Հյուրընկալվելով ԱՄՆ-ում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը առաջին օրերին հանդիպումներ ունեցավ ԱՄՆ Պետքարտուղարության,  «Հազարամյակի մարտահրավերների» կորպորացիայի, ԱՄՆ Միջազգաին զարգացման գործակալության ղեկավարների եւ պատասխանատուների հետ:
«Հազարամյակի մարտահրավերների» կորպորացիայի նախագահի պաշտոնակատար Չարլզ Սեթնեսի, կորպորացիայի փոխնախագահ Ջոն Հյուկոյի, երկրների հետ կապերի գծով տնօրեն Ջերի Դուտկեւիչի եւ մյուս պատասխանատուների հետ քննարկվեցին «Հազարամյակի մարտահրավերների» ծրագրի մշակմանն առնչվող հարցեր, որի արդյունքում Հայաստանում կիրականացվեն  տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ծրագրեր’ ոռոգման եւ խմելու ջրերի համակարգերի եւ ավտոճանապարհների վերականգնման ոլորտում: «Հազարամյակի մարտահրավերների» կորպորացիայի ղեկավարների կարծիքով` ծրագիրը պետք է իրականացվի մաքսիմալ հրապարակայնության եւվերահսկողության պայմաններում, քանի որ այն գտնվում է ԱՄՆ նախագահի անմիջական ուշադրության եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի վերահսկողության ներքո: Նրանք կարեւորեցին Հայաստանի Ազգային ժողովի մասնակցությունը ծավալվող աշխատանքներին: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց առաջիկայում Ազգային Ժողովում կազմակերպել միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ խորհրդաժողով, որտեղ հանրությանը, պատգամավորներին կներկայացվեն ծրագրի հիմնական ուղղությունները: Կորպորացիայի ղեկավարները համոզված են, որ ծրագրի բովանդակությունը պետք է ծառայի ինչպես աղքատության հաղթահարմանը, այնպես էլ ժողովրդավարական գործընթացների խորացմանը, ստվերային տնտեսության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Ի դեպ, նրանք այս ամենը համարում են թե ծրագրի մեկնարկի եւ թե հետագա զարգացման կարեւորագույն նախապայման:
Միջազգային զարգացման գործակալությունում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի գրասենյակի տնօրեն Ջիմ Վաթսոնի, Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ժողովրդավարության, կառավարման եւ սոցիալական բարեփոխումների տնօրեն Դեվիդ Աթվուդի եւԱՄՆ ՄԶԳ այլ պատասխանատուների հետ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայաստանի սահմանադրական փոփոխությունների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների, տարածաշրջանային համագործակցության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման, ժողովրդավարության հետագա զարգացման մասին հարցերը:ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացվող արդյունավետ ծրագրերի համար: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց ներկայացնել խորհրդարանի առաջարկները նոր ծրագրերի առնչությամբ:
Այնուհետեւ Ռազմավարական միջազգային հետազոտությունների կենտրոնում (CSIS) տեղի ունեցավ շուրջ երկժամյա հանդիպում հիսունից ավելի ամերիկյան ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, քաղաքական փորձագետների, դիվանագետների եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը իր ելույթում մանրամասն անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցող սահմանադրական, ընտրական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին, տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական խնդիրներին, պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին:
Սպիտակ տանը ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ԱՄՆ Ազգային Անվտանգության խորհրդի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերի գծով գլխավոր տնօրեն Մայք Կոզակի հետ: Քննարկվեցին Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին եւ տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր: Պարոն Կոզակը կարեւորեց սահմանադրական բարեփոխումները եւ ազատ, թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը, մատնանշեց, որ այդ խնդիրները գտնվում են ԱՄՆ ուշադրության կենտրոնում եւ որ իր երկիրը շարունակելու է հետեւողական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները խորացնելու հարցում: Կարեւորվեց նաեւ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության կայացումը, Հարավկովկասյան երկրներում անվտանգության եւ խաղաղության ամրապնդումը առկա կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորմամբ: Պարոն Կոզակը կարեւորեց նաեւ Ազգային Ժողովի դերը նշված գործընթացներում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի երկրներին ԱՄՆ կողմից հատկացվող օժանդակության համակարգող, դեսպան Թոմ Ադամսի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի եւ տարածաշրջանի ներքաղաքական զարգացումներին եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր: Ինչպես այս, այնպես էլ մյուս հանդիպումներն անցան լիակատար փոխըմբռնման պայմաններում:
Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում ունեցավ նաեւ Ամերիկայի Հայկական Համագումարի նախագան Էնթոնի Բարսամյանի եւ գործադիր տնօրեն Բրայն Արդունիի հետ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայաստանում եւ սփյուռքում իրականացվելիք սոցիալական ծրագրերը, համատեղ համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ում եւ Հայաստանում Ամերիկյան Համագումարի գործունեությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպումներին մասնակցում էր ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը: ԱԺ նախագահը աշխատանքային  հանդիպումներ ունեցավ նաեւ ամերիկյան մի շարք այլ պետական եւ հասարակական գործիչների եւ փորձագետների հետ:

В первые дни пребывания в США Председатель НС Артур Багдасарян встретился с руководителями и ответственными лицами Госдепартамента США, корпорации “Вызовы тысячелетия”, Агентства международного развития США ( USAID).
