Միացյալ Նահանգները հայ ժողովրդի կողքին են. ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսին: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է  սեպտեմբերի 21-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի, Գերի Փիթերսի եւ մի շարք այլ սենատորների` Սենատի քննարկմանը ներկայացված  երկկուսակցական «Հաջակցություն հայերին ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ» օրենսդրական ակտի նախագիծը՝ հույս հայտնելով, որ այն կընդունվի: Անդրադառնալով  սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի աջակցող ելույթի համար՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում անչափ կարեւոր է  միջազգային գործընկերների արդյունավետ եւ հստակ քայլերի հրատապությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած  հերթական լայնածավալ հարձակման մանրամասներն ու հետեւանքները: Սենատորը տեղեկատվություն է տրամադրել Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզեր իրականացրած այցից: Նա դատապարտել է  Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակը՝ աջակցություն հայտնելով հայ ժողովրդին:  Գերի Փիթերսը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը:
25.09.2023
Քննարկվել են ՀՀ 2023 թ. առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման ծրագրային ցուցանիշները
ՀՀ 2023 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 105.1 տոկոսով` կազմելով 1,160.7 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 83.4 տոկոսով` կազմելով 1,026.4 մլրդ դրամ: Հաշվետու ժամանակահատվածում ապահովվել է պետական բյուջեի ծախսային ծրագրերի շրջանակներում պետակա...
Իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար. ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին: Շնորհավորելով հյուրին Եվրոպական միության առաքելության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը համոզմունք է հայտնել ջանքերի մեկտեղմամբ ար...
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսի գլխավորած պատվիրակության հետ
Կարեւորում ենք հանդիպումը հատկապես այս ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում իրադրությունը բավականին բարդ է, երբ ներքին եւ արտաքին մարտահրավերներն ազդում են այսօրվա անվտանգային միջավայրի վրա, ինչը մեր պետականության, անվտանգության, հայ ժողովրդի միասնականության հիմքերն է սասանում. ...
Լիտվայի դեսպանն Ալեն Սիմոնյանին առաջարկել է տեսազանգի միջոցով միջխորհրդարանական քննարկում իրականացնել
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասին: Շնորհավորելով դեսպանին լիազորությունների ստանձնման առթիվ՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է Լիտվայի դերը՝ որպես Եվրոպայի կարեւոր գործընկերոջ: Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայ...

The RA NA President Alen Simonyan received the US Senator Gary Peters on September 25. The Head of Parliament welcomed the draft of the bipartisan Supporting Armenians Against Azerbaijani Aggression Legislative Act submitted to the Senate on September 21 by the Chairman of the Foreign Relations Committee of the U.S. Senate Bob Menendez, Gary Peters, and a number of other senators, expressing hope that it will be adopted. Touching upon the emergency meeting of the UN Security Council held in New York on September 21, the RA NA President thanked the USA for its supportive speech, stressing that in the current situation, the urgency of effective and clear steps by the international partners is extremely important, including imposing sanctions on Azerbaijan.
The details and consequences of another large-scale attack unleashed by Azerbaijan on September 19 were discussed at the meeting. The Senator gave information about his visit to Vayots Dzor and Syunik regions. He condemned the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, expressing support for the Armenian people. Gary Peters reaffirmed the United States’ support for Armenia’s territorial integrity.
25.09.2023
State budget execution programme indicators of RA 2023 first quarter debated
The state budget programme indicators of the RA 2023 first quarter were executed on incomes by 105.1%, making 1160.7 billion AMD, on expenditures by 83.4%, making 1.026.4 billion AMD. During the financial period, the complete and timely execution of the obligations assumed in the order established b...
Head of EU Delegation to RA to Alen Simonyan: Situation is extremely difficult for Armenia and Armenian people
On September 25, the RA NA President Alen Simonyan received the Head of the European Union Delegation to the Republic of Armenia Vassilis Maragos. Congratulating the guest on assuming the position of the Head of the mission of the European Union, the RA NA President expressed conviction about effect...
Representatives of RA NA Armenia and With Honor Factions meet with delegation led by U.S. Senator Gary Peters
We highlight the meeting especially during the period, when the situation in Armenia and in Nagorno Karabakh is rather complicated, when the inner and external challenges have an effect on today’s security environment, which undermine the bases of statehood, security and the Armenian people’s unity:...
Ambassador of Lithuania Proposes Alen Simonyan to hold inter-parliamentary discussion via video call
On September 25, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Armenia Andrius Pulokas. Congratulating the Ambassador on assuming the powers, Alen Simonyan underscored the role of Lithuania as an important partner of Europ...