ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի ներկայացմամբ՝  խորհրդարանը դեկտեմբերի 7-ի նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի մարմինների իրավասությանը վերաբերող հարցերի շուրջ տեղեկատվական փոխգործակցության եւ էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Համաձայնագիրը ստորոգրվել է 2021թ. մայիսին Մոսկվայում:
Փաստաթղթի վավերացմամբ ՀՀ ոստիկանության եւ ՌԴ ներքին գործերի նախարարության կողմից որոշված ստորաբաժանումների միջեւ տեղեկատվության փոխանակումը հնարավոր կլինի կազմակերպել առավել օպերատիվ եւ արդյունավետ: Փոխոստիկանապետի խոսքով՝ համաձայնագրի շրջանակում ստացված տեղեկատվությունը կօգտագործվի բացառապես ծառայողական նպատակներով եւ առանց գրավոր համաձայնության չի փոխանցվի որեւէ երրորդ կողմի: «Պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության փոխանակում եւս չի իրականացվելու»,-հավելել է զեկուցողը:
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 7-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում  հյուրընկալել է Հայաստանի մարզերի, սահմանամերձ գյուղերի երեխաներին, ինչպես նաեւ ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոցի աշակերտներին ու ուսուցիչներին: Հյուրերը նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են ԱԺ նիստերի աշխատանքին, այցելել գրադարան ու թանգարան: ՀՀ...
Դեկտեմբերի 7-ին խորհրդարանն սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝  հաստատելով  նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:  ԱԺ որոշմամբ՝ մի խումբ նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում: Քննարկվել է...

7 декабря заместителя начальника Полиции РА А.Фиданян представил к обсуждению  парламента вопрос ратификации подписанного в Москве в   мае 2021 г. Соглашения между Правительством РА и Правительством РФ об информационном взаимодействии и электронном обмене информацией по вопросам, относящимся к юрисдикции Полиции РА и органов внутренних дел РФ.
С ратификацией документа станет возможным более оперативно и эффективно организовать обмен информацией между Полицией РА и подразделениями, определенными МВД РФ. По словам заместителя начальника Полиции РА, информация, полученная в соответствии с Соглашением, будет использоваться исключительно в служебных целях и не будет передана третьим лицам без письменного согласия. “Информация, составляющая государственную тайну, также не подлежит обмену”, - добавил докладчик.
7 декабря в рамках программы “Открытый урок” НС посетили дети  приграничных областей и сел Армении,  а также учащиеся и педагоги старшей школы “Гераци”  ЕГМУ. Гости наблюдали за работой заседаний НС, посетили библиотеку и музей.Депутат фракции “Гражданский договор” В.Акопян встретился...
7 декабря парламент приступил к работе очередных заседаний, утвердив проекты повесток дня сессии и очередных заседаний. По решению НС обсуждение ряда законопроектов во втором чтении будет проведено в течение 24 часов после их принятия в первом чтении.Обсужден вопрос о включении проектов с отрицатель...