Մայիսի 2-ին Ազգային ժողովում կայացավ «Ժողովրդավարական առաջընթացի եւ լավ կառավարման գնահատման Freedom House-ի մեթոդները եւ հրապարակումները» թեմայով սեմինար, որին մասնակցում էին պատգամավորներ, Freedom House ոչ կառավարական կազմակերպության, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Բացելով սեմինարի աշխատանքները` ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ ՀՀ ԱԺ-ում առաջին անգամ է ներկայացվում Freedom House ոչ կառավարական կազմակերպության զեկույցը: Նա կարեւորեց Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացումը, խոսքի ազատությունը` հավաստելով, որ այս հարցում մեծ է «Freedom House» կազմակերպության դերը եւ առաքելությունը:
«Freedom House»  ոչ կառավարական կազմակերպության փոխտնօրեն Թոմաս Մելիան «Freedom House-ի հրապարակումները, Ժողովրդավարության ու լավ կառավարման գնահատման մեթոդիկան» զեկույցում ներկայացրեց կազմակերպության գործելակերպն ու ծրագրերը, տեղեկացրեց, որ վերջինս աշխարհի տարբեր երկրներում կատարում է ուսումնասիրություններ ընտրական գործընթացի, ազգային ժողովրդավարական կառավարման, քաղաքացիական հասարակության, անկախ լրատվության, տեղական ժողովրդավարական կառավարման, դատական համակարգի եւ կոռուպցիայի դրսեւորումների` ըստ այդմ արձանագրելով ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը այդ երկրներում: Պարոն Մելիան կարեւորեց զեկույցը` պարզելու համար ժողովրդավարության զարգացման մեխանիզմները Հայաստանում: Ներկայացվեցին նաեւ «Ազատությունն աշխարհում» եւ «Մամուլի ազատություն» տարեկան ուսումնասիրությունները:
«Էկոնոմիս տ Ինթելիջընս Յունիթի» ավագ խմբագիր Աննա Ուոքերը ներկայացրեց «Freedom House-ի «Անցումային շրջանի երկրներ» 2006 թ. հրատարակման Հայաստանի հիմնական միտումները» զեկույցը: Տիկին Ուոքերը նշեց, որ Հայաստանն անկախության հռչակումից հետո ժողովրդավարության զարգացման դժվարին ուղի է սկսել` այդ ճանապարհին արգելք համարելով Ադրբեջանի հետ պայքարը եւ տնտեսական հիմնախնդիրները: Աննա Ուոքերը ներկայացրեց ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը Հայաստանում` փաստելով, որ հակակշիռների եւ զսպումների համակարգի արդյունավետության բացակայությունը, նախագահական լիազորությունների կենտրոնացվածությունը, կառավարության համակարգի միակենտրոնությունը եւ անկախ քաղաքացիական հասարակության պակասը կառավարման համակարգի թուլության եւ կոռուպցիայի տարածման հիմք են հանդիսացել: Տիկին Ուոքերի դիտարկմամբ` դրական տեղաշարժ է մակրոէկոնոմիկ քաղաքականության եւ տնտեսական ու ֆինանսական ցուցանիշների բարելավումը Հայաստանում: Նրա հաղորդմամբ` «Freedom House»-ը ուսումնասիրություններ եւ վերլուծություններ է կատարում` հիմնվելով օմբուդսմենի,մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների, Եվրախորհրդի քաղաքացիական հարցերով բաժնի զեկույցներից: Ըստ Աննա Ուոքերի` Հայաստանում ԶԼՄ-ների ազատությանը խոչընդոտում են ֆինանսական սահմանափակումները:
ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը հակակոռուպցիոն պայքարում կարեւորեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ կոռուպցիայի» հանձնաժողովի գործունեությունը: Անդրադառնալով ընտրական գործընթացների թափանցիկությանը` պարոն Մարգարյանը կարեւորեց «Ընտրական օրենսգրքի»բարեփոխումները:
Ամփոփելով սեմինարի աշխատանքները` ԱԺ օրենսդրության վերլուծության եւ զարգացման վարչության պետ Աշոտ Խաչատրյանը հավաստեց, որ «Freedom House»-ի ուսումնասիրությունները կնպաստեն ժողովրդավարության զարգացմանը:
Մայիսի 2-ին մեկնարկած` Ազգային Ժողովի քառօրյա նիստի օրակարգում ընդգրկված է 46 հարց եւ  13 միջազգային համաձայնագիր: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պատգամավորներին ներկայացրեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերում  լրացումների  եւ  հետաձգումների որոշման նախագծերը, ինչպես նաեւ`...

2 мая  в НС состоялся семинар на тему “Методы и публикации “ Freedom House” по оценке демократического прогресса и  умелого управления”, в котором участвовали депутаты, представители неправительственной организации “ Freedom House”, аппарата НС.
Открывая работу семинара, Председатель НС Артур Багдасарян отметил, что в НС РА впервые представляется  доклад неправительственной организации “Freedom House”. Он подчеркнул важность углубления демократических процессов, свободу слова, заверив, что в этом вопросе велика роль и миссия организации “Freedom House”.
Замдиректора неправительственной организации “Freedom House” Томас Мелиа в докладе “Публикации “Freedom House”, методика оценки демократии и умелого управления” представил деятельность и программы организации, сообщил, что последняя в различных странах мира проводит исследования избирательного процесса, национального демократического управления, гражданского общества, независимой информации, местного демократического управления, судебной системы и проявлений коррупции, вместе с тем фиксируя уровень развития демократии в этой стране. Г-н Мелиа отметил важность доклада для выяснения механизмов развития демократии. Представлены были также годовые исследования “Свобода в мире” и “Свобода печати”.
Старший редактор “Экономист Интеллидженс Юнит” Анна Уокер представила доклад об основных тенденциях Армении 2006 года как страны переходного периода. Г-жа Уокер отметила, что Армения после провозглашения независимости начала сложнейший путь развития демократии, считая препятствием на этой стезе борьбу с Азербайджаном и экономические проблемы.  Анна Уокер представила уровень развития демократии в Армении, фиксируя, что отсутствие эффективной системы  противовесов и сдерживаний, централизация президентских полномочий, концентрация системы правления в едином центре и слабость  независимого гражданского общества послужили базой для ослабления системы управления и распространения коррупции. По наблюдению г-жи Уокер, позитивный сдвиг – макроэкономическая политика Армении и улучшение  экономических и финансовых показателей. По ее информации, “Freedom House” проводит изучение и анализ, основываясь на докладах омбудсмена, организаций, занимающихся вопросами прав человека, отдела по гражданским правам Совета Европы. По Анне Уокер,  развитию свободы СМИ в Армении препятствуют финансовые ограничения.
Депутат НС Ов.Маргарян подчеркнул важность деятельности комиссии “Парламентарии против коррупции”, созданной по инициативе Председателя НС А.Багдасаряна. Обращаясь к прозрачности избирательных процессов, г-н Маргарян отметил важность реформирования Избирательного кодекса.
Обобщая работу семинара, начальник Управления анализа и развития законодательства НС А.Хачатрян заверил, что  исследования “Freedom House” будут содействовать развитию демократии.
В повестке дня стартовавшего 2 мая четырехдневного заседания НС  включено 46 вопросов и 13 международных соглашений.  Председатель НС А.Багдасарян представил депутатам проекты решения о дополнениях  и отсрочках заседаний сессии и четырехдневки, а также проект повестки дня четырехдневк...