Վրաստանի վարչապետի այցը Ազգային ժողով
Օգոստոսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, ԱԺ պատգամավորներ, երկու երկրների դեսպանները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշեց, որ այս այցը եւս մեկ անգամ ապացուցում է երկու երկրների՝ բազմակողմանի համագործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանն ուղղված պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւորեց Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների դերը եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ երկու երկրները պետք է ավելի ակտիվ համագործակցեն, նախագծեն ու իրականացնեն համատեղ նոր ծրագրեր: Անդրադառնալով հայ-վրացական բազմադարյան բարեկամությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ հաջորդ տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման հարյուրամյա տարելիցը, եւ պատմության դասերը չեն առնչվում միայն հայ ժողովրդին, այլ վերաբերում են նաեւ մյուս ժողովուրդներին: Հայոց ցեղասպանության դատապարտումն ու ճանաչումը կարեւոր նշանակություն ունի մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխարգելելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում տեւական խաղաղության, կայունության հաստատման եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված նոր պայմանների ստեղծման հարցում: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանը հետամուտ է ղարաբաղյան հակամարտության՝ խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը եւ կարեւորում է վստահության մթնոլորտի հաստատումը տարածաշրջանում:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին եւ ներկաներին, նշեց, որ վրացական պատվիրակության այցի նպատակն է առավել զարգացնել հարեւան երկրի հետ բարիդրացիական հարաբերությունները եւ նպաստել տնտեսական, մշակութային կապերի ամրապնդմանը: Նա կարեւորեց Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների համագործակցության խորացմանն ուղղված քայլերը:

Georgian Prime Minister’s Visit to the National Assembly
On August 22 the RA NA President Galust Sahakyan received the delegation headed by Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia, being on an official visit to Armenia . The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the NA Secretary General Hrayr Tovmasyan, NA deputies, Ambassadors of the two countries were attending the meeting.
The RA NA President Galust Sahakyan, welcoming the guests in the Parliament, noted that this visit once more proved the willingness of the two countries to strengthen and expand the multilateral cooperation.
The RA NA Speaker highlighted the role and cooperation of the Armenian and Georgian Parliaments in the international structures in the development of the Armenian-Georgian relations.
According to the NA Speaker, the two countries should more actively cooperate, draw up and implement new joint projects. Touching upon the Armenian-Georgian centuries-old friendship, Galsut Sahakyan mentioned that next year marks the centennial anniversary of the Commemoration of the Armenian Genocide, and the lessons of history do not only refer to the Armenian people, but to other people as well. The condemnation and recognition of the Armenian Genocide have an important role for the prevention of crimes against humanity.
Armenia is interested in the establishment of new conditions aimed at continuous peace, stability and regional security in the South Caucasus, according to the RA NA Speaker. Galust Sahakyan stated that Armenia pursues the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict and spotlights the establishment of atmosphere of confidence in the region.
The Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili, welcoming the RA NA Speaker and those present, noted that the goal of the Georgian delegation was to advance friendly relations with neighbouring countries and promote intensification of economic and cultural ties. He attached importance to the steps aimed at the deepening of cooperation between the Parliaments of Armenia and Georgia.