Գործող օրենքով ծառայությունում գտնվող քրեական գործերը, ինչպես նաեւ քրեական գործի հարուցման փուլում գտնվող գործերը փոխանցվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե եւ այլ քննչական մարմիններ՝ ըստ ենթակայության: Նշված գործերի՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե եւ այլ քննչական մարմիններ, ըստ ենթակայության փոխանցմամբ պայմանավորված, անհրաժեշտություն է առաջացել  ապահովել Հատուկ քննչական ծառայության դեպոզիտային հաշվում մնացած միջոցների բաշխումը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի եւ այլ քննչական մարմինների միջեւ: Նշելով, որ քրեական գործի հարուցման փուլում գտնվող գործեր կան, որոնց կապակցությամբ ՊԵԿ դեպոզիտ հաշվին փոխանցված դրամական միջոցներ այս պահին փաստացի առկա չեն, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել այդ միջոցների տնօրինման կապակցությամբ օրենքում կատարել համապատասխան փոփոխություններ: Այս մասին Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 16-ի արտահերթ նիստում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը՝ առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Հատուկ քննչական ծառայության մասին» օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Նախագծով առաջարկվել է, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե եւ ըստ ենթակայության` այլ քննչական մարմիններ փոխանցմամբ պայմանավորված՝ հատուկ քննչական ծառայության համար բացված դեպոզիտային հաշվում առկա միջոցները ենթակա են փոխանցման նշված մարմինների դեպոզիտային հաշիվներ, բացառությամբ՝ ՀՀ ԱԱԾ-ի»,-մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը: Փոփոխությամբ հնարավորություն կստեղծվի այն դրամական միջոցները, որոնք դեռեւս առկա են արդեն իսկ չգործող Հատուկ քննչական ծառայության դեպոզիտային հաշվում, նույնպես բաշխվեն, ինչպես բաշխվել են նախկինում:
Եզրափակիչ ելույթում հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ նախագծի մշակման փուլում հաշվառվել են բոլոր խնդիրները, հաշվարկվել են ֆինանսական միջոցները:

Pursuant to the current law, the criminal cases in the service, as well as the cases that are in the process of initiating a criminal case, were transferred to the Anti-Corruption Committee and other investigative bodies, according to their subordination. Due to the transfer of the mentioned cases to the Anti-Corruption Committee and other investigative bodies, it became necessary to ensure the distribution of funds remaining in the deposit account of the Special Investigative Service between the Anti-Corruption Committee and other investigative bodies. Noting that there are cases in the process of initiating a criminal case, in connection with which funds transferred to the deposit account of the State Revenue Committee (SRC) are not actually available at the moment, so it is necessary to make appropriate amendments to the law regarding the management of these funds. The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan said about this at the extraordinary sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs on December 16, presenting the draft law on Making Addendum to the Law on Repealing the Law on Special Investigative Service.
“The draft proposed that due to the transfer to the RA Anti-Corruption Committee and other investigative bodies, according to subordination, the funds in the deposit account opened for the special investigative service are subject to transfer to the deposit accounts of the mentioned bodies, except for the RA National Security Service,” the key rapporteur detailed. With the amendment, it will be possible to distribute the funds that are available in the deposit account of the now defunct Special Investigative Service, as they were distributed before.
In her final speech, the key rapporteur informed that all the problems were taken into account during the development of the draft, and the funds were calculated.