Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը խորհրդարանական գործընկերների հետ պարբերաբար այցեր է իրակա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը: Նեղ կազմով տեղի ունեցած զրույցին հաջորդել է ը...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 5-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը: Նեղ կազմով տեղի ունեցած զրույցին...
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը տեղի կունենա հուլիսի 8-ին՝ ժամը 13:00-ին, 414 սրահում: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտ...
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության օրինապաշտ քաղաքացիներ, Հուլիսի 5-ին մենք նշում ենք մեր մայր օրենքի՝ Սահմանադրության օրը: 29 տարի առաջ ...
Պղպջակներ, պաղպաղակ, թխվածքաբլիթներ, մուլտհերոսներ, տիկնիկային ներկայացում, ուրախ պարեր լոռեցի երեխաների օրը տոն դարձնելու համար: ՀՀ Ազգային ժողովի այ...
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնո...

The Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan regularly visits the areas of strategic significance for Armenia'...
The RA NA President Alen Simonyan received the congressional delegation led by the U.S. Senator Roger Wicker. At the talk in small format the meeting ...
On July 5, the RA NA President Alen Simonyan received the congressional delegation led by the U.S. Senator Roger Wicker. At the talk in small format t...
Alen Simonyan’s congratulatory address on Constitution Day: National Assembly will not spare any effort on the path of its activity to make your life more prosperous
Dear compatriots, law abiding citizens of the Republic of Armenia!On July 5, we celebrate the day of our mother law – Constitution Day.29 years ago th...
Bubbles, ice cream, cookies, animation heroes, puppet show, happy dances made the day for children of Lori a festivity.In the park of the RA National ...
In accordance with Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 44 of the constitutional law the Rules of Procedure, on the ...
Your problems are in the center of attention of our authorities, and we’ll do our best in order to mitigate the damage caused because of disaster: The...
On July 3, the Head of the RA NA With Honor Faction Hayk Mamijanyan and the deputies of the Armenia Faction Artur Khachatryan, Armen Gevorgyan and Ann...
The member of the RA NA delegation to OSCE PA, the deputy of the Armenia Faction Lilit Galstyan gave a speech during the Annual Session of the Assembl...