С исполняющим обязанности президента корпорации “Вызовы тысячелетия” Чарльзом Сетнесом, вице-президентом корпорации Джоном Хьюко, директором по связям со странами Джерри Дуткевичем и другими ответственными лицами обсуждались вопросы, связанные с разработкой программы “Вызовы тысячелетия”, в результате чего в Армении будут реализованы программы на десятки миллионов долларов – для восстановления систем оросительной и питьевой воды и автомобильных дорог. По мнению руководителей корпорации “Вызовы тысячелетия”, программа должна быть осуществлена в условиях максимальной гласности и надзора, так как она находится в поле непосредственного внимания Президента США и под контролем Конгресса США. Они подчеркнули важность участия Национального Собрания Армении в развертывающихся работах. Достигнута договоренность в будущем организовать в НС саммит с участием международных экспертов, на котором общественности, депутатам будут представлены основные направления программы. Руководство корпорации убеждено, что содержание программы должно способствовать как преодолению бедности, так и углублению демократических процессов, борьбе с теневой экономикой и коррупцией. Кстати, все это они считают важнейшим условием как для старта программы, так и  дальнейшего ее развития.
В USAID Председатель НС РА  А.Багдасарян встретился с директором департамента Европы и Евразии Джимом Ватсоном, директором по вопросам демократии, управления и социальным реформам Европы и Евразии Дэвидом Атвудом и с другими ответственными лицами USAID. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся конституционных поправок, борьбы с коррупцией, отношений с соседними странами, регионального сотрудничества, решения проблемы Нагорного Карабаха, дальнейшего развития демократии. Председатель НС выразил благодарность за эффективные программы, реализуемые агентством в Армении. Достигнута договоренность представить предложения парламента по новым программам.
Далее в Центре стратегических международных исследований ( CSIS) состоялась почти двухчасовая встреча с представителями более чем 50 американских и международных организаций, политическими экспертами, дипломатами и представителями СМИ. Председатель НС РА А.Багдасарян в своем выступлении подробно обратился к конституционным, избирательным и демократическим реформам в Армении, к геополитическим проблемам региона, ответил на многочисленные вопросы участников встречи.
В Белом доме Председатель НС РА  А.Багдасарян встретился с генеральным директором по вопросам демократии, прав человека и связей с международными организациями Совета национальной безопасности США Майком Козаком. Обсуждены были вопросы, касающиеся осуществляемых в Армении демократических реформ и регионального развития. Г-н Кoзак подчеркнул важность конституционных реформ и проведение свободных, прозрачных выборов, указал, что эти проблемы находятся в центре внимания США и что его страна продолжит свою последовательную поддержку в вопросе углубления демократических реформ в Армении. Отмечены были также важность диалога Армения – Турция, укрепление безопасности и мира в Южнокавказских странах при мирном урегулировании существующих конфликтов. Г-н Козак подчеркнул также роль Национального Собрания в указанных процессах.
В Госдепартаменте США Председатель НС А.Багдасарян имел встречу с координатором предоставляемой США странам Европы и Евразии помощи, послом Томом Адамсом. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся внутриполитических развитий и демократических реформ в Армении и регионе. Как эта, так и другие встречи прошли в условиях полного взаимопонимания.
Артур Багдасарян имел встречу также с президентом Армянской Ассамблеи Америки (ААА) Энтони Барсамяном и исполнительным директором Брайном Ардуни. Во время встречи обсуждались реализуемые в Армении социальные программы, возможности и перспективы совместного сотрудничества, а также вопросы, связанные с деятельностью ААА в США и Армении.
Во встречах участвовал Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в США Татул Маргарян. Председатель НС имел рабочие встречи также с рядом других государственных и общественных деятелей и экспертов.