Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են Ոստիկանության եւ ԱԻՆ-ի 2022 թ. կատարողականները
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ մայիսի 29-ի համատեղ նիստում քննարկվել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության՝ Ոստիկանությանը 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է վերոնշյալ կառույցի 2022 թվականի թվային արտահայտությամբ բյուջետային եկամուտներն ու ծախսերը:
ՀՀ ՆԳՆ գլխավոր քարտուղար Արա Ֆիդանյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ոստիկանության ճշտված ծրագրային ցուցանիշը կազմել է 80.9 մլրդ դրամ՝ 2021 թվականի 67.3 մլրդ դրամի փոխարեն: Ընդհանուր հատկացումներում ընթացիկ ծախսերը կազմել են 69.4 մլրդ դրամ՝  2021 թվականի 64.4 մլրդ դրամի նկատմամբ 5 մլրդ դրամով կամ 7.8 տոկոսով ավելի: Կապիտալ ծախսերը եղել են 11.5 մլրդ դրամ՝ 2021 թվականի 2.9 մլրդ դրամից 8.6 մլրդ դրամով կամ շուրջ 4 անգամ ավելի:
Ըստ Արա Ֆիդանյանի՝ կապիտալ ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել նոր պարեկային ծառայության եւ օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ստեղծման համար շենք-շինությունների կապիտալ վերանորոգման, կառուցման շարունակական ծախսերի, գույքի, ավտոտրանսպորտային միջոցների, սպառազինության նախատեսման հանգամանքով:
Նշվել է, որ հաշվետու տարում ծախսվել է 80 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 98.9 տոկոս: Իրականացվել է 2 ծրագիր, 12 միջոցառում:
Անդրադառնալով կանանց ներգրավվածությանը համակարգում՝ Արա Ֆիդանյանը նշել է, որ ներկա դրությամբ պարեկային ծառայություն աշխատանքի անցնելու համար հերթագրվել է 532 կին: Ըստ նրա՝ 2024 թվականի ավարտին նախատեսվում է կանանց ներգրավվածության ցուցանիշը ոստիկանությունում հասցնել 30 տոկոսի:
Ներքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է նաեւ հանցավորության դեմ պայքարին, թրաֆիքինգի դեպքերին, շեշտադրել հետախուզման աշխատանքների կարեւորությունը, ինչի ուղղությամբ լայնածավալ աշխատանքներ են կազմակերպվում:
Զեկուցողը կարեւորել է 2021 թվականին մայրաքաղաքում ներդրված պարեկային ծառայության դերն ու նշանակությունը հանցագործությունների կանխման եւ բացահայտման գործում:
Ըստ նրա՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում պարեկային ծառայությունը լիովին կներդրվի 2024 թվականի ավարտին:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի հարցին՝ ո՞րն է ոստիկանության կրթահամալիրում սովորողների թվի նվազման պատճառն այն դեպքում, երբ պլանավորված 212-ի փոխարեն փաստացի սովորում է 133-ը, իսկ մագիստրատուրայում պլանավորված 22-ի փոխարեն սովորում է 3-ը, ի պատասխան՝ Արա Ֆիդանյանը նշել է, որ կրթահամալիրում սովորողների խնդիր, որպես այդպիսին, չեն տեսնում, քանի որ միայն պարեկային ծառայությունում հերթագրվածների թիվը 700 է: Ըստ նրա՝ պարեկային ծառայությունը փոխարինման է գալիս ոստիկանությունում մի քանի այլ ծառայությունների: Պարեկային ծառայության ներդրումից հետո ոչ մի ոստիկան չի ազատվել աշխատանքից, անցել է մեկ այլ ծառայությունում աշխատանքի:
Վերոնշյալ հարցի առնչությամբ ՀՀ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանի հավաստմամբ տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ կրթահամալիրում բարձրագույն կրթություն ստանալով եւ մի քանի տարի ոստիկանությունում աշխատելուց հետո այդ աշխատակիցները հեռանում են եւ աշխատանքի անցնում այլ կառույցներում՝ դատախազություն եւ այլն, ինչի հետեւանքով ծագում են կադրային խնդիրներ:
