Ապրիլի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորներ Անելի  Էնոքսոնին եւ Ֆրեդրիկ Մալմին :
Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց  նրանց  ներդրումը Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման գործում եւ եւս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնեց  Ռիկստագի նախագահին եւ այն 131 պատգամավորներին, ովքեր` հաշվի չառնելով որոշ պետական գործիչների կողմնակալ կեցվածքը եւ անտեսելով շահադիտական նկատառումները, կողմ են քվեարկել բանաձեւի ընդունմանը` հանուն պատմական արդարության վերականգնման:  «Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց մեծ եղեռնի դատապարտումը եւս մեկ քայլ է ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման եւ աշխարհում նման  ոճրագործությունների կանխման համար» -շեշտեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով Արցախի հիմնախնդրի կարգավորմանը,  ԱԺ  նախագահը շեշտեց, Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ հակամարտության խաղաղ լուծումը միակ ճանապարհն է եւ այն  պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում, խաղաղ բանակցային ճանապարհով, ինչին մեծապես խոչընդոտում է Ադրբեջանը` ավելի հաճախ հնչող իր ռազմատենչ հայտարարություններով:
Հովիկ Աբրահամյանը մտահոգիչ  համարեց այն փաստը, որ Ադրբեջանի կողմից հաճախակի խախտվում է զինադադարը, ինչը մարդկային զոհերի պատճառ է դառնում, նավթադոլարների շնորհիվ տարեց տարի աճում է վերջինիս ռազմական բյուջեն, եւ այս ամենը անհնարին է դարձնում տարածաշրջանային անվտանգության եւ խաղաղության հաստատումը: Նա ցավով նշեց, որ միջազգային հանրությունը համարժեք գնահատական չի տալիս Ադրբեջանի նման գործելաոճին:
ԱԺ նախագահը անդրադարձավ նաեւ  Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցին` նշելով, որ ՀՀ Նախագահը քաղաքական կամք դրսեւորեց ու քայլ կատարեց  հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ, բայց ցավոք Թուրքիան պատրաստ չէ սկսած գործընթացը շարունակել առանց նախապայմանների` համաձայն  Ցյուրիխում միջազգային բարձր միջնորդությամբ ստորագրված արձանագրությունների ոգուն:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ մեր երկիրը  մեծապես կարեւորում է սկանդինավյան տարածաշրջանի եւ հատկապես Շվեդիայի հետ բազմակողմ եւ փոխշահավետ համագործակցության ծավալումը, այդ թվում միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացումը: «Շվեդիան իրավամբ համարվում է հասուն ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության օրինակ, եւ երկու խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունն իր ավանդը կունենա Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ այլ արժեքների տարածման եւ ամրապնդման գործում» -նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Տիկին Էնոքսոնը մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնելով  խորհրդարանի ղեկավարին իրենց ԱԺ պատվո մեդալով պարգեւատրելու համար` շեշտեց, որ  համամիտ է Հովիկ Աբրահամյանի այն մտքի հետ,  որ Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը կարեւոր  քայլ է ցեղասպանության ճանաչման եւ աշխարհում նման  ոճրագործությունների կանխման համար եւ այն պետությունը, որն իրագործել է այդ ոճիրը պետք է ներողություն խնդրի, քանի որ առաջ գնալու համար պետք է անցյալը հիշել: «Հայաստանը չունի նավթ, գազ, ելք դեպի ծով, բայց ունի ամենակարեւորը` հայ ժողովուրդ հայրենիքում եւ սփյուռքում: Դուք ունեք լավագույնը ` ձեր մտավոր մեծ ներուժը»-ասաց շվեդ պատգամավորը:
Տիկին Էնոքսոնը լինելով շվեդ-հայկական պատգամավորական խմբի նախագահը`  կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը` առանձնացնելով բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` շվեդ պատգամավորները նույնպես կարեւորեցին հիմնախնդրի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Ազգային ժողովին ու նրա ղեկավարությանը վերաբերող ոչ հավաստի եւ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն տարածելուց խուսափելու համար բազմիցս ենք հորդորել ԶԼՄ-ների մեր գործընկերներին` նախապես իրենց ունեցած տեղեկությունները ճշտել ԱԺ համապատասխան վարչության հետ, որպեսզի թյուրիմացության մեջ չգցեն ընթ...
