ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը չկատարելու խնդրով:
Ներկայացնելով Դատարանի որոշումը` պատգամավորը հղում է արել  Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնադրության 59-րդ հոդվածին, որի համաձայն` Դատարանի որոշումը պարտադիր է միայն գործին մասնակցող կողմերի համար եւ միայն տվյալ գործով, ինչպես նաեւ 60-րդ հոդվածին, որի համաձայն` Որոշումը վերջնական է եւ ենթակա չէ բողոքարկման:
Թագուհի Թովմասյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ոտնահարում է նույնիսկ ՄԱԿ-ի հիմնական դատական մարմնի կանոնադրության առանցքային դրույթները: Արդարադատության միջազգային դատարանի վերոնշյալ որոշումից անցել է արդեն շուրջ 2 օր, սակայն Ադրբեջանը գործում է հերթական հանցագործությունը` շարունակելով արգելափակել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների` երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հրատապ գրություն է ուղարկել միջազգային իր բոլոր գործընկերներին` ահազանգելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ եւ խնդրելով իրենց մանդատի շրջանակներում նպաստել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման կատարմանը, ինչպես նաեւ ներկայացնել այս ուղղությամբ նրանց կողմից ձեռնարկված կամ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Հարցը ծագել է գործնական դաշտից՝ համայնքների խոշորացման արդյունքում, երբ համայնքային ենթակայության մի շարք ընտանեկան բժշկության գրասենյակների տնօրենների գործունեության հետ առաջացել է օրենսդրական խնդիր: «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում նշվում է, որ համայնքային ենթակայության ...
Գործադիրը մի շարք առանցքային փոփոխություններ եւ լրացումներ է նախաձեռնել Աշխատանքային օրենսգրքում ու հարակից օրենքներում: ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը վերոնշյալ նոր կարգավորումները ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկելու նպատակով փետրվարի 24-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լ...

Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян оповестила международное сообщество о невыполнении Азербайджаном требования Международного суда юстиции.
Представляя решение Суда, депутат сослалась на ст.59 Устава Международного Суда юстиции, согласно которой решение Суда является обязательным только для участвующих в деле сторон и только по данному делу, а также на ст.60, в соответствии с которой решение является окончательным и обжалованию не подлежит.
Т.Товмасян констатировала, что Азербайджан попирает даже ключевые положения Устава  основного судебного органа ООН. С момента вышеупомянутого решения Международного Суда юстиции прошло почти два дня, однако Азербайджан совершает очередное преступление, продолжая блокировать беспрепятственное движение в обоих направлениях через Лачинский коридор граждан, транспортных средств и грузов.
Председатель комиссии направила срочное письмо всем своим международным партнерам, уведомляя  о сложившейся ситуации и прося  в рамках их мандата содействовать выполнению решения о применении  обеспечительной меры, принятого Международным судом ООН, а также представить предпринятые или предпринимаемые ими шаги в этом направлении
“Вопрос возник в практическом поле вследствие  укрупнения общин, когда выявилась законодательная проблема с деятельностью директоров ряда офисов семейной медицины муниципального подчинения. В законе “О государственных некоммерческих организациях” указано, что директор первичного звена общинного...
Исполнительная власть инициировала ряд ключевых изменений и дополнений в Трудовой кодекс (ТК) и смежные законы. 24 февраля Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам организовала парламентские слушания по новым положениям ТК для обсуждения с кураторами сферы. Председатель профильной комис...