Հյուրընկալվելով ԱՄՆ-ում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը առաջին օրերին հանդիպումներ ունեցավ ԱՄՆ Պետքարտուղարության,  «Հազարամյակի մարտահրավերների» կորպորացիայի, ԱՄՆ Միջազգաին զարգացման գործակալության ղեկավարների եւ պատասխանատուների հետ:
«Հազարամյակի մարտահրավերների» կորպորացիայի նախագահի պաշտոնակատար Չարլզ Սեթնեսի, կորպորացիայի փոխնախագահ Ջոն Հյուկոյի, երկրների հետ կապերի գծով տնօրեն Ջերի Դուտկեւիչի եւ մյուս պատասխանատուների հետ քննարկվեցին «Հազարամյակի մարտահրավերների» ծրագրի մշակմանն առնչվող հարցեր, որի արդյունքում Հայաստանում կիրականացվեն  տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ծրագրեր’ ոռոգման եւ խմելու ջրերի համակարգերի եւ ավտոճանապարհների վերականգնման ոլորտում: «Հազարամյակի մարտահրավերների» կորպորացիայի ղեկավարների կարծիքով` ծրագիրը պետք է իրականացվի մաքսիմալ հրապարակայնության եւվերահսկողության պայմաններում, քանի որ այն գտնվում է ԱՄՆ նախագահի անմիջական ուշադրության եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի վերահսկողության ներքո: Նրանք կարեւորեցին Հայաստանի Ազգային ժողովի մասնակցությունը ծավալվող աշխատանքներին: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց առաջիկայում Ազգային Ժողովում կազմակերպել միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ խորհրդաժողով, որտեղ հանրությանը, պատգամավորներին կներկայացվեն ծրագրի հիմնական ուղղությունները: Կորպորացիայի ղեկավարները համոզված են, որ ծրագրի բովանդակությունը պետք է ծառայի ինչպես աղքատության հաղթահարմանը, այնպես էլ ժողովրդավարական գործընթացների խորացմանը, ստվերային տնտեսության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Ի դեպ, նրանք այս ամենը համարում են թե ծրագրի մեկնարկի եւ թե հետագա զարգացման կարեւորագույն նախապայման:
Միջազգային զարգացման գործակալությունում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի գրասենյակի տնօրեն Ջիմ Վաթսոնի, Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ժողովրդավարության, կառավարման եւ սոցիալական բարեփոխումների տնօրեն Դեվիդ Աթվուդի եւԱՄՆ ՄԶԳ այլ պատասխանատուների հետ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայաստանի սահմանադրական փոփոխությունների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների, տարածաշրջանային համագործակցության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման, ժողովրդավարության հետագա զարգացման մասին հարցերը:ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացվող արդյունավետ ծրագրերի համար: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց ներկայացնել խորհրդարանի առաջարկները նոր ծրագրերի առնչությամբ:
Այնուհետեւ Ռազմավարական միջազգային հետազոտությունների կենտրոնում (CSIS) տեղի ունեցավ շուրջ երկժամյա հանդիպում հիսունից ավելի ամերիկյան ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, քաղաքական փորձագետների, դիվանագետների եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը իր ելույթում մանրամասն անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցող սահմանադրական, ընտրական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին, տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական խնդիրներին, պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին:
Սպիտակ տանը ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ԱՄՆ Ազգային Անվտանգության խորհրդի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերի գծով գլխավոր տնօրեն Մայք Կոզակի հետ: Քննարկվեցին Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին եւ տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր: Պարոն Կոզակը կարեւորեց սահմանադրական բարեփոխումները եւ ազատ, թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը, մատնանշեց, որ այդ խնդիրները գտնվում են ԱՄՆ ուշադրության կենտրոնում եւ որ իր երկիրը շարունակելու է հետեւողական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները խորացնելու հարցում: Կարեւորվեց նաեւ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության կայացումը, Հարավկովկասյան երկրներում անվտանգության եւ խաղաղության ամրապնդումը առկա կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորմամբ: Պարոն Կոզակը կարեւորեց նաեւ Ազգային Ժողովի դերը նշված գործընթացներում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի երկրներին ԱՄՆ կողմից հատկացվող օժանդակության համակարգող, դեսպան Թոմ Ադամսի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի եւ տարածաշրջանի ներքաղաքական զարգացումներին եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր: Ինչպես այս, այնպես էլ մյուս հանդիպումներն անցան լիակատար փոխըմբռնման պայմաններում:
Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում ունեցավ նաեւ Ամերիկայի Հայկական Համագումարի նախագան Էնթոնի Բարսամյանի եւ գործադիր տնօրեն Բրայն Արդունիի հետ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայաստանում եւ սփյուռքում իրականացվելիք սոցիալական ծրագրերը, համատեղ համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ում եւ Հայաստանում Ամերիկյան Համագումարի գործունեությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպումներին մասնակցում էր ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը: ԱԺ նախագահը աշխատանքային  հանդիպումներ ունեցավ նաեւ ամերիկյան մի շարք այլ պետական եւ հասարակական գործիչների եւ փորձագետների հետ:

Being hosted in USA, the first days NA President Artur Baghdasaryan had meetings with the heads and responsible officials of US Department of State, “Millennium Challenges” corporation, US International Development Agency.
