Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրացիան չունի այլընտրանք
Մայիսի 5-ն Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարության քաղաքական հարցերի գլխավոր տնօրեն Ժան Լուի Լորանին ընդունեց ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը:  Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
Ողջունելով հյուրին`  պարոն Թորոսյանը կարեւորեց նրա այցը Հայաստան, որը պայմանավորված է  Հայաստանի Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցության հնգամյա տարեդարձի եւ  Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցի (ՔԴԵԴ) 2006թ. ակադեմիական տարվա բացման արարողության հետ:Պարոն Թորոսյանի համոզմամբ`  հինգ տարի անց լավ հնարավորություն է ընձեռված ամփոփելու համար արվածըեւ թեւակոխելու ավելի հասուն հարաբերությունների շրջան, որը սկսվում է Սահմանադրության էական փոփոխություններով, որի կարեւոր նպատակներից մեկն էլ այն կաշկանդումների վերացումն է, որը Հայաստանին հնարավորություն չէր տալիս լիարժեք կատարելու ԵԽ-ում ստանձնած պարտավորությունները: Ս ահմանադրության փոփոխությունների ընձեռած հնարավորությունները կյանքի կոչելու միջոցովլավ հիմք կստեղծվի եվրաինտեգրացիայի գործընթացն ամբողջացնելու համար: Պարոն Թորոսյանը կարեւոր համարեց պարզել պատճառները, թե ինչու տրանսֆորմացիայի գործընթացն ավելի դանդաղ ընթացավ ԽՍՀՄ նախկին հանրապետություններում, քան Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում: Նշվեց, որ քաղաքակրթական առումով եվրոպական ինտեգրացիան Հայաստանի համար համադրելի է ազգային ինքնության արդիականացմանը, թեեւ հաճախ այս երկու գործընթացները դիտարկվում են որպես հակոտնյա: Նշվեց նաեւ, որ դեռեւս 1773 թ.-ինՀայաստանի համարմշակվել է Սահմանադրություն, որտեղ շարադրված են եղել այն սկզբունքները, որոնք այսօր էլ հիմնարար են եվրոպական ընտանիքի համար:Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մեր տարածաշրջանում Հայաստանը ԵԽ-ի անդամակցության պարտավորությունների կատարման առումով առաջատար է եւ կարեւոր է, որ մեր երկիրը առաջատար լինի նաեւ որպես միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացրած երկիր: Այս առումով կարեւոր նշանակություն ունեն 2007-ի խորհրդարանական եւ 2008-ի նախագահական ընտրությունները եւ այդ ընտրությունների միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացումը: ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ բազմակողմ միջազգային հարաբերությունների հարթությունում Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրացիան չունի այլընտրանք:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանխնդրին, պարոն Թորոսյանը կարեւոր համարեցհանդուրժողականության հաստատումը, անընդունելի համարելով ռազմատենչ կոչերը,պատերազմի եւ ատելության քարոզը: Ադրբեջանում գնալով ուժեղանում են ռազմատենչ հայտարարությունները եւ  անհանդուրժողականության կոչերը, ինչը հակասում է ԵԽԽՎ  հունվարյան 1416 բանաձեւին, որը առաջարկում էր Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոնկրետ քայլեր կատարել անվստահությանվերացման, հանդուրժողականության հաստատման, ռազմատենչ կոչերի, պատերազմի քարոզիբացառման ուղղությամբ: Միջազգային հանրության ակնկալիքները` հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, միայն այն ժամանակ իրական հիմք կստանան, երբ Ադրբեջանի այդ գործելակերպը  փոխվի: Պարոն Թորոսյանի համոզմամբ, եթե միջազգային կազմակերպությունները  եւ մասնավորապես  ԵԽ-ն հստակ դիրքորոշում արտահայտեն այս հարցի առնչությամբ,  Ադրբեջանը իր մոտեցումը վերանայելու անհրաժեշտություն կզգա:
Պարոն Թորոսյանը դրական գնահատեց  ՔԴԵԴ գործունեւությունը Հայաստանում եւ նշեց, որ քաղաքագիտական նախնական կրթության եւ Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների զարգացման առումով դպրոցը կարեւոր նշանակություն ունի:
ԵԽ Գլխավոր քարտուղարության քաղաքական հարցերի գլխավոր տնօրեն Ժան Լուի Լորանը նշեց, որ այցը Հայաստան ավելի շատ տեղեկատվություն ստանալու նպատակ ունի եւ առաջին անգամ է Հայաստանում` ԵԽ անդամակցությունից հետո: Նրա կարծիքով նույնպես Հայաստանի համար կարեւոր նշանակություն ունեն սահմանադրական բարեփոխումների իրականացումը,  որով հնարավորություն է ստեղծվել բարեփոխելու դատական համակարգը, տեղական ինքնակառավարումը, պայքարելու կոռուպցիայի դեմեւ ընդլայնելու ու խորացնելու ժողովրդավարությունը: Պարոն ԼորանըՀայաստանի համար կարեորեց առաջիկա խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների ազատ եւ արդար անցկացումը եւ հույս հայտնեց , որ Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանի առաջին երկիրը, որը կանցկացնի ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ կարժանանա դրական գնահատականի:
Պարոն Լորանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել Հայաստանին քաղաքագիտությունը զարգացնելու եւ այս ուղղությամբ կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու հարցում:

Для Армении Европейская интеграция не имеет альтернативы
5 мая Заместитель Председателя НС, руководитель делегации НС РА в ПАСЕ принял Генерального директора по политическим вопросам Генерального секретариата Совета Европы Жана Луи Лорана. На встрече присутствовал Специальный предствитель Генерального секретаря Совета Европы Бояна Урумова.
Г-н Торосян, приветствуя гостя, отметил важность его визита в Армению, обусловленного пятилетним юбилеем членства Армении в Совете Европы и церемонией открытия в 2006 году академического года Ереванской школы Политических Курсов (ЕШПК). По убеждению г-на Торосяна, нам предоставлена хорошая возможность обобщить проделанную за пять лет работу и вступить в стадию более зрелых отношений, стартующих с внесения существенных изменений в Конституцию, одной из важных целей которых является ликвидация той скованности, которая не давала Армении возможности выполнять полноценно принятые перед СЕ обязательства. Посредством претворения в жизнь возможностей, предоставленных изменениями в Конституцию будет создана хорошая возможность для того, чтобы сделать процесс евроинтеграции целостным. Г-н Торосян придал важность выяснению причин более медленного чем в странах Центральной и Воточной Европы процесса трансформации в республиках бывшего СССР. Было отмечено, что европейская интеграция для Армении сопоставима с актуализацией национальной самобытности в аспекте цивилизации, хотя часто эти два процесса рассматриваются в качестве контрастных. Было также отмечено, что еще в 1773 году для Армении была разработана Конституция, где были изложены принципы, которые являются основными для европейской семьи и сегодня. Г-н Торосян отметил, что Армения является в регионе лидером в плане выполнения взятых перед СЕ обязательств и важно, чтобы наша страна была лидером в аспекте проведения выборов в соответствии со всеми международными критериями страной. В этом плане проведение парламентских и президентских выборов в 2007-2008 гг. в соответствии с международными критериями имеет важное значение.По убеждению Заместителя Председателя НС, европейская интеграция в спектре многосторонних международных отношений не имеет альтернативы для Армении.
Г-н Торосян, коснувшись разрешения карабахской проблемы и считая неприемлемым воинственные призывы и пропоганду войны и ненависти, счел важным установление атмосферы терпимости. Воинственные заявления в Азербайджане постоянно усиливаются, что противоречит январской резолюции 1416 ПАСЕ, предлагающей Армении и Азербайджану сделать конкретные шаги в направлении устранения недоверия, установления атмосферы терпимости и исключения пропаганды войны. Ожидания международного сообщества в отношение урегулировния конфликта получат реальную основу только когда изменится образ действий Азербайджана. По убеждению г-на Торосяна, если международные организации и СЕ, в частности, выразят особую позицию по этому вопросу, то Азербайджан почувствует необходимость пересмотра своих подходов.
Г-н Торосян положительно оценил деятельность ЕШПК в Армении и отметил, что Школа имеет важное значение в плане развития начального политологического образования и демократических ценностей в Армении.
Генеральный директор по политическим вопросам Генерального Секретариата СЕ Жан Луи Лоран отметил, что его визит в Армению имеет целью получить еще большую информацию, и этот визит является первым после вступления Армении в СЕ. По его мнению, осуществление конституционных преобразованиой, предоставляющей возможность реформировать судебную систему, местное самоуправление, бороться с коррупцией, расширять и углублять демократию, имеет большое значение для Армении. Г-н Лоран придал важность проведению свободных и справедливых парламентских и президентских выборов в Армении и выразил надежду, что она станет первой страной региона, которая проведет свободные и справедливые выборы и удостоится позитивной оценки.
Г-н Лоран выразил готовность содействовать Армении в развитии политологии и осуществлении конкретных программ в этом направлении.