Ըստ ՆԳ նախարարի՝ ոստիկանության բարեփոխումների շրջանակում որոշվել է զինծառայություն անցած քաղաքացիներին իննամսյա վերապատրաստությունից հետո ընդգրկել ոստիկանության շարքերը:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը փաստել է, որ Ոստիկանության ակադեմիան մշտապես տվել է լիարժեք իրավաբանական կրթություն, այն իրավաբանական կրթության դարբնոց է եղել: Ըստ նրա՝ ակադեմիայի սաներից շատերն այսօր ոստիկանության ղեկավար կազմում են աշխատում: Նշվել է, որ ակադեմիան որակական առումով ունեցել է բարձր ցուցանիշ:
Անդրանիկ Քոչարյանն առաջարկել է միասնական ձեւաչափ գտնել՝ խնդիրը լուծելու համար:
ՀՀ ՆԳ նախարարն առաջարկել է համատեղ քննարկել այդ հարցը:
Գեւորգ Պապոյանի հաջորդ հարցն առնչվել է որոշ հանցագործությունների եւ ՃՏՊ-ների թվի ավելացմանը: Արա Ֆիդանյանը փաստել է, որ ընդհանուր իրավախախտումները 2021 թվականին կազմել են մեկ միլիոն 881 հազար 468, իսկ 2022 թվականին արձանագրվել է մեկ միլիոն 655 հազար 183 հանցագործություն: ՃՏՊ-ների հետ կապված 2021 թվականին ամբողջ հանրապետությունում արձանագրվել է 4604, իսկ 2022 թվականին` 4309 պատահար: Ըստ ՆԳՆ գլխավոր քարտուղարի՝ իրենց կողմից կանխատեսված թվերից է ավելի, ոչ թե փաստացի արձանագրվածից: Ծանր հանցագործությունների եւ զոհերի թիվը նույնպես նվազել է:
Արա Ֆիդանյանը պատասխանել է հանձնաժողովականների՝ ոլորտին վերաբերող այլ հարցերի:
Համատեղ նիստում քննարկվել է նաեւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է կառույցի՝ 2022 թվականի թվային արտահայտությամբ բյուջետային եկամուտներն ու ծախսերը:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանի հավաստմամբ 2022 թվականին նախարարությանը հատկացվել է 14 մլրդ 205 մլն դրամ, փաստացի իրականացվել է 14 մլրդ 944 մլն դրամի ծախս, ինչը 2.3 տոկոսով ավելի է 2021 թվականի ցուցանիշից՝ 2022 թվականի կատարողականը կազմել է 96.1 տոկոս:
Իրականացվել է 5 ծրագիր,17 միջոցառում:
Ըստ նախարարի՝ արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության բնագավառում իրականացվող քաղաքականությունը նպատակաուղղված է բնական եւ տեխնածին աղետների ռիսկերի նվազմանը, հնարավոր հետեւանքների կանխարգելմանն ու վերացմանը:
Իրականացվել է 8 վերապատրաստման դասընթաց: Վերապատրաստում է անցել 151 փրկարար ծառայող, որից 20-ը՝ արտերկրում:
Աշխատանքներ են իրականացվել վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում ՀՀ տարածքում տեղակայված հակաճառագայթային թաքստոցների եւ ապաստանների ստեղծման ուղղությամբ: Կազմվել է աշխատանքների իրականացման ժամանակացույց, որի համաձայն՝ ՀՀ տարածքում սկսել են հակաճառագայթային թաքստոցների եւ ապաստարանների տեղակայման ուսումնասիրություններ:
2022 թվականի սեպտեմբերին հայկական քաղաքային որոնողափրկարարական թիմը վերաորակավորվել է եւ ստացել հավաստագիր 5 տարի ժամկետով՝ երկարաձգելով ՄԱԿ-ի միջազգային քաղաքային որոնողափրկարարական խմբի անդամագրումը: Նախարարը հիշեցրել է՝ այս խումբը Սիրիայում եւ Թուրքիայում իրականացրել է փրկարարական աշխատանքներ:
Հաշվետու տարում ձեռք է բերվել ԱԻՆ ՓԾ կարիքների համար անհրաժեշտ երկու անօդաչու թռչող սարք: Փրկարար ծառայությունը համալրվել է 17 ԱԹՍ-ով, երկու ստորջրյա դրոնով, երկու գիշերային տեսանելիության սարքով, մեկ լազերային թեոդոլիտ սարքով, մեկ փրկարարական ժամանակակից ավտոմեքենայով, հրշեջ համազգեստով:
Ըստ Արմեն Փամբուխչյանի՝ ԱԹՍ-ներն արդեն կիրառվել են արտակարգ դեպքերի ժամանակ՝ օդային հետախուզություն իրականացնելու նպատակով:
Կառավարության որոշմամբ փրկարար ծառայությանը հատկացվել է 782 մլն դրամ: Ձեռք են բերվել ժամանակակից հրշեջ փրկարարական մեքենաներ:
Անտառային հրդեհների մարման նպատակով ձեռք են բերվել ուսակիր հրշեջ սրսկիչներ:
2022 թվականի ընթացքում իրականացվել են հարկադիր քարաթափման աշխատանքներ:
