Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել արձանագրության վավերացմանը վերաբերող օրինագծին
Համաձայնագրի 5.7 հոդվածը նախատեսում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային մարմինների եւ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության  միջեւ էլեկտրոնային տեղեկատվության կանոնային փոխանակում ԵԱՏՄ եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էլեկտրոնային համակարգի հիման վրա. ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը փետրվարի 20-ին  ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում: Քննարկվել է ««2018 թվականի հունիսի 28-ին ստորագրված՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների եւ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության կենտրոնական մաքսային մարմինների միջեւ «Եվրասիական տնտեսական միության եւ դրա անդամ պետությունների՝ մի կողմից, եւ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջեւ ազատ առեւտրի մասին» 2015 թվականի մայիսի 29-ի համաձայնագրի 5.7 հոդվածի համաձայն՝ տեղեկությունների փոխանակման իրագործման մասին» արձանագրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նրա խոսքով տեղեկատվության տրամադրումը կրում է վարչարարության իրականացման եւ արտաքին առեւտրի կանոնակարգման նպատակ: Աշոտ Մուրադյանը տեղեկացրել է, որ ԵԱՏՄ հանձնաժողովը կսահմանի էլեկտրոնային հարթակների ստեղծման հնարավորություն եւ կապահովի այդ տեղեկատվության տրամադրումը:
Քննարկվել են Հայաստան-Իրան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր
2018 թվականի մայիսի 17-ին Աստանայում ստորագրվել եւ 2019 թվականի ապրիլի 11-ից ուժի մեջ է մտել ԵԱՏՄ եւ դրա անդամ պետությունների եւ ԻԻՀ միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ձեւավորմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագիրը` նպատակ ունենալով ստեղծել բարենպաստ միջավայր եւ պայմաններ կողմերի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբեր...

Положительное заключение комиссия по законопроекту о ратификации протокола
“Статья 5.7 соглашения предусматривает регулярный обмен электронной информацией между таможенными органами государств-членов ЕАЭС и Социалистической Республики Вьетнам (СРВ) на базе электронной системы Евразийской экономической комиссии ЕАЭС”, - отметил заместитель председателя Комитета государственных доходов РА А.Мурадян 20 февраля на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции. Обсужден проект о ратификации закона о внесении изменений в протокол об обмене информацией в подписанное 28 июня 2018 г. между центральными таможенными органами ЕАЭС и СРВ в соответствии со ст.5.7 соглашения от 29 мая 2015 г. “О свободной торговле между ЕАЭС и его государствами-членами, с одной стороны, и СРВ - с другой стороны”.
По его словам, цель предоставления информации – осуществление администрирования и регулирования внешнеэкономической деятельности. А.Мурадян сообщил, что комиссия ЕАЭС определит возможность создания электронных площадок и обеспечит предоставление этой информации.
Обсуждены перспективы развития торгово-экономических отношений Армения-Иран
“17 мая 2018 г. в Астане было подписано и вступило в силу 11 апреля 2019 г. временное соглашение по формированию зоны свободной торговли между ЕАЭС и его государствами-членами и Исламской Республикой Иран (ИРИ) – с целью создания благоприятной среды и условий для развития торгово-экономических отнош...