Շվեդիայի Ռիկսդագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ինչպես նաեւ Հայաստան-Շվեդիա միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորներ Անելի  Էնոքսոնը եւ Ֆրեդրիկ Մալմը պարգեւատրվել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժող...

On April 22 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the deputies of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Annelie Enochson and Fredrik Malm.
Welcoming the guests Hovik Abrahamyan highly assessed their contribution in adopting the resolution condemning the Armenian Genocide by the Swedish Parliament and once again thanked the Speaker of the Riksdag and the 131 deputies, who without taking into account the biased posture of some state figures and ignoring the concerned considerations, voted for the adoption of the resolution for the restoration of the historical justice. “The condemnation of the Armenian Genocide by the Swedish Parliament is one more step for the general recognition of the genocide and prevention of such crimes in the world,” Hovik Abrahamyan stressed.
Toching upon the settlement of the Artsakh problem the NA Speaker stressed that Armenia repeatedly announced that the peaceful solution of the conflict was the only way, and it should be settled within the OSCE Minsk Group through peaceful negotiation, to which impeded Azerbaijan with its bellicose announcements sounding more often.
Hovik Abrahamyan considered concerning the fact that the ceasefire was frequently broken by Azerbaijan, which caused human casualties, due to oil dollars year by year the latter’s military budget grows, and all this makes impossible the establishment of regional security and peace. He noted with regret that the international community does not give an adequate assessment to Azerbaijan’s such work style.
The NA Speaker also touched upon the issue of Armenia-Turkey relations normalization, noting that the RA President showed political will and took a step in establishing relations, but, unfortunately, Turkey was not ready to continue the process that had been started without preconditions: in accordance with the spirit of the signed protocols in Zurich by the international high mediation.
The Head of the Armenian Parliament noted that our country greatly highlighted the multilateral and mutually beneficial cooperation with the Scandinavian region and especially Sweden, including the activation of the inter-parliamentary contacts. “Sweden, really is considered an example of mature democracy and protection of human rights, and the effective cooperation of the two parliaments will have its contribution in strengthening democracy in Armenia, protection of human rights and spreading other values,” Hovik Abrahamyan noted.
Mrs Enochson once again thanked the head of the parliament for awarding them the NA Medal of Honour and stressed that agreed with Hovik Abrahamyan that the condemnation of the Armenian Genocide was an important step for recognition of Genocide and prevention of such crimes in the world, and the state, which committed that crime shall apologize, as for going forward we shall remember the past. “Armenia has no oil, gas, no access to sea, but it has the most important thing: Armenian people in the Motherland and in the Diaspora. You have the best thing – your intellectual big potential,” the Swedish deputy said.
Being the Chairperson of the Swedish-Armenian Parliamentary Group, Mrs Enochson highlighted the deepening of the inter-parliamentary cooperation, distinguishing the activity of the friendship groups.
Touching upon the NK conflict the Swedish deputies also highlighted the settlement of the problem within the OSCE Minsk Group.
At the meeting other issues of bilateral interest were discussed, too.
We repeatedly urge our mass media colleagues for preventing to spread non-reliable information not corresponding to the reality concerning the National Assembly and its leadership specify beforehand their information with the NA relevant department in order not to delude the readers. Hayka...
Deputies of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Annelie Enochson and Fredrik Malm were awarded Medal of Honour of the National Assembly of the Republic of Armenia for the recognition of the Armenian Genocide by the Swedish Parliament, as well as for strengthening and developing Armenia-Sweden inter...