Նույն օրը տեղի է ունեցել ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ դռնփակ նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են ԱԱԾ-ի եւ պետական ռեզերվների բյուջետային ծրագրերի եւ ֆինանսական հատկացումների կատարողականները:
Այսօր ՀՀ-ում տնտեսական իրավիճակը թույլ է տալիս հավատալ, որ մենք տարեցտարի ունենալու ենք ավելի բարձր ցուցանիշներ. Վաղարշակ Հակոբյան
2014 թվականի մայիսի 29-ին Ղազախստանում կնքվել է ԵԱՏՄ կազմավորման մասին համաձայնագիրը: Շուրջ 9 տարի առաջ ՀՀ-ի կայացրած որոշման հիման վրա երկրի տնտեսական գործունեության շրջանակներում առնվազն վերջին տարիներին առկա են զգալի ձեռքբերումներ: Նշվել է ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտակա...
Ցանկացած ծրագիր իրականացնելիս կարեւոր է կարիքի ճիշտ գնահատումը, ինչպես նաեւ սերտ համագործակցությունը գործադիր իշխանության եւ օրենսդիր մարմնի հետ: Այն խնդիրները, որոնք գործնականում վեր կհանվեն, հնարավոր է նաեւ օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտություն առաջ բերեն, ինչը նշանակում է, որ օրենսդիր մարմինը ...
Կառավարության ծրագիրը լավ հիմքեր է տվել, որպեսզի կարողանանք ավելի հստակ, ավելի թիրախային քաղաքականություններ իրականացնել. դա տվել է իր արդյունքները. Վահե Հովհաննիսյան
Մենք շարունակաբար փորձում ենք բարելավել մեր բյուջետավորման, պլանավորման եւ կատարման մշակույթը, եւ դա առաջին հերթին կապված է ռազմավարությունների հետ: Եթե մենք ունենք լավ ռազմավարություններ, մենք կկարողանանք լավ բյուջետավորում իրականացնել: Բարեբախտաբար, կարող եմ ասել, որ Կառավարության ծրագիրը լավ հիմք...
Պաշտպանության եւ անվտանգության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Ազգային ժողովի մշտական հանձաժողովների համատեղ նիստում մայիսի 29-ին սկսվել են «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները: Նիստին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր եւ գործադիր իշխան...

The implementation of financial allocations and budgetary programmes of the RA Ministry of Internal Affairs to the Police under the 2022 state budget was debated at May 29 joint sitting of the NA Standing Committees on Defense and Security and Financial-Credit and Budgetary Affairs.
The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan presented the budget revenues and expenses of the above-mentioned structure in numerical terms for 2022.
The Secretary General of the RA Ministry of Internal Affairs Ara Fidanyan noted that the specified programme index of the police was 80.9 billion drams in the financial year instead of 67.3 billion drams in 2021. In total allocations, current expenses amounted to 69.4 billion drams, which is 5 billion drams or 7.8% more than 64.4 billion drams in 2021. Capital expenditures were 11.5 billion drams, 8.6 billion drams from 2.9 billion drams in 2021, or about 4 times more.
It was noted that 80 billion drams were spent in the financial year, the performance was 98.9%. 2 programmes, 12 events were implemented.
Touching upon the involvement of women in the system, Ara Fidanyan mentioned that currently 532 women are waiting to join the patrol service. According to him, by the end of 2024, it is planned to increase the participation rate of women in the police to 30%.
The Secretary General of the Ministry of Internal Affairs also touched upon the fight against crime, cases of trafficking, and emphasized the importance of intelligence work, in the direction of which large-scale activity is being organized.
