Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչի համաձայն՝ ՀՀ-ն 2022 թ. բարելավել է դիրքերը՝ 180 պետությունների շարքում զբաղեցնելով 51-րդ տեղը. ՀՌՀ նախագահ
Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչի համաձայն ՀՀ-ն 2022 թվականին բարելավել է իր դիրքերը եւ 180 պետությունների շարքում զբաղեցնում է 51-րդ տեղը: Այս մասին ասել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը: ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ ...
Ե՛վ բարեկամական խմբի, ե՛ւ միջխորհրդարանական հարթակներում ձեր աջակցությունը Հայաստանի բարձրաձայնած խնդիրներին չի կարելի թերագնահատել՝ սկսած խմբի անդամների հայտարարություններից մինչեւ խորհրդարանական վեհաժողովներում նախաձեռնած գրավոր հայտարարությունները. ասել է ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավ...
Վերաբացվել է ԱԺ նորացված թանգարանը
Շատ կարեւոր է այն աջակցությունը, որը թույլ տվեց նորացնել թանգարանը: Հետագայում այն մեծացնելու մտադրություն կա: Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի շենքն իր ուրույն պատմությունն ունի, եւ այն, ոչ միայն իմ կարծիքով, համարվում է ամենագեղեցիկ եւ ամենաներկայանալի շենքերից մեկն ամբողջ աշխարհում: Եվ բնական...
Արման Եղոյանը հանդիպել է խորվաթ գործընկերների հետ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրին եւ խմբի անդամ, Եվրոպական հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դոմագոյ Հայդուկովիչին: Արման Եղոյանը խորվաթ պատգամավորներին է ներկայացրել Ադրբ...
Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը
Խորհրդանշական է, որ ձեր այցը մեր երկիր տեղի է ունենում Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին: Այս տարիների ընթացքում Հայաստանը եւ Սլովակիան զարգացրել են հարաբերությունները, սակայն մի շարք բնագավառներում առկա է չօգտագործված ներուժ: Այս մասին ասել է ՀՀ Ազգ...
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 4-ի արտահերթ նիստում քննարկել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը: Հանձնաժողովականները նախ հաստատել են քննարկման հատուկ ընթացակարգը: ԱԺ «Պատիվ ...
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությունը ծաղիկներ է խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ
Մենք պետք է հիշենք զոհերի մասին. իրավունք չունենք մոռանալու հայ ժողովրդի հետ կատարված դժբախտությունը: Պետք է շարունակենք ապացուցող աշխատանքներն ապագա սերունդների համար. այսպիսի գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի արտաքին հանձնաժողովի նախագահ Մ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ուրախ է պատվիրակության կազմում տեսնել նաեւ մեր հայրենակից Արին Կարապետին: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատ...
Տեղեկացված ենք Լաչինի ճգնաժամից. դա ամենեւին բնապահպանների հարց չէ. Սլովակիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ մե...
Կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը մեծացնի ճնշումը Բաքվի վրա` դադարեցնելու հակահայ քաղաքականությունը եւ էթնիկ զտումը. Արծվիկ Մինասյան
Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Սլովակիան Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է: Վստահ եմ, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն էական դեր կխաղա հայ-սլովակյան երկկողմ օրակարգի առաջխաղացման գործում, եւ բարեկամական խմբերը կկարողանան վճռորոշ դեր ունենալ այդ հ...
Խորվաթիայի խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին հարգանքի տուրք է մատուցել Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությունը: Ապրիլի 4-ին Հայաստան-Խորվաթիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի ուղեկցությամբ հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի ...

Председатель КТР: “Согласно мировому индексу свободы прессы, РА в 2022 г. улучшила свои позиции, заняв 51-е место среди 180 государств”
“Согласно мировому индексу свободы прессы, РА улучшила свои позиции в 2022 г. и занимает 51-е место среди 180 государств”, - подчеркнул председатель Комиссии по телевидению и радио (КТР) Т.Акопян.4 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодеж...
“Нельзя переоценить вашу поддержку вопросов, поднятых Арменией как в группе дружбы, так и на межпарламентских площадках, начиная с заявлений членов группы и заканчивая письменными заявлениями, инициированными в парламентских ассмаблеях”, - отметила руководитель группы дружбы НС Армения-Швеция Рипсим...
Открылся обновленный музей НС
“Поддержка, позволившая обновить музей, очень важна. Есть намерение увеличить его в будущем. Здание Парламента РА имеет уникальную историю и не только на мой взгляд считается одним из самых красивых и величественных зданий в мире. И естественно, что существование такого музея, можно сказать, обоснов...
Встреча А.Егояна с хорватскими партнерами
4 апреля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян принял руководителя группы дружбы Хорватия-Армения Давора Иво Штира и члена группы, председателя Комиссии по европейским отношениям Домагоя Гайдуковича.А.Егоян представил хорватским парламентариям подробности окк...
Делегация во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям НС Словакии в парламенте
“Символично, что Ваш визит в нашу страну приходится на 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Словакией. За эти годы между РА и Словацкой Республикой сложились отношения, но в ряде сфер налицо неиспользованный потенциал”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вне...
4 апреля Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам на внеочередном заседании обсудила вопрос выдвижения в НС кандидата для избрания на должность Защитника прав человека (ЗПЧ).Члены комиссии утвердили особый порядок обсуждения.Фракции НС “Честь имею” и “Армения” выдвинули...
Делегация НС Словакии возложила цветы к Вечному огню памяти жертв Геноцида армян
“Мы должны помнить о жертвах – не имеем права забывать трагедию, постигшую армянский народ. Следует продолжать доказательную работу для будущих поколений”, - написал в Книге почетных гостей председатель Комиссии по внешним отношениям Национального Совета Словацкой Республики Мариан Кэри. 4 апреля во...
Ален Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Швеция-Армения Бьёрном Сёдером
4 апреля Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Швеция-Армения шведского парламента Бьорном Сёдером. Приветствуя гостей, спикер заметил, что рад видеть в составе делегации нашего соотечественника Арина Карапета.Председатель НС высоко оценил постоянную п...
Председатель Комиссии по внешним отношениям парламента Словакии – А.Симоняну: “Мы осведомлены о Лачинском кризисе – это вовсе не вопрос экологов”
4 апреля Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям Национального Совета Словакии Марианом Кэри.А.Симонян отметил, что в этом году исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между РА и Словацкой Республикой, и наша страна ...
А.Минасян: “Для прекращения антиармянской политики и этнической чистки важно усиление давления международного сообщества на Баку”
“С установлением дипломатических отношений между двумя странами Словакия является одним из важных партнеров Армении. Уверен, парламентская дипломатия сыграет существенную роль в продвижении армяно-словацкой двусторонней повестки, и группы дружбы посодействуют этому”, - отметил руководитель группы др...
Хорватские парламентарии посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде
Делегация во главе с руководителем группы дружбы Хорватия-Армения хорватского парламента Давором Иво Штиром отдала дань уважения жертвам Геноцида армян.4 апреля в сопровождении руководителя группы дружбы Армения-Хорватия А.Мамиджаняна гости посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде, возложили ...