Ծրագիրը մեկնարկել է 2020 թվականին՝ Հայաստանի համար բավականին բարդ ժամանակաշրջանում: Ձեզ պես շատ երիտասարդ մասնակիցներ համավարակի, պատերազմի շրջանում եղել են Ազգային ժողովի կողքին: Վստահ եմ՝ արդյունավետ կհամագործակցենք, եւ դուք ձեր բուռն ավանդը կունենաք Ազգային ժողովի աշխատանքներում. փետրվարի 13-ին ողջունելով Խորհրդարանական պրակտիկայի եւ ֆելլոուշիփի 2023 թվականի ծրագրի ընտրված մասնակիցներին՝ ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:
Տասն ամիս տեւողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից եւ իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի համագործակցության արդյունքում:
Վերջին 4 տարիներին ծրագրի մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալու եւ ներգրավվելու խորհրդարանական աշխատանքներին: Նրանք աջակցել են խմբակցություններին եւ մշտական հանձնաժողովներին, պատգամավորներին ու ԱԺ աշխատակազմին՝ իրականացնելով հետազոտություններ, օրենսդրական վերլուծություններ, մամուլի մշտադիտարկում: Փորձնակները պատրաստել են նաեւ մամուլի հաղորդագրություններ, օգնել կառավարել սոցիալական հարթակները, ինչպես նաեւ մասնակցել հանձնաժողովների եւ ԱԺ լիագումար նիստերին: Նրանք աջակցել են նաեւ համայնքային հանդիպումների կազմակերպչական աշխատանքներին:
Դասընթացներն օգնել են ծրագրի մասնակիցներին բարելավել իրենց մասնագիտական հմտությունները: Նրանցից շատերն ընդունել են Ազգային ժողովում աշխատելու առաջարկները:
«Շատ հետաքրքիր ճանապարհորդություն է ձեզ սպասվում: Դժվար է հավատալ, որ 2020 թվականից մինչ այսօր շուրջ 80 երիտասարդներ են մասնակցել այս փորձնակության ծրագրին: Ծրագիրն անցել է համավարակի, պատերազմի, արտահերթ ընտրությունների միջով: Եվ երբ խոսում ենք մասնակիցների հետ, նրանք միշտ շնորհակալությամբ ընդգծում են, որ ամենաարժեքավոր ձեռքբերումն ընկերներն են: Մասնագիտական զարգացման հնարավորություններ տրամադրելով՝ մենք վստահաբար գիտակցում ենք, որ այն ընկերությունը, որ հաստատվում է այս ծրագրի շրջանակում, շատ է օգնելու ձեզ՝ հետագայում հաջողությունների հասնելու հարցում: Մեր նպատակն է հավաստիանալ, որ ծրագիրը լինելու է արդյունավետ: Փորձնակության ծրագրին մասնակցելով՝ դուք միանում եք Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի փորձնակների մեծ խմբին»,- ասել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Նիքոլսը՝ շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի բոլոր աջակիցներին:
ԱԺ նախագահի օգնական Դավիթ Սարգսյանը փորձնակների հետ նախապատրաստական հանդիպմանը, ներկայացնելով խորհրդարանական պրակտիկայի հիմնական ուղղությունները, նշել է, որ ծրագիրը տալիս է ավելի լայն հնարավորություններ խորհրդարանական գործընթացներին ծանոթանալու, ինչպես նաեւ պատասխանատու հանձնարարություններ իրականացնելու համար:
Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) խորհրդարանի զարգացման հարցերով խորհրդատու Ռինոր Բեկան խոսել է խորհրդարանական հետազոտության մոտեցումների, մեթոդների, ինչպես նաեւ օրենսդրական հետաքննության մասին: Նա նշել է, որ ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել այդ գիտելիքների հետ՝ հետագայում հիմնական եւ հիմնարար գործառույթներ իրականացնելու համար: Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտը նման ծրագրեր իրականացրել է աշխարհի շուրջ 60 երկրների խորհրդարաններում: Ըստ Ռինոր Բեկայի՝ սա խորհրդարանները երիտասարդների համար բաց դարձնելու լավ ճանապարհ է:
Ծրագրի մասնակիցները ծանոթացել են նաեւ խորհրդարանական պրակտիկայի ծրագրերի արեւելյան Եվրոպայի փորձին, խորհրդարանական հետազոտությունների, օրենսդրական վերլուծության առանձնահատկություններին:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի եւ հաղորդակցության վարչության պետ Լաուրա Անտոնյանը, ներկայացնելով վարչության գործառույթները, կարեւորել է հրապարակայնությունն ու խորհրդարանում գործող երեք քաղաքական խմբակցությունների գործունեությունը հավասարաչափ լուսաբանելու սկզբունքը:
