Ոլորտի քաղաքականության նպատակն է Հայաստանը դարձնել բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության երկիր, որին հասնելու ուղիներից են բարձր տեխնոլոգիաների, կապի, թվայնացման եւ ռազմարդյունաբերության համալիրի զարգացումը: 2022 թվականին ոլորտի աշխատանքն ուղղված է եղել հետեւյալ նպատակների կատարմանը` պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացում` ռազմարդյունաբերություն, գիտահետազոտական ծրագրեր, տեխնոլոգիաների ներդրում, տաղանդի արտահոսքի կանխում եւ նոր հոսքի խթանում, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ինչպես նաեւ ստարտափ ու ինժեներական էկոհամակարգի զարգացում եւ արտաքին շուկաներում պրոյեկտների եւ արտադրանքի ներկայացում, տնտեսության եւ կառավարման համակարգի թվայնացում եւ արտահանման ծավալների ավելացում: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը` ներկայացնելով նախարարության` 2022 թվականի բյուջեի կատարողականը:
Հաշվետու տարում ծրագրային բյուջետավորման ձեւաչափով պետական բյուջեի 4 ծրագրերի եւ 24 միջոցառումների գծով նախարարության ճշտված բյուջեն կազմել է 12,8 մլրդ դրամ, կատարողականը` 11,5 մլրդ դրամ կամ 89,5 տոկոս:
Հատկացված միջոցները հիմնականում ուղղվել են նախարարության պահպանմանը, պետական քաղաքականության մշակման ծրագրերի համակարգմանն ու մոնիտորինգի իրականացմանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության էկոհամակարգի թվայնացմանը եւ շուկայի զարգացման ծրագրին:
Առանձնացնելով մասնագետների պատրաստում ու բուհ-մասնավոր հատված համագործակցություն միջոցառումը` նախարարը նշել է, որ դրա իրականացման արդյունքում ապահովվել է մասնագետների ուսուցում, կազմակերպվել են առցանց բիզնես եւ այլ դասընթացներ մի շարք ուղղություններով` ինժեներություն, կիբեռանվտանգություն, արհեստական բանականություն, տեխնոլոգիական ձեռներեցություն եւ այլն: Դասընթացներին մասնակցելու դիմում է ներկայացրել 1779 դիմորդ:
Ռոբերտ Խաչատրյանը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հետաքրքրվել է թվայնացման ռազմավարության իրականացման գործընթացով:
Նախարարը նշել է, որ հարցն իրենց ուշադրության կենտրոնում է եւ ընդգծել, որ ի սկզբանե ամբողջությամբ նախարարությունն է եղել թվայնացման գործընթացի իրականացման մասով պատասխանատուն, բայց այժմ ստեղծվել է Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհուրդ եւ դրա շրջանակում` գործակալություն, որը զբաղվելու է ռազմավարության կամ թվայնացման գործընթացի իրագործմամբ:
Զեկուցողի խոսքով ժամանակ էր անհրաժեշտ, որպեսզի օրենսդրական եւ իրավական կարգավորումներ իրականացվեն եւ գործակալությունը սկսեր աշխատանքները. «Կարող ենք արձանագրել, որ որոշ առաջընթաց ունենք: Կա ձեւավորված խորհուրդ, կազմ եւ բավականին հաճախ հանդիպումներ են կայանում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ»:
Նշվել է, որ ունենալով սահմանափակ բյուջե` նախարարությունը ներգրավվել է փորձագետների եւ նրանց օգնությամբ արդեն իրականացվել են որոշ աշխատանքներ: «Մենք մշակել ենք թվայնացման հետ կապված  14 ստանդարտ, որոնք արդեն ներդրվել են, կիրառվում են: Մեր մյուս գործընկերները թվայնացման գործընթացը կազմակերպելիս կարող են օգտվել այդ ստանդարտներից»,- տեղեկացրել է նախարարը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող 3 ծրագրերի մասով տարեկան կատարողականը կազմել է 8,6 մլրդ դրամ (86,3 տոկոս): Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Բաբկեն Թունյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ շարունակվել են 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները:

“Цель отраслевой политики – сделать Армению страной высокотехнологичной промышленности, и одним из способов достижения этого является развитие комплекса высоких технологий, связи, цифровизации и военной промышленности. В 2022 г. работа сферы была направлена ​​на выполнение следующих задач: развитие оборонных технологий – военная промышленность, научно-исследовательские программы, инвестирование технологий, предотвращение утечки кадров и стимулирование притока новых, развитие высокотехнологичной промышленности, а также стартап и инжиниринговая экосистема, представление проектов и продуктов на внешних рынках, цифровизация экономики и системы управления, увеличение объемов экспорта”, - отметил министр высокотехнологичной промышленности РА Р.Хачатрян, представляя исполнение госбюджета на 2022 г. возглавляемым им ведомством.
В отчетном году уточненный бюджет Министерства высокотехнологичной промышленности (МВП) по 4 программам и 24 мероприятиям государственного бюджета в формате программного бюджетирования составил 12,8 млрд драмов, исполнение составило 11,5 млрд драмов, или 89,5%.
Выделенные средства в основном были направлены на содержание министерства, координацию и мониторинг программ развития государственной политики, цифровизации экосистемы высокотехнологичной отрасли и программы развития рынка.
Подчеркнув подготовку специалистов и мероприятие по сотрудничеству вузов и частного сектора, министр отметил, что в результате его реализации проведена подготовка специалистов, организованы онлайн-бизнес курсы по ряду направлений – инженерии, кибербезопасности, искусственному интеллекту, технологическому предпринимательству и др. Для участия в курсах подали заявки 1779 абитуриентов.
Р.Хачатрян также ответил на вопросы депутатов.
По повестке заседания высказались также министр финансов В.Ованнисян, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян.
Согласно В.Ованнисяну, годовой объем осуществления трех программ, реализуемых МВП, составил 8,6 млрд драмов (86,3%).
Обсуждения по исполнению государственного бюджета на 2022 г. были продолжены 30 мая на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансовым кредитно-бюджетным вопросам под председательством Б.Туняна и Г.Папояна.