Ապրիլի 21-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը եւ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Տաթեւիկ Ստեփանյանն այցելել են նախարարության ենթակայությամբ գործող Երեւանի «Մանկան տուն» ՊՈԱԿ: Նրանք խնամքի հաստատությունում ծանոթացել են երեխաների կեցության պայմաններին, առօրյային, շփվել երեխաների հետ:
Տնօինության հետ քննարկվել են մատուցվող ծառայությունների որակն ու դրանց բարելավմանն ուղղված առաջիկա անելիքները, ինչպես նաեւ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների ջանքերի համատեղման կարեւորությունը` ապահովելու երեխաների մուտքը հաստատություններ կանխարգելելուն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
Ընտանիքում ապրելու երեխայի իրավունքի իրացմանն ու ներդաշնակ զարգացմանն ուղղված քաղաքականության շնորհիվ շարունակվելու են իրականացվել երեխաների` շուրջօրյա խնամքի հաստատություններից դուրսբերումը եւ ընտանիքների հետ վերամիավորումը, ինչպես նաեւ ապահովվելու է թիրախային եւ կարիքահենք աջակցության տրամադրումը` այդ նպատակով բարձրացնելով երեխայի եւ ընտանիքի աջակցության կենտրոնների գործունեության արդյունավետությունը:

On April 21, the Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan and the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan visited the Yerevan Children’s Home State Non-Commercial Organization (SNCO) functioning under the subordination of the Ministry. They got familiarized with the children’s living conditions, everyday life and communicated with children in the care institution.
The quality of the rendering services and the upcoming work aimed at their improvement, as well as the importance of combining the efforts of the legislative and executive bodies to ensure the implementation of the programmes directed to preventing the children’s entry to the institutions were discussed with the directorate.
Due to the policy of the execution of the children’s right to live in a family and the harmonic development the withdrawal of the children from the twenty-four-hour care institutions and the reunion with the families will continue, as well as providing targeted and need-based support will be ensured by raising the efficiency of the activities of the Children and Family Centres.