ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խմբի ընդլայնված նիստում
Մարտի 18-ին Գոլդեն Թյուլիփ հյուրանոցում տեղի է ունեցել ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խմբի (ԱԽ) ընդլայնված նիստը, որը նախագահում էր խմբի ղեկավար, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Նիստին մասնակցել են աշխանտանքային խմբի անդամները, միջազգային փորձագետներ եւ ոլորտի մասնագետներ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Սահմանադրության 210-րդ հոդվածի 5-րդ կետի պահանջի կատարման եւ «Վերահսկիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքը Աուդիտի բարձրագույն մարմինների միջազգային կազմակերպության (INTOSAI) չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու նպատակով ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ: Այն ձեւավորվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ պատգամավորների, ԱԺ աշխատակազմի, ՀՀ Վերահսկիչ պալատի, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի, ՀՀ արդարադատության նախարարության, ՀՀ ֆինանսների նախարարության, ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Տեղեկացնենք, որ աշխատանքային խումբը մշակել է «ՀՀ վերահսկիչ (հաշվեքննիչ) պալատի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու համար անհրաժեշտ աշխատանքների ճանապարհային քարտեզ, ինչպես նաեւ՝ հայեցակարգային տեսակետներ՝ քննարկման առարկա հիմնական հարցերի վերաբերյալ:
Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ քննարկումը նվիրված է Հաշվեքննիչ պալատի մասին նոր օրենքի մշակման համար անհրաժեշտ առավել բարդ հարցերի ուսումնասիրմանը եւ քննարկմանը: Աշխատանքային խմբի ղեկավարի կարծիքով՝ քննարկումների ընթացքում հնարավոր կլինի գտնել բոլոր մտահոգիչ հարցերի պատասխանները:
Ոլորտում նշանակալի փորձ ունեցող մասնագետները եւ GIZ-ի գրասենյակի կողմից արտերկրից հրավիրված փորձագետները՝ Լոթար Շպիլհոֆը եւ Յենս Փորցուցեքը ներկայացրել են իրենց մասնագիտական դիրքորոշումները եւ միջազգային լավագույն օրինակելի փորձը: Խոսելով INTOSAI եւ ISSAI ֆինանսական վերահսկողության միջազգային ստանդարտներից՝ փորձագետները նշել են, որ դրանք օրենքներ չեն, այլ կանոններ են, որոնց կարելի է հետեւել:
Նշենք, որ ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագիրն աջակցում է ՀՀ արտաքին վերահսկողության համակարգի իրավական շրջանակի կատարելագործման աշխատանքային խմբին` Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության հետ կնքած համաֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում, որն ուղղված է Հայաստանի արտաքին վերահսկողության համակարգի անկախության, արդյունավետության եւ թափանցիկության հզորացմանը:
Նիստի աշխատանքը կշարունակվի մարտի 19-ին՝ նույն վայրում:
Քննարկում ՀՀ «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծի վերաբերյալ
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ մարտի 18-ին խորհրդարանական խմբակցությունների մասնակցությամբ կազմակերպել էր քննարկում «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» Կ-960 նախագծի շուրջ: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, պատգամավորներ, ՀՀ արդարադատո...
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավարին
Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Թոմաս Շրափելին եւ հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի գիտաշխատող Ֆլորիան Ֆեյերաբենդին: Ողջունելով հյուրերին՝ Էդուարդ Շարմազանովն արժեւորել է Կոնրադ Ադենաուեր...
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը մարտի 18-ին հանդիպել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Թոմաս Շրափելի եւ հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի գիտաշխատող Ֆլորիան Ֆեյերաբենդի հետ: Ողջունելով հյուրերին եւ շնորհավորելով...

At the Broadened Meeting of the Working Group on the Improvement of the RA External Control System Legal Frame
On March 18, in the Golden Tulip Hotel the broadened meeting of the Working Group (WG) on the Improvement of the RA External Control System Legal Frame presided over by the Head of the Group, the Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan took place. The members of the Working Group, experts and specialists of the sphere took part in the meeting.
The Working group was established with the participation of the members of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the representatives of the NA Staff, the RA Control (Audit) Chamber, the RA Government Staff, the RA Ministry of Justice, the RA Ministry of Finance, the RA Central Bank and the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH (German Federal Enterprise for International Cooperation). Let us note that the Working Group worked out a road map of the necessary works on the Amendments to the RA Law on the RA Control Chamber, as well as the conceptual viewpoints on the main issues of matter of discussion.
Gagik Minasyan has noted that the discussion is dedicated to the study and the debate of more complicated issues necessary for the revision of the new law on Audit Chamber. In the opinion of the Head of the Working Group during the discussions it will be possible to find the answers of all  questions of concern.
The specialists of significant experience in the sphere and the experts invited from abroad by the GIZ Office Lothar Spielhoff and Jens Porzuzeck presented their professional positions and the international best exemplary experience. Talking about the international standards of the INTOSAI and ISSAI financial control, the experts have noted that they are not laws, but rules, which may be followed.
Let us note that the GIZ Public Financial Management in the South Caucasus programme supports the Working Group (WG) on the Improvement of the RA Foreign Control System Legal Frame within the framework of the co-financing agreement signed with the European Union Delegation to Armenia, which is aimed at the independence of the foreign control, efficiency and strengthening of transparency in Armenia.
The work of the meeting will continue at the same venue on March 19.
18.03.2016
Discussion on the RA Draft Electoral Code
On March 18, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan with the participation of the parliamentary factions organized a discussion on the RA Draft K-960 Electoral Code. The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the deputies, the RA Minister of Justice Arpin...
NA Vice President Eduard Sharmazanov Receives the Regional Head of the Konrad Adenauer Foundation
On March 18, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the Head of the Konrad Adenauer Stiftung/Foundation (KAS) Regional Program, Political Dialogue South Caucasus Office Thomas Schrapel and the Scientific Associate of the KAS Regional Program Office Florian Feyerabend.Welcoming the gues...
On March 18, the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the newly appointed Head of the Konrad Adenauer Stiftung/Foundation (KAS) Regional Office Thomas Schrapel and the Scientific Associate of the Regional Office of the Foundation Florian Feyera...