National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
Armenian Russian English French
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Competition Council  |   Links
 
Artur Hovhannisyan
Sequential number
Birth date
26.05.1990
Party
"Civil Contract"
Faction
15.11.2021
"Civil Contract" Faction  (secretary)
02.08.2021 - 15.11.2021
"Civil Contract" Faction  
Committee
Membership
E-mail


Born May 26, 1990 in Yerevan.

2008 - 2010 - Served in the Armed Forces of the Republic of Armenia.

2007 - 2008 - Studied at the Faculty of Journalism of the Monte Melkonyan University.

2016 - Graduated from the Faculty of Journalism of the Yerevan State University. Journalist.

2012 - 2013 - Correspondent of the television company “A1 +.”

2013 - 2015 - Engaged in business.

2015 - 2016 - Correspondent of the television company “A 3.”

2016 - 2017 - Correspondent, commentator on news releases, producer of the video production division of the “www.1in.am. The first informational” site.


2017- 2018 - General producer of the Internet television company “www.para.tv.”

2018 - 2019 - First Deputy Director of the SNCO (State Non-Commercial Organization) Center for Public Relations and Information of the Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia.

June 10, 2019 - August 2, 2021 - Member of the National Assembly (national electoral list of the “My Step” alliance of parties). Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly. Member of the “My Step” faction.

June 20, 2021 - Elected Member of the National Assembly from the national electoral list of the “Civil Contract” party.

Married, with two children.



NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations   |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS