ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մայիսի 24-ին Ազգային ժողովում բացվեց երիտասարդ նկարչուհի, նկարիչների միության անդամ Արեւիկ Պետրոսյանի` Անկախության 15 ամյակին նվիրված անհատական ցուցահանդեսը, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, արվեստաբաններ, լրագրողներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանի գնահատմամբ` երիտասարդ նկարչուհու գործերում հետաքրքիր խորհուրդ կա: «Օրգանական ապակու վրա պատկերված ալ կակաչները մեր երկրի պայքարը, հաղթանակն ու անկախությունն են խորհրդանշում, դրան հաջորդում են խաղաղության ծաղիկները, ապա անդորր է տիրում: Գործերում ներկայացված է նաեւ կնոջ կերպարը, որը չի թողնում, որ կյանքի թելը կտրվի»,- նկարչուհու աշխատանքներն այսպես ներկայացրեց տիկին Հակոբյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հոգեհարազատ համարելով այդ ոճը` նշեց, որ այն ցույց է տալիս, որ գեղանկարչության մեջ կան նոր ճանապարհներ, որոնք դեռ պետք է հայտնաբերվեն: Ըստ պարոն Հովհաննիսյանի` ցուցահանդեսը մեր երկրի ապագան ավելի լուսավոր տեսնելու հնարավորություն տվեց:
Հերմինե Նաղդալյանը մաղթեց երիտասարդ նկարչուհուն նվաճել մեծ ցուցասրահներ: Նա շնորհակալություն հայտնեց Արեւիկ Պետրոսյանին , որ պատրաստ է իր հոգու ջերմությունը նվիրել ուրիշներին:
Ուժեղ բանակները` խաղաղության եւ կայունության գրավական
Մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ,  գեներալ-գնդապետ Սերգեյ Կիրիչենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Միքայել Հարությունյանը, Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոն ...
Հանդիպում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Մայիսի 24-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի Վանդեա քաղաքի մարզային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ Սուշեի եւ մշակութային, տնտեսական եւ զբոսաշրջության հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆրանսուա Բոնի հետ: Նշվեց, որ առա...
Մայիսի 24-ի նիստում ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ օրը քննարկված «Երեւան Ջուր» փակ բաժնետիրական ընկերությանը բնապահպանական վճարների արտոնություններ սահմանելու մասին» եւ «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ...

24 мая по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи в Национальном Собрании открылась индивидуальная выставка члена Союза молодых художников и художниц Аревик Петросян, посвященная 15-летию Независимости Армении, в которой принимали участие депутаты НС, искусствоведы и журналисты.
По оценке председателя Комиссии Грануш Акопян, картины художницы имеют интересное содержание. ,,Красные маки, изображенные на органическом стекле, символизируют борьбу, победу и независимость нашей страны, за этим следуют цветы мира, затем царит тишина. На картинах изображен также образ женщины, не позволяющей оборвать нити жизни”, - представила работы художницы г-жа Акопян.
Заместитель Председателя НС Ваан Ованнисян, будучи привеженцем этого стиля, отметил, что он показал, что в живописи есть новые пути, которые еще должны быть открыты. По мнению г-на Ованнисяна, выставка предоставила возможность видеть будущее нашей страны еще более светлым.
Депутат Эрмине Нагдалян пожелала молодой художнице покорить большие выставочные залы. Она выразила благодарность Аревик Петросян за то, что она готова подарить тепло своей души другим.
Сильные армии – гарантия мира и стабильности
24 мая Заместитель Председателя НС РА Тигран Торосян принял делегацию во главе с Начальником Генерального штаба Вооруженных сил Украины, Генерала-полковника Сергея Кириченко. Во встрече принимали участие Начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА Микаэл Арутюнян, Посол Украины в Армении Алексан...
Встреча в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, культуры и молодежи
24 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, культуры и молодежи Грануш Акопян встретилась с Председателем Областного совета города Вандея Франции Домиником Суше и заместителем Председателя Комиссии по вопросам культуры, экономики и туризма Франсуа Боном. Было отмечено, что целью ми...
Энергетическая безопасность – как приоритет
На заседании 24 мая депутаты НС приняли голосованием обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты “Об установлении льгот по природоохранным платежам для ЗАО “Ереван-джур” и “О внесении дополнений в закон “О природоохранных и природопользовательных платежах”, “О внесении изменения в закон “О праздни...