Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն ավելի վաղ կսկսի գործել. փոփոխություններ են առաջարկվում ՀՀ դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում
2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ընդունվել է «ՀՀ դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքը, որը նախատեսում է Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման վերաբերյալ նորմերն ուժի մեջ դնել 2024 թվականի հունվարի 1-ից: Ներկայացված իրավակարգավորման համատեքստում, մինչեւ վերոհիշյալ նորմի ուժի մեջ մտնելը, ստեղծվում է իրավիճակ, երբ Առաջին ատյանի կարգով հակակոռուպցիոն գործերի քննություն իրականացվում է մասնագիտացված Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից, բայց այդ նույն գործերով կայացված ակտերի վերաքննություն իրականացնում են Վերաքննիչ քաղաքացիական եւ Վերաքննիչ քրեական դատարանները. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծի փաթեթի զեկուցման ընթացքում:
Փոխնախարարի պնդմամբ ինստիտուտի բնականոն եւ լիարժեք կենսագործունեությունը պահանջում է, որպեսզի մասնագիտացման գործոնը հստակ արտահայտված լինի տվյալ տեսակի գործերի քննության իրականացմամբ օժտված բոլոր դատական ատյաններում` օրենքով սահմանված ժամկետից ավելի վաղ ժամկետներում, որը նախատեսվել է սույն թվականի հունիսի 15-ը:
«Միեւնույն ժամանակ անհրաժեշտություն է առաջացել համապատասխան փոփոխություններ կատարել, այն է` ավելի վաղ ժամկետ (հունիսի 15) սահմանել նաեւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ի օրենքում, քանի որ նշված օրենքի առաջին եւ երկրորդ մասերի ուժով Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանների դատավորներին գործունեության ոլորտով պայմանավորված, ռիսկայնությունից ելնելով, օրենքով սահմանված կարգով, նախատեսվել է տալ հավելում` 2024 թվականի հունվարի 1-ից»,- ասել է Արդարադատության փոխնախարարը:
Գերատեսչության ներկայացուցիչը հարկ է համարել նշել նաեւ, որ Կառավարությունը նախագծերի փաթեթը լրամշակել է պայմանավորված հարակից օրենքում Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանին վերաբերող դրույթների ուժի մեջ մտնելու ժամկետում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությամբ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը փոխնախարարից հետաքրքրվել է` ինչո՞ւ է Արդարադատության նախարարությունն օրենքն ընդունելիս ուշ ժամկետ նշել այն ուժի մեջ դնելու համար, ինչին ի պատասխան` Լեւոն Բալյանն ասել է, որ նախկինում հաշվի էին առել Հակակոռուպցիոն դատարանի շենքային ու գույքային պայմանների ստեղծման համար անհրաժեշտ ժամկետները, սակայն կազմակերպչական աշխատանքներն ավելի ինտենսիվ կերպով են իրականացվում: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի շենքը կառուցման փուլում է, հավանաբար աշխատանքներն ավելի շուտ կավարտեն:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նկատել է` իր պատգամավորական 5 տարիների պրակտիկայի ընթացքում առաջին դեպքն է, որ ժամկետներն առաջ են բերում:
Հարակից զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանը հորդորել է հավանություն տալ նախագծին ու առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում քննարկել ու հասկանալ` կավարտվի՞ արդյոք Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման աշխատանքը մինչեւ հունիս:
Օրենքների նախագծերի փաթեթն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանն ու ընդգրկվել առաջիկա լիագումար նիստերի օրակարգում:
Գեւորգ Պապոյանն ու Հասմիկ Հակոբյանն ԱԺ-ում ընդունել են Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչներին
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն ապրիլի 21-ին խորհրդարանում հյուրընկալել են Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի ներկայացուցիչներ Իվո Բալինովին, Փոլ Բելայլին եւ Հովհաննես Մարգարյանցին: Հյուրերը պատգամավորների հետ քննարկել են ԱԺ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է արտահերթ նիստում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները
Կառավարությունն առաջարկում է ներդնել ոստիկանության ծառայողների ատեստավորման նոր համակարգ, որի արդյունքներով համապատասխան ծառայողների համար կհաշվարկվի հավելավճար: Ատեստավորման կարգը, ինչպես նաեւ հավելավճարի չափերը եւ վճարման կարգը կսահմանվեն Կառավարության որոշմամբ: «Ոստիկանությունում ծառայության մասի...
Ապրիլի 23-ին` ժամը 12:45-ին, Սյունիքի Տեղ համայնքի համայնքապետարանում տեղի կունենա Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրյունո Ռըտայոյի գլխավորած պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը, որին կարող են մասնակցել զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները: Միջ...
Սնանկության գործընթացում գտնվող կազմակերպություններում կիրականացվի վերահսկողություն. փոփոխություններ «Սնանկության մասին» օրենքի նախագծում
Նախագծի նպատակն է սնանկության գործընթացում գտնվող կազմակերպություններում պատշաճ կարգով իրականացնել տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության, ինչպես նաեւ բնապահպանության ոլորտում վերահսկողություն. ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականու...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացված օրենքի նախագծին
Կառավարությունն առաջարկում է լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարել «Առեւտրային արբիտրաժի մասին» օրենքում եւ ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում: Օրենսդրական փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 21-ի նիստո...
Քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում ինքնիշխանությունից բռնի հրաժարվելուն ուղղված գործողությունների համար
Նախագծի նպատակն է նախատեսել  պետության ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված քրեաիրավական միջոցներ. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 21-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ քրեական օրենսգրքում ...
