Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հետ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի17-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Քննարկվել են  Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի խորհրդարանական ձեւաչափի` «Եվրանեսթի» շրջանակներում համագործակցո...
17.03.2010
Ազգային ժողովն ընդունեց մի շարք օրինագծեր
Խորհրդարանը մարտի 17-ի նիստում քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված օրակարգային բոլոր հարցերը: Շարունակվեց ՀՀ քաղաքացիական, քրեական եւ քրեական դատավարության   օրենսգրքերում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող` քաղաքական կոալիցիայի օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումը: Պատգամավո...

President of the National Assembly of the Republic of Armenia Has Telephone Conversation with the President of the European Parliament Jerzy Buzek
On March 17 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan had a telephone conversation with the President of the European Parliament Jerzy Buzek on the latter's initiative.The sides discussed issues concerning the cooperation within the framework of Euronest...
17.03.2010
National Assembly Passes a Number of Bills
At March 17 sitting the parliament passed by voting all agenda issues, which were debated on the previous day.The MPs continued debating the legislative initiative of the political coalition, which was envisaging amendments and addenda to RA Civil, Criminal and Criminal Procedure Codes. The MPs pres...