Մայիսի 2-ին Ազգային ժողովում կայացավ «Ժողովրդավարական առաջընթացի եւ լավ կառավարման գնահատման Freedom House-ի մեթոդները եւ հրապարակումները» թեմայով սեմինար, որին մասնակցում էին պատգամավորներ, Freedom House ոչ կառավարական կազմակերպության, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Բացելով սեմինարի աշխատանքները` ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ ՀՀ ԱԺ-ում առաջին անգամ է ներկայացվում Freedom House ոչ կառավարական կազմակերպության զեկույցը: Նա կարեւորեց Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացումը, խոսքի ազատությունը` հավաստելով, որ այս հարցում մեծ է «Freedom House» կազմակերպության դերը եւ առաքելությունը:
«Freedom House»  ոչ կառավարական կազմակերպության փոխտնօրեն Թոմաս Մելիան «Freedom House-ի հրապարակումները, Ժողովրդավարության ու լավ կառավարման գնահատման մեթոդիկան» զեկույցում ներկայացրեց կազմակերպության գործելակերպն ու ծրագրերը, տեղեկացրեց, որ վերջինս աշխարհի տարբեր երկրներում կատարում է ուսումնասիրություններ ընտրական գործընթացի, ազգային ժողովրդավարական կառավարման, քաղաքացիական հասարակության, անկախ լրատվության, տեղական ժողովրդավարական կառավարման, դատական համակարգի եւ կոռուպցիայի դրսեւորումների` ըստ այդմ արձանագրելով ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը այդ երկրներում: Պարոն Մելիան կարեւորեց զեկույցը` պարզելու համար ժողովրդավարության զարգացման մեխանիզմները Հայաստանում: Ներկայացվեցին նաեւ «Ազատությունն աշխարհում» եւ «Մամուլի ազատություն» տարեկան ուսումնասիրությունները:
«Էկոնոմիս տ Ինթելիջընս Յունիթի» ավագ խմբագիր Աննա Ուոքերը ներկայացրեց «Freedom House-ի «Անցումային շրջանի երկրներ» 2006 թ. հրատարակման Հայաստանի հիմնական միտումները» զեկույցը: Տիկին Ուոքերը նշեց, որ Հայաստանն անկախության հռչակումից հետո ժողովրդավարության զարգացման դժվարին ուղի է սկսել` այդ ճանապարհին արգելք համարելով Ադրբեջանի հետ պայքարը եւ տնտեսական հիմնախնդիրները: Աննա Ուոքերը ներկայացրեց ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը Հայաստանում` փաստելով, որ հակակշիռների եւ զսպումների համակարգի արդյունավետության բացակայությունը, նախագահական լիազորությունների կենտրոնացվածությունը, կառավարության համակարգի միակենտրոնությունը եւ անկախ քաղաքացիական հասարակության պակասը կառավարման համակարգի թուլության եւ կոռուպցիայի տարածման հիմք են հանդիսացել: Տիկին Ուոքերի դիտարկմամբ` դրական տեղաշարժ է մակրոէկոնոմիկ քաղաքականության եւ տնտեսական ու ֆինանսական ցուցանիշների բարելավումը Հայաստանում: Նրա հաղորդմամբ` «Freedom House»-ը ուսումնասիրություններ եւ վերլուծություններ է կատարում` հիմնվելով օմբուդսմենի,մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների, Եվրախորհրդի քաղաքացիական հարցերով բաժնի զեկույցներից: Ըստ Աննա Ուոքերի` Հայաստանում ԶԼՄ-ների ազատությանը խոչընդոտում են ֆինանսական սահմանափակումները:
ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը հակակոռուպցիոն պայքարում կարեւորեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ կոռուպցիայի» հանձնաժողովի գործունեությունը: Անդրադառնալով ընտրական գործընթացների թափանցիկությանը` պարոն Մարգարյանը կարեւորեց «Ընտրական օրենսգրքի»բարեփոխումները:
Ամփոփելով սեմինարի աշխատանքները` ԱԺ օրենսդրության վերլուծության եւ զարգացման վարչության պետ Աշոտ Խաչատրյանը հավաստեց, որ «Freedom House»-ի ուսումնասիրությունները կնպաստեն ժողովրդավարության զարգացմանը:
Մայիսի 2-ին մեկնարկած` Ազգային Ժողովի քառօրյա նիստի օրակարգում ընդգրկված է 46 հարց եւ  13 միջազգային համաձայնագիր: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պատգամավորներին ներկայացրեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերում  լրացումների  եւ  հետաձգումների որոշման նախագծերը, ինչպես նաեւ`...

On May 2 in the National Assembly a seminar was held on the theme “The Methods and Publications of Freedom House of Democratic Progress and Good Management Assessment,” where MPs, representatives of Freedom House NGO, NA staff attended.
Opening the works of the seminar the NA President Artur Baghdasaryan noted that in the National Assembly of the Republic of Armenia the report of the Freedom House NGO is presented for the first time. He highlighted the deepening of democratic reforms, the freedom of speech, ensuring that the role and mission of Freedom House organization is great in this issue.
Thomas Melia, Deputy Executive Director of Freedom House in his report “The Publications of Freedom House, Methods of Good Management Assessment” presented the way of working and programmes of the organization informed that the latter makes studies on election process, national democratic management, civil society, judicial system and corruption, hence recording the level of democratic development in those countries. Mr. Melia highlighted the report, which specifies the mechanism of democratic development in Armenia. The annual studies of “Freedom in the World” and “Freedom of Press” were also introduced.
Anna Walker, Editor-in-Chief of Economist Intelligence Unit presented her report “Freedom House, Countries in Transition,  2006.” Mrs. Walker noted that after the declaration of independence Armenia launched a difficult path of democratic development, considering as an obstacle on that path the struggle with Azerbaijan and the economic key problems. Anna Walker presented the level of democratic development in Armenia, saying that the absence of an effective system of checks and balances, the centralization of presidential powers, the hierarchy of management system and the lack of independent civil society have been the basis of weakness of management system and corruption spreading. As Mrs. Walker observed, the improvement of macroeconomic policy and economic and financial indices is a positive move. As he said, the Freedom House makes studies and analyses based on the reports of Ombudsman, organizations on Human Rights and on Civil Issues of the Council of Europe. According to Anna Walker, the financial restrictions impede the freedom of mass media in Armenia.
MP Hovhannes Margaryan highlighted in anticorruption fighting the activity of the committee “Parliamentarians Against Corruption” set up on the initiative of NA President Artur Baghdasaryan. Touching upon the transparency of electoral processes, Mr. Margaryan highlighted the reforms of Electoral Code.
Wrapping up the works of seminar Ashot Khachatryan, Head of NA Legislative Analysis and Development Department ensured that the studies of Freedom House will promote the development of democracy.
There are 46 issues and 13 international agreements on the agenda of May 2 four-day sittings of the National Assembly. NA President Artur Baghdasaryan introduced the draft resolutions of addenda and delays on the agendas of the session and four-day sittings, as well as the agenda draft of the four-d...