ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նամակը ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ տիկին Նենսի Փելոսիին
«Մեծարգո տիկին նախագահ
Հայաստանում մեծ ուշադրությամբ եւ հուզմունքով էինք հետեւում Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում 1915թ. Թուրքիայի կողմից իրականացրած հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի քննարկումներին:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք քվեարկության արդյունքները: 2010թ. մարտի 4-ի քվեարկությունը ոչ միայն բարոյական տուրք է հայ ժողովրդին, այլ նաեւ  արդարացի պատասխանն է նախորդ դարասկզբին մարդկության առջեւ գործած ոճրագործությանը:
Մեծարգո տիկին նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ եւ Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր այն գործընկերներին, ովքեր նպաստեցին հանձնաժողովում այս բանաձեւի ընդունմանը:
Այն սկիզբն է մի մեծ գործընթացի. հուսով եմ` չի ուշանա այն օրը, երբ բանաձեւը կընդունվի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից: Ավելորդ չեմ համարում նաեւ նշել, որ պատմական արդարության հաստատումը չի կարող խոչընդոտել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այլ, մեր խորին համոզմամբ, կարեւոր քայլ կլինի հայ եւ թուրք ժողովուրդների հաշտեցման ճանապարհին:
Օգտվելով առիթից` մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք, իսկ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին` երջանկություն եւ բարօրություն»:

Letter of the Speaker of RA National Assembly Hovik Abrahamyan to the Speaker of the House of Representatives of the U.S. Congress Mrs. Nancy Pelosi
“Dear Mrs. Speaker,
In Armenia we were following with attention and excitement the discussions of the resolution on the Armenian Genocide perpetrated in 1915 by Turkey in the Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives of the Congress of the United States.
We recorded with satisfaction the results of the voting. The voting of March 4, 2010 is not only a moral tribute to the Armenian people, but also a fair answer to the crime committed before the mankind at the beginning of the pervious century.
Dear Mrs. Speaker, in the name of the National Assembly and personally me I thank you and all the colleagues of the House of Representatives, who promoted the adoption of this resolution in the Committee.
This is a beginning of a big process: I hope the day, when the resolution is adopted by the House of Representatives, will come. I also consider not irrelevant to note that the establishment of the historical justice cannot impede the process of normalization of the Armenian-Turkish relations, but, to our deep conviction, it will be an important step on the way of reconciliation of the Armenian and Turkish peoples.
Taking the advantage, I wish you all the best, and the friendly people of the United States happiness and welfare.”
Study Visit of NA Women Deputies to the United Kingdom, Finland and Poland
Within the framework of the Memorandum of Understanding on Gender Issues signed on November 30, 2009 between the RA National Assembly and British Council Armenia Office from February 20 to March 5 the NA women deputies and a number of employees of NA Staff visited the United Kingdom of Great Britain...