ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խմբի ընդլայնված նիստում
Մարտի 18-ին Գոլդեն Թյուլիփ հյուրանոցում տեղի է ունեցել ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խմբի (ԱԽ) ընդլայնված նիստը, որը նախագահում էր խմբի ղեկավար, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Նիստին մասնակցել են աշխանտանքային խմբի անդամները, միջազգային փորձագետներ եւ ոլորտի մասնագետներ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Սահմանադրության 210-րդ հոդվածի 5-րդ կետի պահանջի կատարման եւ «Վերահսկիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքը Աուդիտի բարձրագույն մարմինների միջազգային կազմակերպության (INTOSAI) չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու նպատակով ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ: Այն ձեւավորվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ պատգամավորների, ԱԺ աշխատակազմի, ՀՀ Վերահսկիչ պալատի, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի, ՀՀ արդարադատության նախարարության, ՀՀ ֆինանսների նախարարության, ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Տեղեկացնենք, որ աշխատանքային խումբը մշակել է «ՀՀ վերահսկիչ (հաշվեքննիչ) պալատի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու համար անհրաժեշտ աշխատանքների ճանապարհային քարտեզ, ինչպես նաեւ՝ հայեցակարգային տեսակետներ՝ քննարկման առարկա հիմնական հարցերի վերաբերյալ:
Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ քննարկումը նվիրված է Հաշվեքննիչ պալատի մասին նոր օրենքի մշակման համար անհրաժեշտ առավել բարդ հարցերի ուսումնասիրմանը եւ քննարկմանը: Աշխատանքային խմբի ղեկավարի կարծիքով՝ քննարկումների ընթացքում հնարավոր կլինի գտնել բոլոր մտահոգիչ հարցերի պատասխանները:
Ոլորտում նշանակալի փորձ ունեցող մասնագետները եւ GIZ-ի գրասենյակի կողմից արտերկրից հրավիրված փորձագետները՝ Լոթար Շպիլհոֆը եւ Յենս Փորցուցեքը ներկայացրել են իրենց մասնագիտական դիրքորոշումները եւ միջազգային լավագույն օրինակելի փորձը: Խոսելով INTOSAI եւ ISSAI ֆինանսական վերահսկողության միջազգային ստանդարտներից՝ փորձագետները նշել են, որ դրանք օրենքներ չեն, այլ կանոններ են, որոնց կարելի է հետեւել:
Նշենք, որ ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագիրն աջակցում է ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խմբին` Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության հետ կնքած համաֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում, որն ուղղված է Հայաստանի արտաքին վերահսկողության համակարգի անկախության, արդյունավետության եւ թափանցիկության հզորացմանը:
Նիստի աշխատանքը կշարունակվի մարտի 19-ին՝ նույն վայրում:
Քննարկում ՀՀ «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծի վերաբերյալ
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ մարտի 18-ին խորհրդարանական խմբակցությունների մասնակցությամբ կազմակերպել էր քննարկում «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» Կ-960 նախագծի շուրջ: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, պատգամավորներ, ՀՀ արդարադատո...
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավարին
Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Թոմաս Շրափելին եւ հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի գիտաշխատող Ֆլորիան Ֆեյերաբենդին: Ողջունելով հյուրերին՝ Էդուարդ Շարմազանովն արժեւորել է Կոնրադ Ադենաուեր...
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը մարտի 18-ին հանդիպել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Թոմաս Շրափելի եւ հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի գիտաշխատող Ֆլորիան Ֆեյերաբենդի հետ: Ողջունելով հյուրերին եւ շնորհավորելով...

18 марта в отеле “Голден Тулип” состоялось расширенное заседание рабочей группы по совершенствованию правовой рамки системы внешнего контроля РА, которое вел председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Минасян. В заседании приняли участие члены рабочей группы, международные эксперты и специалисты сферы.
Напомним, что во исполнение требования п.5 ст.210 Конституции РА и с целью гармонизации закона РА “О Контрольной палате” со стандартами Международной организации верховных органов аудита (INTOSAI) в   Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам создана рабочая группа. Она сформирована с участием депутатов Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представителей Аппарата НС, Контрольной палаты РА, Аппарата Правительства РА, Министерства юстиции РА, Министерства финансов РА, Центрального банка РА и Германского общества международного сотрудничества (GIZ ). К сведению, рабочая группа разработала дорожную карту необходимых работ по внесению изменений и дополнений в закон РА “О Контрольной (аудиторской) палате РА”, а также концептуальные точки зрения по основным вопросам предмета обсуждения.
Г.Минасян отметил, что дебаты посвящены изучению и обсуждению необходимых для разработки нового закона об Аудиторской палате наиболее сложных вопросов. По мнению руководителя рабочей группы, в ходе обсуждений, возможно, будут найдены ответы на все волнующие вопросы.
Специалисты с большим опытом в сфере и приглашенные офисом GIZ из-за границы эксперты Лотар Шпилхофф и Йенс Порцуцек представили свои профессиональные позиции и образцовый международный опыт. Говоря о международных стандартах финансового контроля INTOSAI и ISSAI, эксперты отметили, что это не законы, а каноны, которым можно следовать.
Отметим, что программа GIZ “Управление общественными финансами на Южном Кавказе”   содействует рабочей группе по совершенствованию правовой рамки системы внешнего контроля РА в рамках заключенного с делегацией ЕС в Армении соглашения о софинансировании, которое направлено на независимость, эффективность и усиление прозрачности системы внешнего контроля Армении.
Работа заседания будет продолжена 19 марта в том же месте.
18.03.2016
Дебаты по проекту Избирательного кодекса РА
18 марта Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам под председательством О.Саакяна организовала с участием парламентских фракций обсуждение по проекту Избирательного кодекса (ИК) РА Կ-960. В дебатах приняли участие вице-спикер НС Э.Нагдалян, депутаты НС, министр юстиции РА А.О...
Вице-спикер НС Э.Шармазанов принял регионального руководителя Фонда Конрада Аденауэра
18 марта   вице-спикер НС Э.Шармазанов принял руководителя регионального офиса Южного Кавказа Фонда Конрада Аденауэра Томаса Шрапеля и научного сотрудника регионального офиса фонда Флориана Фейерабенда.Приветствуя гостей, Э.Шармазанов оценил деятельность Фонда Конрада Аденауэра в Армении и...
18 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян встретился с новоназначенным руководителем регионального офиса Фонда Конрада Аденауэра Томасом Шрапелем и научным сотрудником регионального офиса фонда Флорианом Фейерабендом.Приветствуя гостей и поздравив г-на Шрапеля с ...