Քննարկվել է ՀՀ դատախազության 2022 թ. գործունեության մասին հաղորդումը
2022 թվականի ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է կոռուպցիոն հանցագործությունների 1858 դեպք: 2021 թվականի համեմատությամբ հանցագործության դեպքերը նվազել են 66-ով կամ 3,4 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ընտրակաշառք տալու եւ ընտրակաշառք ստանալու դեպքերի նվազմամբ: Այս մասին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավակ...
Ազգային ժողովն ապրիլի 21-ին շարունակել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկումը: Նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը թույլ է տվել վերականգնել նախորդ օրը տեղի ունեցած միջադեպից հետո դահլիճում չգտնվո...
Գործադիրը լրացում է առաջարկում «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում. հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել առաջարկին
Կառավարության անդամն իր լիազորությունները ստանձնում եւ դադարեցնում է ՀՀ նախագահի հրամանագրի հրապարակման պահից: Թեեւ նշված մասերով նախատեսված է` ո՞ր պահից է Կառավարության անդամը ստանձնում եւ դադարեցնում իր լիազորությունները, սակայն պարզ է դառնում, որ խոսքը վերաբերում է բոլոր այն դեպքերին, երբ Կառավար...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակման առաջին մաս եւ երկրորդ մաս:   ...

Amendments proposed in RA Constitutional Law on Judicial Code: Appellate Anti-Corruption Court to start operating earlier
On 23 December 2022, the Constitutional Law on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law of the RA Judicial Code was adopted, which designs norms on the establishment of the Appellate Anti-Corruption Court to enter into force on 1 January 2024. In the context of the presented legal regulation, before the entry into force of the above-mentioned norm, a situation is created when anti-corruption cases are investigated by the specialized Anti-Corruption Court in the First Instance order, but the acts made in the same cases are re-examined by the Appellate Civil and Appellate Criminal Courts: the RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan said during the reporting of the package of draft laws.
According to the Deputy Minister, the normal and full activity of the institute requires that the specialization factor be clearly expressed in all the courts equipped with the investigation of this type of cases earlier than the deadline set by the law, which is scheduled for June 15 of this year.
“At the same time, it became necessary to make appropriate amendments, that is, to set an earlier term (June 15) in the law of 23 December 2022 on Amending the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions:” the Deputy Minister of Justice stated.
The representative of the Ministry also considered it necessary to mention that the Government reviewed the package of drafts due to the need to make amendments in the relevant law regarding the entry into force of the provisions related to the Appellate Anti-Corruption Court.
The deputy of the Civil Contract Faction Arusyak Julhakyan inquired from the Deputy Minister why the Ministry of Justice, when adopting the law, set a late term for its implementation, in response to which Levon Balyan said that previously, they took into consideration the terms necessary for the creation of the building and property conditions of the Anti-Corruption Court, but organizational work is being carried out more intensively. The building of the Anti-Corruption Appellate Court is under construction, probably the work will be completed sooner.
The Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan noted that this is the first time during his 5-year parliamentary practice that deadlines have been brought forth.
The co-rapporteur Arusyak Julhakyan urged to approve the draft and to debate and understand whether the work on the creation of the Appellate Anti-Corruption Court will be completed by June during the first to second reading.
The package of draft laws was endorsed by the Committee and was included in the agenda of the upcoming plenary sittings.
Gevorg Papoyan and Hasmik Hakobyan receive representatives of Parliamentary Center (Canada) in National Assembly
On April 21, the deputies of the Civil Contract Faction of the National Assembly hosted the representatives of the Parliamentary Center (Canada) Ivo Balinov, Paul Belaille and Hovhannes Margaryants.The guests discussed with the deputies the development process of the Operational Plan for 2023-2024 w...
Parliament adopts legislative initiatives debated at extraordinary sitting in second reading
The Government proposes to introduce a new system of certification of police officers, based on the results of which a surcharge will be calculated for the relevant employees. The certification procedure, as well as the amounts of the surcharge and the payment procedure will be defined by the Govern...
Amendments to draft law on Bankruptcy: Control to be carried out in the organizations being in bankruptcy
The goal of the draft is to carry out technical fire security control, as well as in the sphere of environment in decent way in the organizations being in the bankruptcy: the Acting Head of the Inspection Bodies' Coordination Bureau of the Office of the RA Prime Minister Armen Danielyan said during ...
Committee endorses the draft law presented in the second reading
The Government proposes to make addenda and amendments to the law on Commercial Arbitration and the RA Civil Procedure Code. The legislative package was debated in the second reading and endorsed at April 21 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.The RA Deputy Minister of Ju...
Criminal liability defined for actions aimed at forcible renunciation of sovereignty
The objective of the draft is to design criminal legal measures aimed at defending the sovereignty of the state: the RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan said presenting the draft law on Making Addenda to the RA Criminal Code for debate at the NA Standing Committee on State and Legal Affairs i...
Report on Activity of RA Prosecutor General’s Office Debated
During the year 2022, 1858 cases of corruption crimes were recorded in Armenia. The cases of crimes compared with 2021 have decreased by 66% or 3.4%, which is mainly conditioned by reduction of cases of giving and receiving bribe. At April 21 sitting, of the RA NA Standing Committee on State and Leg...
On April 21, the National Assembly continued the debate of the report on the implementation process and results of the Government programme of the Republic of Armenia (2021-2026) for 2022.At the beginning of the sitting, the NA President Alen Simonyan allowed to restore the opportunity of the opposi...
The member of the Government assumes and terminates his powers from the moment of publication of the RA President’s decree. Although the mentioned parts design from what moment the member of the Government assumes and terminates his powers, it is clear that it refers to all those cases when the memb...