Հուլիսի 28-ին Նինոծմինդայի շրջանի Գանձա գյուղում մեկնարկեց «Տերյանական պոեզիայի օրեր» միջոցառումը, որն անցկացվում է բանաստեղծի ծննդավայրում 46 տարի շարունակ:
Գանձայի Սուրբ Կարապետ եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ Պատարագ եւ հոգեհանգստյան արարողություն՝ ի հիշատակ Վահան Տերյանի:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը, Վրաստանի մշակույթի նախարար Մանանա Բերիկաշվիլին, Հայաստան- Վրաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներ,ՀՀ գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը,հայ եւ վրացի մտավորականներ,տերյանական պոեզիայի երկրպագուներ:
Միջոցառումը վարում էր Վրաստանի հայ գրողների միության նախագահ Ժորա Սնխչյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը ողջունեց եւ շնորհավորեց ներկաներին՝ արժեւորելով Վահան Տերյանի պոեզիայի բացառիկ դերը հայ գրականության մեջ: Նա կարեւորեց «Տերյանական պոեզիայի օրերի» անցկացումը Գանձայում,որտեղ եւս մեկ անգամ հնարավորություն է տրվում՝ անդրադառնալու հայ մեծանուն քնարերգուի ստեղծագործությանը, վայելելու տերյանական պոեզիան, երիտասարդությանը վարակելու տերյանական շնչով:
Տիկին Նաղդալյանը կարեւորեց Վրաստանի խորհրդարանի եւ հայ-վրացական բազմամյա բարեկամության դերը ջավախահայության ՝ հայկական մշակույթին, ազգային արմատներին հարազատ մնալու գործում:

“Дни терьяновской поэзии” в Гандзе
28 июля в селе Гандза Ниноцминдского района Грузии начались “Дни терьяновской поэзии”, которые проводятся на родине великого поэта уже 46 лет.
В местной церкви Сурб Карапет прошла торжественная литургия в память В.Терьяна.
В мероприятии приняли участие вице-спикер НС Э.Нагдалян, посол РА в Грузии О.Манукян, министр культуры Грузии М.Берикашвили, члены комиссии межпарламентского сотрудничества Армения – Грузия, председатель Союза писателей Армении Л.Ананян, представители армянской и грузинской интеллигенции, ценители поэзии Терьяна.
Мероприятие вел  председатель Союза армянских писателей Грузии Ж.Снхчян.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян, приветствуя присутствующих, отметила исключительную роль поэзии Терьяна в армянской литературе, подчеркнула важность проведения “Дней терьяновской поэзии” в Гандзе, где представляется возможность вновь обратиться к творчеству выдающегося лирика, почувствовать прелесть его поэзии, заразить молодежь терьяновским духом.
Г-жа Нагдалян отметила вековые истоки армяно-грузинской дружбы и роль парламента Грузии в деле сохранения армянской культуры, верность национальным корням в Джавахке.