The rapporteur highlighted the role and importance of the patrol service introduced in the capital in 2021 in the prevention and detection of crimes.
According to him, the patrol service will be fully introduced in the entire territory of the republic by the end of 2024.
In response to the question of the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan what the reason for the decrease in the number of students in the police educational complex is, Ara Fidanyan said that they do not see a problem concerning the number of students in the educational complex, because the number of those waiting to join the patrol service is only 700. According to him, the patrol service replaces several other services in the police. After the introduction of the patrol service, not a single police officer was fired but was transferred to another service.
Regarding the above mentioned question, according to the RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan, years of experience shows that after receiving higher education in the educational complex and working in the police for several years, these employees leave and work in other institutions, the Prosecutor’s Office, etc., as a result of which personnel problems arise.
According to the Minister of Internal Affairs, within the framework of police reforms, it was decided to include citizens who have completed military service in the ranks of the police after nine months of training.
The Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan stated that the Police Academy always provided full legal education. It was stated that the academy had a high index in terms of quality.
Andranik Kocharyan proposed to find a unified format to solve the problem.
The RA Minister of Internal Affairs proposed to jointly debate this issue.
Gevorg Papoyan’s next question was related to the increase in the number of certain crimes and road accidents. Ara Fidanyan stated that total offenses in 2021 amounted to 1.881.468, and in 2022 1.655 .183 crimes were recorded. In 2021, 4.604 and 4.309 accidents in 2022 were recorded in the whole country regarding road accidents. According to the Secretary General of the Ministry of Internal Affairs, it is more than the numbers predicted by them, not actually recorded. The number of serious crimes and victims also decreased.
Ara Fidanyan answered other questions of the Committee members regarding the sector.
The implementation of financial allocations and budget programmes provided by the 2022 state budget of the RA Ministry of Emergency Situations was also debated at the joint sitting.
The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan presented the budget revenues and expenditures of the structure in numerical terms for 2022.
According to the RA Minister of Emergency Situations Armen Pambukhchyan, 14 billion 205 million drams were allocated to the Ministry in 2022, 14 billion 944 million drams were actually spent, which is 2.3% more than the indicator of 2021, the performance of 2022 was 96.1%.
5 programmes, 17 events were implemented.
According to the Minister, the policy implemented in the field of population protection in emergency situations is aimed at reducing the risks of natural and man-made disasters, preventing and eliminating possible consequences.
8 training courses were conducted. 151 rescue workers were trained, 20 out of them abroad.
Works were carried out in the direction of the creation of anti-radiation hideouts and shelters located in the RA territory within the framework of the Interdepartmental Commission created by the Prime Minister’s decision. A schedule for the implementation of the works was drawn up, according to which studies on the placement of anti-radiation hideouts and shelters were initiated in the territory of the Republic of Armenia.
In September 2022, the Armenian urban search and rescue team was requalified and received a certificate for a period of 5 years, extending the membership of the UN international urban search and rescue team. The Minister reminded that this group has carried out rescue operations in Syria and Turkey.
In the financial year, two unmanned aerial vehicles necessary for the needs of the Ministry of Emergency Situations for rescue service were acquired. The rescue service was equipped with 17 unmanned aerial vehicles (UAV), two underwater drones, two-night vision devices, one laser theodolite device, one modern rescue vehicle, and firefighter uniforms.
According to Armen Pambukhchyan, UAVs have already been used during emergency situations to conduct aerial reconnaissance.
According to the decision of the Government, 782 million drams were allocated to the rescue service. Modern fire rescue vehicles have been acquired.
Shoulder-mounted fire sprinklers were purchased for the purpose of extinguishing forest fires.
On the same day, a joint closed sitting of the Standing Committees on the Defense and Security and Financial-Credit and Budgetary Affairs took place, during which the performance of the budget programmes and financial allocations of the National Security Service (NSS) and state reserves was debated.
While implementing any program the right need assessment, as well as the close cooperation with the executive power and the legislative body is important. The problems, which in practice will be raised, it is also possible to bring forth need of legislative regulation, which means that the legislati...
On May 29, the preliminary debates of the annual report on the implementation of the 2022 state budget of the Republic of Armenia began at the joint sitting of the standing committees of the National Assembly.The RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the RA NA President Alen Simonyan, the representativ...