Նա անդրադարձել է «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդաշարին, խորհրդարանի պաշտոնական կայքէջին՝ ներկայացնելով առաջիկա բարեփոխումներն ու վարչության աշխատանքի առաջնահերթությունները:
Ընտրված 20 երիտասարդներն առաջիկա տասն ամիսներին կմասնակցեն ԱԺ-ի կողմից կազմակերպված կանոնավոր դասընթացներին եւ առցանց վեբինարներին՝ ուղղված նրանց մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը:

“Программа стартовала в 2020 г., в довольно сложное для Армении время. Многие молодые участники, такие как вы, были рядом с НС во время пандемии, войны. Уверен, будем эффективно сотрудничать, и вы внесете весомый вклад в работу парламента”, - отметил руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян, приветствуя 13 февраля избранных участников программы   “Парламентская практика и феллоушип” в 2023 г.
Десятимесячная программа финансируется Агентством США по международному развитию (USAID) и реализуется в сотрудничестве Национального института демократии (NDI) с НС РА.
За последние 4 года участникам программы была предоставлена ​​возможность ознакомиться и включиться в парламентскую работу. Они содействовали фракциям и постоянным комиссиям, депутатам и Аппарату НС, проводя исследования, анализ законодательства, мониторинг прессы. Практиканты также готовили пресс-релизы, помогали управлять социальными платформами, участвовали в комиссиях и пленарных заседаниях НС, содействовали организации встреч в общинах.
Тренинги помогли участникам программы улучшить свои профессиональные навыки. Многие из них приняли предложения работать в НС.
“Вас ждет очень интересное путешествие. Трудно поверить, что с 2020 г. по настоящее время в этой пилотной программе приняли участие около 80 молодых людей. Программа прошла через пандемию, войну, внеочередные выборы. И когда мы общаемся с участниками, они всегда с благодарностью подчеркивают, что самое ценное достижение – это друзья. Предоставляя возможности для профессионального развития, мы уверены, что компания, которая создается в рамках этой программы, очень поможет вам в ваших будущих успехах. Наша цель – убедиться, что программа окажется эффективной. Участвуя в пилотной программе, вы присоединяетесь к большой группе пилотов Института национальной демократии", - отметила руководитель Армянского офиса NDI Лора Николс, поблагодарив всех сторонников программы.
Помощник Председателя НС Д.Саргсян, представляя основные направления парламентской практики, отметил, что программа предоставляет более широкие возможности для ознакомления с парламентскими процессами, а также для выполнения ответственных поручений.
Советник по вопросам парламентского развития NDI Ринор Бека, коснувшись подходов и методов парламентских исследований, отметил, что цель программы – ознакомление с этими знаниями для дальнейшего выполнения базовых и фундаментальных функций. NDI реализовал подобные программы в парламентах около 60 стран мира. По его словам, это хороший способ сделать парламенты открытыми для молодежи.
Участники программы также ознакомились с восточноевропейским опытом программ парламентской практики, особенностями парламентских исследований и анализа законодательства.
Начальник Управления по связям с общественностью и коммуникации Аппарата НС Л.Антонян, представляя функции структуры, подчеркнула публичность и принцип равного освещения деятельности функционирующих в парламенте трех политических фракций.
Она коснулась цикла “Парламентская неделя”, официального сайта НС, представив предстоящие реформы и приоритеты работы Управления.
20 отобранных молодых людей будут участвовать в организуемых НС в последующие десять месяцев регулярных курсах и онлайн-вебинарах по развитию их профессиональных навыков.