Ամփոփվեցին Հայաստան-Բելառուս միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 7-րդ նիստի աշխատանքները
Աժ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 11-14-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բելառուսի Հանրապետությունում: Մինսկում խորհրդարանական պատվիրակությունը մասնակցել է Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 7-...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Պոդոլսկի մոտակայքում տեղի ունեցած ուղեւորատար ավտոբուսի վթարի կապակցությամբ ցավակցական հեռագրեր է հղել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ Պետական Դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Սալոնիկի քաղաքապետի եւ հայկական համայնքի նախագահի հետ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 16-ին ընդունեց Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսին եւ Սալոնիկի հայկական համայնքի նախագահ Վարդգես Կոդակսյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՀ-ում Հունաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վասիկի Դիկոպուլուն: ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերին, կա...

Works of the 7th Session of Armenia-Belarus Inter-Parliamentary Commission Are Summed Up
The delegation led by the NA Vice President Eduard Sharmazanov was in the Republic of Belarus on a working visit on July 11-14. In Minsk the parliamentary delegation took part in the 7th session of the Inter-Parliamentary Commission on Cooperation between the National Assembly of Armenia and the Nat...
16.07.2013
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Sends Telegrams of Condolences to the Speakers of the Federal Assembly of the Federal Assembly and the State Duma
The Speaker of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan sent telegrams of condolences to the Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly Valentina Matvienko and the Speaker of the State Duma Sergey Narishkin in connection with the bus crash occurred near Podolsk. Expressing condolence...
RA NA Vice President Meets with the Mayor of Thessaloniki and the President of the Armenian Community
On July 16 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov received the Mayor of Thessaloniki Yiannis Boutaris and the President of the Armenian community Vardkes Kotaxian. The Charge d’ Affaires of Greece to the RA Vasiliki Dikopoulou  was also attending the meeting.Welcoming th...