During the meeting with Charles Sethness, Acting President of the “Millennium Challenge” corporation, John Hewko, Vice President of the corporation, Jerry Dutkevich, Director Ties with Countries and other responsible officials, issues pertaining to the development of the “Millennium Challenges” program, were discussed, in the result of which, programs worth a dozen millions of dollars will be carried out in Armenia: in the sphere of irrigation and drinking water systems and road reconstruction. In the opinion of the heads of the “Millennium Challenges” corporation, the program should be implemented in the conditions of utmost publicity and control, as it is under the immediate attention of the USA President and US Congress control. They highlighted the works being done by the National Assembly of Armenia. An agreement was reached to organize later in the National Assembly a conference with the participation of international experts, where the main directions of the program will be submitted to the public and MPs. The heads of the corporation are convinced that the content of the program should serve for the reduction of poverty, as well as the deepening of democratic processes, shadow economy and fighting corruption. In fact, they consider all this as the most important precondition of the program start and further development.
At International Development Agency RA NA President Artur Baghdasaryan met the Jim Watson, Director of the Europe and Eurasia Office, David Atwood, Director for Democracy, Governance and Social Reforms in Europe and Eurasia and other USAID/ IDA responsible officials. During the meeting issues concerning the constitutional reforms in Armenia, anti-corruption fighting, relations with neighboring countries, regional cooperation, settlement of the Nagorno Karabakh key problem, further development of democracy. NA President thanked about the effective programs implemented in Armenia by the agency. An agreement reached to present the Parliament’s proposals related to new programs.
Then, at the Center for Strategic International Studies (CSIS) an about two-hour meeting with representatives of more than 50 American and international organizations, political experts, diplomats and representatives of media was held. NA President Artur Baghdasaryan in his speech touched upon in detail the constitutional, electoral and democratic reforms taking place in Armenia, regional geo-political problems answered the participants’ numerous questions.
At the White House NA President Artur Baghdasaryan met Michael Kozak, Director General for Democracy, Human Rights and Ties with International Organizations of the UA National Security Council. Issues concerning the democratic reforms being implemented and regional reforms. Mr. Kozak highlighted the constitutional reforms and free, transparent elections, pointed out that those problems are in the center of attention of the USA, and his country will continue the consistent assistance in Armenia in deepening the democratic reforms. The formation of the Armenia-Turkey dialog, strengthening of security in the South Caucasian countries through peaceful settlement of the present conflicts were also highlighted. Mr. Kozak also highlighted the role of the National assembly in the above-mentioned processes.
At the US Department of State NA President Artur Baghdasaryan met Ambassador Tom Adams, Coordinator for Assistance to Europe and Eurasia by the USA. During the meeting issues concerning the inter-political developments and democratic reforms of the region and Armenia were discussed. These meetings, as well as other meetings were held in the conditions of full understanding.
Artur Baghdasaryan also met with Anthony Barsamian, Chairman of the Armenian Assembly of America and Bryan Ardouny, Executive Director. During the meeting the social programs to be implemented in Armenia and Diaspora, as well as in Armenia and Diaspora, possibilities and perspectives of joint cooperation as well as issues concerning the AAA activities in the USA and Armenia were discussed.
Tatul Margaryan, RA Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador in USA attended the meeting. NA President had working meetings with a number of other American state and public figures and experts as well.