Միացյալ Նահանգները հայ ժողովրդի կողքին են. ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսին: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է  սեպտեմբերի 21-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի, Գերի Փիթերսի եւ մի շարք այլ սենատորների` Սենատի քննարկմանը ներկայացված  երկկուսակցական «Հաջակցություն հայերին ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ» օրենսդրական ակտի նախագիծը՝ հույս հայտնելով, որ այն կընդունվի: Անդրադառնալով  սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի աջակցող ելույթի համար՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում անչափ կարեւոր է  միջազգային գործընկերների արդյունավետ եւ հստակ քայլերի հրատապությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած  հերթական լայնածավալ հարձակման մանրամասներն ու հետեւանքները: Սենատորը տեղեկատվություն է տրամադրել Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզեր իրականացրած այցից: Նա դատապարտել է  Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակը՝ աջակցություն հայտնելով հայ ժողովրդին:  Գերի Փիթերսը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը:
25.09.2023
Քննարկվել են ՀՀ 2023 թ. առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման ծրագրային ցուցանիշները
ՀՀ 2023 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 105.1 տոկոսով` կազմելով 1,160.7 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 83.4 տոկոսով` կազմելով 1,026.4 մլրդ դրամ: Հաշվետու ժամանակահատվածում ապահովվել է պետական բյուջեի ծախսային ծրագրերի շրջանակներում պետակա...
Իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար. ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին: Շնորհավորելով հյուրին Եվրոպական միության առաքելության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը համոզմունք է հայտնել ջանքերի մեկտեղմամբ ար...
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսի գլխավորած պատվիրակության հետ
Կարեւորում ենք հանդիպումը հատկապես այս ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում իրադրությունը բավականին բարդ է, երբ ներքին եւ արտաքին մարտահրավերներն ազդում են այսօրվա անվտանգային միջավայրի վրա, ինչը մեր պետականության, անվտանգության, հայ ժողովրդի միասնականության հիմքերն է սասանում. ...
Լիտվայի դեսպանն Ալեն Սիմոնյանին առաջարկել է տեսազանգի միջոցով միջխորհրդարանական քննարկում իրականացնել
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասին: Շնորհավորելով դեսպանին լիազորությունների ստանձնման առթիվ՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է Լիտվայի դերը՝ որպես Եվրոպայի կարեւոր գործընկերոջ: Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայ...

Сенатор США Герри Питерс – Председателю НС РА: “Соединенные Штаты рядом с армянским народом”
25 сентября Председатель НС А.Симонян принял сенатора США Герри Питерса. Глава парламента приветствовал проект двухпартийного законодательного акта "Поддержка армян против азербайджанской агрессии", внесенный в Сенат 21 сентября председателем Комитета Сената США по международным отношениям Робертом Менендесом, Герри Питерсом и рядом других сенаторов, выразив надежду, что он будет принят. Касаясь состоявшегося 21 сентября в Нью-Йорке экстренного заседания Совета Безопасности ООН, спикер НС поблагодарил США за выступление в поддержку, подчеркнув, что в сложившейся ситуации крайне важна незамедлительность эффективных и четких шагов международных партнеров, в том числе введение санкций против Азербайджана.
На встрече обсуждались подробности и последствия очередного крупномасштабного нападения, развязанного Азербайджаном 19 сентября. Сенатор представил информацию по итогам своего посещения областей Вайоц Дзор и Сюник. Он осудил сложившуюся в Нагорном Карабахе гуманитарную ситуацию, выразив содействие армянскому народу. Герри Питерс подтвердил поддержку Соединенными Штатами территориальной целостности Армении.
25.09.2023
Обсуждены программные показатели исполнения Государственного бюджета РА за первое полугодие 2023 г.
Программные показатели Государственного бюджета РА за первое полугодие 2023 г. выполнены по доходам на 105,1%, составив 1 млрд 160,7 млн драмов, а по расходам – ​​на 83,4%, составив 1 млрд 026,4 млн драмов. За отчетный период обеспечено полное и своевременное выполнение обязательств, при...
Глава делегации ЕС в РА – А.Симоняну: “Ситуация крайне сложна для Армении и армянского народа”
25 сентября Председатель НС А.Симонян принял главу делегации Евросоюза (ЕС) в РА Василиса Марагоса. Поздравив гостя с вступлением в должность главы миссии ЕС, спикер НС выразил уверенность в эффективном сотрудничестве совместными усилиями. На встрече осуждены агрессия Азербайджана против Нагорного К...
Встреча представителей фракций “Армения” и “Честь имею” с делегацией во главе с сенатором США Герри Питерсом
“Мы придаем важность встрече особенно в этот период, когда ситуация в Армении и Нагорном Карабахе достаточно сложная, когда внутренние и внешние вызовы влияют на сегодняшнюю обстановку безопасности, расшатывающие основы нашей государственности, безопасности, единства армянского народа”, - заявил рук...
Посол Литвы предложил А.Симоняну провести межпарламентскую дискуссию посредством видеозвонка
Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в Армении Андриуса Пулокаса. Поздравляя посла со вступлением в полномочия, спикер НС подчеркнул роль Литвы как важного партнера Европы.На встрече обсуждались повесточные вопросы, касающиеся армян Нагорного Караб...