ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը չկատարելու խնդրով:
Ներկայացնելով Դատարանի որոշումը` պատգամավորը հղում է արել  Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնադրության 59-րդ հոդվածին, որի համաձայն` Դատարանի որոշումը պարտադիր է միայն գործին մասնակցող կողմերի համար եւ միայն տվյալ գործով, ինչպես նաեւ 60-րդ հոդվածին, որի համաձայն` Որոշումը վերջնական է եւ ենթակա չէ բողոքարկման:
Թագուհի Թովմասյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը ոտնահարում է նույնիսկ ՄԱԿ-ի հիմնական դատական մարմնի կանոնադրության առանցքային դրույթները: Արդարադատության միջազգային դատարանի վերոնշյալ որոշումից անցել է արդեն շուրջ 2 օր, սակայն Ադրբեջանը գործում է հերթական հանցագործությունը` շարունակելով արգելափակել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների` երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հրատապ գրություն է ուղարկել միջազգային իր բոլոր գործընկերներին` ահազանգելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ եւ խնդրելով իրենց մանդատի շրջանակներում նպաստել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման կատարմանը, ինչպես նաեւ ներկայացնել այս ուղղությամբ նրանց կողմից ձեռնարկված կամ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Հարցը ծագել է գործնական դաշտից՝ համայնքների խոշորացման արդյունքում, երբ համայնքային ենթակայության մի շարք ընտանեկան բժշկության գրասենյակների տնօրենների գործունեության հետ առաջացել է օրենսդրական խնդիր: «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում նշվում է, որ համայնքային ենթակայության ...
Գործադիրը մի շարք առանցքային փոփոխություններ եւ լրացումներ է նախաձեռնել Աշխատանքային օրենսգրքում ու հարակից օրենքներում: ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը վերոնշյալ նոր կարգավորումները ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկելու նպատակով փետրվարի 24-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լ...

The Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights Taguhi Tovmasyan alarmed the international community on the problem of not implementing the requirement of the International Court of Justice by Azerbaijan.
Presenting the decision of the Court, the MP made a reference to Article 59 of the Statute of the International Court of Justice (ICJ), according to which, the Court has binding force for the parties and in respect of that particular case, as well as Article 60 envisages that the judgment is final and without appeal.
Taguhi Tovmasyan recorded that Azerbaijan blatantly violates even the key provisions of the Charter of the principal judicial organ of the United Nations. Already almost 2 days have passed since mentioned Decision of the International Court of Justice but Azerbaijan commits another crime continuing blocking the unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights urgently addressed all of her international colleagues alarming on the current situation and requesting in the framework of their mandate contribute to the implementation of the UN ICJ’s Decision on indicating provisional measures, as well as present the implemented or future steps on the mentioned matter.
“The issue arose from the practical field as a result of the communities’ enlargement, when a legislative problem arose with the activities of a number of family medicine offices’ directors under the community subordination. The Law on Non-Commercial State Organizations states that the director of t...
The executive body initiated a number of key amendments and addenda to the Labor Code and related laws. On February 24, the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs organized parliamentary hearings to debate the abovementioned new regulations with those responsible for the sphere.In her ope...