորհրդարանական պրակտիկայի ծրագրերի արեւելյան Եվրոպայի փորձին, խորհրդարանական հետազոտությունների, օրենսդրական վերլուծության առանձնահատկություններին:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի եւ հաղորդակցության վարչության պետ Լաուրա Անտոնյանը, ներկայացնելով վարչության գործառույթները, կարեւորել է հրապարակայնությունն ու խորհրդարանում գործող երեք քաղաքական խմբակցությունների գործունեությունը հավասարաչափ լուսաբանելու սկզբունքը:
Նա անդրադարձել է «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդաշարին, խորհրդարանի պաշտոնական կայքէջին՝ ներկայացնելով առաջիկա բարեփոխումներն ու վարչության աշխատանքի առաջնահերթությունները:
Ընտրված 20 երիտասարդներն առաջիկա տասն ամիսներին կմասնակցեն ԱԺ-ի կողմից կազմակերպված կանոնավոր դասընթացներին եւ առցանց վեբինարներին՝ ուղղված նրանց մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը:

The Program launched in 2020 during the rather hard period for Armenia. During the pandemic, war period many young participants like you have been next to the National Assembly. I am sure that we’ll effectively cooperate, and you’ll have your fruitful contribution in the work of the National Assembly: on February 13, welcoming the participants chosen by the Parliamentary Internship and Fellowship Program 2023, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Davit Arakelyan said.
The ten-month program is financed by the USAID and is implemented as a result of cooperation between the National Democracy Institute (NDI) and the National Assembly.
In the last 4 years, the participants of the Program were given opportunity to get acquainted with the parliamentary work and to be engaged with them. They supported the factions, the Standing Committees, the deputies and the NA Staff, making researches, legislative analyses, press monitoring. The interns also prepared press releases, helped to manage the social platforms, as well as took part in the sittings of the Committees and the NA plenary sittings. They also assisted the organizational work of the community meetings.
The trainings helped the participants of the program to improve their professional skills. Most of them accepted the proposals of working in the National Assembly.
“Very interesting trip is waiting for you. It is difficult to believe that from 2020 until today 80 young people took part in this Internship Program. The Program passed the pandemic, war, snap elections. And when we speak with the participants., they always underline with gratitude that the most valuable achievement is deemed to be friends. Providing opportunities for professional development, we surely realize that the friendship that is established within the framework of this Program will help you a lot in reaching successes in the future. Our goal is to be assured that the Program will be effective. Taking part in the Internship Program, you join the big group of the interns of the National Democratic Institute,” the Senior Resident Director for the National Democratic Institute (NDI) in Armenia Laura Nichols said.
At the preparatory meeting with the interns, the NA President’s Assistant David Sargsyan, presenting the main directions of the parliamentary internship, noted that the Program gives wider opportunities to get acquainted with the parliamentary processes, as well as to carry out also responsible assignments.
The Counselor on Parliament Development for the National Democratic Institute (NDI) Rinor Beka spoke about the parliamentary research approaches, methods as well as the legislative investigation. He noted that the goal of the Program is to familiarize with that knowledge, in future for carrying out main and fundamental functions. The National Democratic Institute implemented such programs in parliaments of about 60 countries. According to Rinor Beka, this is a good way to make the parliaments open for the youth.
The participants of the Program also got acquainted with the Eastern Europe experience of the Parliamentary Internship Programs, the peculiarities of the parliamentary researches and legislative analysis.
The Head of the Public Relations and Communication Department Laura Antonyan, presenting the functions of the Department, highlighted the publicity and the principle of equally covering the activities of three political factions functioning in parliament.
She touched upon the Parliamentary Week Program series, the parliament official website, introducing the upcoming reforms and the priorities of the Department’s work.
In the coming ten months, the chosen 20 young people will take part in the regular trainings and online webinars organized by the National Assembly aimed at the development of their professional capabilities.
On February 13, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Chair of the NA Korea-Armenia Friendship Group of the Republic of Korea Ki Hun Song.At the meeting the importance of inter-parliamentary cooperation in the Armenian-Korean bilateral relations was stressed.The possib...